Rozmowa przez Internet

Nowy model biznesu

Aplikacje VoIP przyczyniają się do powstania nowego modelu biznesowego. Niklas Zennstrom, szef Skype Technologies, twierdzi np., że jego firma nie musi wcale zarabiać na każdym użytkowniku korzystającym z jej rozwiązania. Skype nawiązał współpracę z Yahoo! i chce w ten sposób poszerzyć grono klientów korzystających z jego produktu, sprzedając im następnie wiele dodatkowych usług - na początek możliwość dodzwaniania się do użytkowników tradycyjnych telefonów (SkypeOut).

Wielu analityków przekonuje, że budowana misternie od lat przez kompanie telefoniczne strategia uzyskiwania przychodów (opłaty za realizację połączeń) legnie w konfrontacji z VoIP w gruzach. Niektórzy operatorzy próbują zachować stary model, inni wprowadzają do swoich ofert nowe usługi, w tym oparte na VoIP. Na przykład British Telecommunication już ogłosił, że zamierza do 2009 r. przejść całkowicie z technologii PSTN na technologię VoIP.

Polskie VoIP

Polacy nie gęsi i swój... SkypeOut mają.

Wirtualna Polska wprowadziła do swojego komunikatora (wpkontakt) usługę o nazwie Nawijka. Funkcjonuje ona podobnie jak SkypeOut, umożliwiając użytkownikowi komputera prowadzenie rozmów głosowych z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi na całym świecie. Koszt połączenia do takich krajów, jak USA, Francja czy Wlk. Brytania wynosi 17 gr (z VAT-em).

Nowa usługa Wirtualnej Polski (użytkownik płaci za rozmowy w trybie pre-paid) wykorzystuje platformę VoIP pc2phone. Jej twórcą jest warszawska firma NEUTRON-IT, która udostępniła oprogramowanie oraz sprawuje pieczę nad połączeniami. WP obiecuje, że niedługo poszerzy możliwości usługi, tak aby użytkownikom można było przydzielać indywidualne numery telefoniczne, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej telefonii.

NEUTRON-IT jest operatorem sieci easyCALL. Komunikację telefoniczną przez tę sieć umożliwia aplikacja pobrana z witrynyhttp://www.easycall.pl . Przygotowywane jest rozwiązanie, które ma pozwolić przypisywać użytkownikom 7-cyfrowe numery telefoniczne. Numer taki ma obsługiwać rozmowy przychodzące z telefonów stacjonarnych i komórkowych, a jego koszt ustalono na 2 zł miesięcznie. Wykonywanie rozmów za pomocą tej aplikacji jest również możliwe bez posiadania tego numeru. Usługa jest też dostępna przez telefony sprzętowe standardu IP, co nie wymaga posiadania komputera. Podłączony do Internetu telefon IP pozwala na realizację połączeń o dobrej jakości nawet przy wolnych łączach internetowych. Może on pobrać adres z serwera DHCP, jak również wykorzystywać połączenie PPPoE. Telefon można wykorzystywać również w sieciach z prywatnymi adresami IP (NAT). Opracowano też program komunikacyjny dostępny bezpośrednio na stronie WWW i niewymagający instalacji na komputerze. Pozwala on na prowadzenie rozmów telefonicznych praktycznie z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu. Firma jest też twórcą wtyczki o!phone dołączanej do komunikatora Tlen.

Z swoją usługą VoIP startuje też o2.pl. Tlenofon obsługuje połączenia przychodzące oraz wychodzące. Ceny: 10 gr za połączenia lokalne i międzystrefowe, 60 gr za połączenia z komórkami i 30 gr za rozmowy międzymiastowe (za jedną minutę) Prawdopodobnie telefonię internetową uruchomi wkrótce również Gadu-Gadu. Usługa ma być wzorowana na aplikacji Skype-out. Użytkownicy będą mogli dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe, a numer telefonu ma się składać z prefiksu operatora plus indywidualny numer użytkownika aplikacji VoIP.


TOP 200