SLA - umowa dobrze skonstruowana

Pierwszym krokiem w konfiguracji IP SLA jest wybór routera źródłowego oraz urządzenia docelowego. Następnie klient uzyskuje dostęp do serwera i konfiguruje określone IP SLA. Serwer (wykorzystując SNMP) konfiguruje usługę na routerze i przystępuje do magazynowania wyników testów.

Typowe testy dostępne w większości systemów zarządzania SLA to: Echo, Path Echo, UDP Echo, ICMP Jitter, UDP Jitter, VoIP Post Dial Delay, VoIP Gatekeeper Registration Delay, RTP, DNS, DHCP, HTTP, FTP, DLSw, TCP Connect.

Z kolei firma Juniper dostarcza technologię TePM (Juniper Networks Telchemy embedded Performance Monitor) oraz RPM (Real-Time Performance Monitoring) do potrzeb monitorowania SLA. RPM umożliwia proste monitorowanie wydajności sieciowej, dostosowane raczej do mniejszych wdrożeń. TePM to natomiast bardzo rozbudowane środowisko monitorowania SLA, włączając w to centralne zarządzanie przez wielu agentów.

SLA - umowa dobrze skonstruowana

Architektura IP SLA

Za realizację TePM odpowiada aplikacja określana mianem kontrolera. TePM może być uruchomiony na dowolnym kompatybilnym systemie operacyjnym, a jego główne funkcje to kontrola i zbieranie wyników testów od różnych agentów. Każdy router może utrzymywać jednego agenta. Kontroler zbiera informacje maksymalnie z 1000 agentów i zapisuje wszystkie dane w lokalnej bazie danych. Z kolei RPM jest zarządzany przez CLI routera, a wszystkie pomiary są wykonywane pomiędzy dwoma routerami (klient/serwer). Obie aplikacje wspierają różne protokoły pomiaru, m.in. udp-ping-timestamp, udp-ping, tcp-ping, icmp-ping2, icmp-ping-timestamp, Internet Control Message Protocol (ICPM) traceroute, Path diagnosis, http-get, http-metadata-get, HTTP, Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), Domain Name System (DNS), POP3, SMTP, VoIP, Two-Way Active Measurement Protocol (TWAMP). W odniesieniu do monitorowania SLA dostępnych jest wiele metryk. RPM bada zmienność opóźnień, całkowite opóźnienia, straty pakietów. TePM dodatkowo: odrzucone pakiety, MOS (Mean Opinion Score), SIP.

Klient: na co powinien zwrócić uwagę wybierając SLA?

Z możliwością wykupienia SLA mamy najczęściej do czynienia w przypadku usług hostingowych lub łącza. W szczególności należy rozważyć ten drugi przypadek. Co powinna zawierać dobra umowa SLA dotycząca łącza? Najczęściej powinna składać się z czterech parametrów gwarancji - instalacji, dostępności sieci i powiadomień, opóźnień sieci oraz dostarczenia pakietów.

SLA - umowa dobrze skonstruowana

Architektura TePM – interakcja kontrolera i agenta

Gwarancja instalacji opisuje czas niezbędny na zainstalowanie usługi. Na tym etapie powinna zostać załatwiona jednocześnie sprawa alokacji IP czy trasowania BGP. Przez parametr dostępności i powiadomień powinniśmy zostać poinformowani o poziomie dostępności sieci (w procentach), powiadomieniach w przypadku usterek oraz formach odszkodowań. W przypadku gwarancji opóźnień sieci zostaniemy poinformowani o średnich opóźnieniach pakietów w ramach szkieletu operatora. Wielkości te mogą się różnić w zależności od lokalizacji końcowych przeprowadzanych pomiarów. Inne parametry będą gwarantowane w Polsce, inne w Europie, a zupełnie inne w połączeniach transoceanicznych. Równie często gwarantowanym parametrem jest dostarczanie pakietów. W tym przypadku operator określa jaka ilość pakietów może być utracona w sieci w określonym okresie czasu.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele szczegółowych parametrów (metryk SLA), na które warto zwrócić uwagę. Aktywacja usługi, o której wcześniej wspomnieliśmy, może być negocjowana lub precyzować określoną liczbę dni. Bardzo ważnymi parametrami określającymi ruch jest przepustowość, określająca wielkość wykupionego pasma w Mb/s, straty pakietów wyrażane w procentach (np. 0,5%), opóźnienia wyrażane w ms (np. 25 ms) oraz dostępność (np. 99,99%). Z każdym z powyższych parametrów związana jest kara za niezapewnienie parametrów, zazwyczaj wyrażana w części miesięcznego abonamentu (np. MRC) lub procentowo od kwoty kontraktu. Istnieje też spora grupa parametrów dotycząca naprawy łącza. Dobrze, aby umowa definiowała, w jakim czasie operator przyjmuje zgłoszenia (np. 24x7 - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu), określił oczekiwany czas naprawy MTTR (Mean Time to Repair) w godzinach i odszkodowanie w przypadku przekroczenia tego czasu.


TOP 200