Serwery w wirtualnym świecie

Sun potwierdził oficjalnie w styczniu br., że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek serwerów opartych na procesorach intelowskich. Umowa obu firm przewiduje, że Intel będzie promować system operacyjny Solaris i budować razem z firmą Sun na jego bazie nowy rynek. Sun chce wprowadzić do swojej oferty na początek serwery oparte na dwurdzeniowych układach Xeon, które mają się pojawić na rynku pod koniec czerwca br. Następnie będą to serwery oparte na czterordzeniowych układach Intela. Obie firmy będą też wspólnie pracować nad nowymi technologiami sieciowymi (w tym nad wirtualizowaniem systemów obliczeniowych) opartymi na swoich rozwiązaniach.

Sun szykuje nam w br. jeszcze jedną niespodziankę. W wyniku podpisania umowy z Fujitsu w tym roku wprowadzi na rynek pierwsze serwery należące do nowej linii o nazwie APL (Advanced Product Line). Będą to silne serwery oparte na układach CPU produkowanych przez Fujitsu (architektura UltraSparc; nazwa kodowa procesora Olympus).

Sun zamierza w przyszłości zastąpić serwery linii Sun Fire serwerami Olympus. Z kolei Fujitsu chce wycofać z produkcji serwery PrimePower, zastępując je serwerami Olympus. Jednocześnie Sun zapowiada, że w 2008 r. w jego ofercie pojawią się serwery oparte na kolejnej wersji wielordzeniowego układu UltraSparc - na procesorze Rock.

Z kolei IBM rozwija cały czas procesory linii Power. Firma zmodyfikowała na początku br. swoje uniksowe serwery klasy średniej, instalując w nich szybsze procesory Power5+ (2 GHz).

Producent zapowiada, że układ Power6 będzie produkowany w kilku wersjach (z zegarem pracującym z różnymi częstotliwościami - od 4 do5 GHz), a pierwsze serwery oparte na tych układach pojawią się na rynku w połowie 2007 r.

Procesory, oparte na technologii 65 nm, będą mogły przesyłać dane z szybkością do 75 GB/s i będą zasilane napięciem 0,8 V. Firma zapewnia, że pomimo tak dużej częstotliwości procesor nie będzie się przegrzewać.

IBM będzie stosować układ Power6 w serwerach zawierających od 2 do 64 procesorów. Podwajając szybkość zegara (w porównaniu z procesorami linii Power5), IBM obrał odmienną strategię niż inni producenci procesorów, którzy projektują procesory taktowane wolniejszymi zegarami, starając się w ten sposób zmniejszyć pobór energii.

I na koniec warto powiedzieć kilka słów o serwerach kasetowych. Platforma ta rozwija się bardzo dynamicznie. Obroty na tym rynku (serwery kasetowe wyposażone w procesory x86, EPIC i RISC) w obszarze EMEA wzrosły w 2006 r. (w porównaniu z 2005 r.) aż o 35%. Żadna inna platforma serwerowa nie może pochwalić tak dynamicznym wzrostem. Wydaje się, że również w 2007 r. serwery tego typu będą dalej odgrywać na tym rynku istotną rolę.

Tomasz Buk Enterprise Storage & Servers Product Manager, HP Polska
Rynek serwerów w Polsce rozwija się w dość dużym tempie, z roku na rok wykazując wzrost sprzedaży. Sytuacja w klasie serwerów dedykowanych dla przedsiębiorstw jest mniej więcej ustabilizowana i raczej skupiona w obrębie konsolidacji zasobów i migracji do serwerów klasy blade czy Integrity. Klienci zdecydowanie przedkładają markowe rozwiązania i płynące z tego wyboru korzyści - jakość, bezawaryjna praca, obsługa firmowego serwisu, obniżenie TCO itd., nad rozwiązania "bez marki". W sektorze firm małych i średnich ciągle cena odgrywa kluczową rolę i dlatego tutaj największą konkurencją są "składaki" zwykle dlatego, że klienci nie zdają sobie sprawy, że markowe rozwiązania mogą kupić często taniej, otrzymując w tej cenie znacznie więcej. Widzimy jednak pozytywny trend, w którym udział produktów markowych zwiększa się, co sugeruje, że świadomość klientów tego sektora rynku dojrzewa. Niebagatelna w tym rola mediów oraz naszych partnerów sugerujących sprawdzone rozwiązania dla pewniejszego zabezpieczenia danych firmy i utrzymania ciągłości pracy, które to tematy poruszane są coraz częściej, w miarę jak rozwój firm oparty jest na rozwiązaniach IT.

TOP 200