Redystrybucja dochodów w przemyśle informatycznym USA

Pamięci masowe

Dla przemysłu napędów dysków twardych ub.r. miał świetną końcówkę. Prawdziwa erupcja sprzedaży systemów komputerowych w ostatnim kwartale (zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia) sprawiła, że magazyny HDD zostały kompletnie wyczyszczone, a sprzedawcy nie byli w stanie w pełni zaspokoić popytu. Kwartalnym obniżkom cen o 4-5% towarzyszyły również kwartalne wzrosty sprzedaży o 5%. Conner, Quantum czy Western Digital znowu osiągają zyski, a Seagate bez trudu podtrzymywał w tym względzie pozycję rynkowego lidera.

Ponieważ popyt na systemy komputerowe nie zmniejsza się, IDC szacuje, że w br. przemysł zwiększy dostawy napędów dysków twardych o ok. 10% (w czwartym kwartale 1993 dostawy wzrosły o 7%). Przewiduje się szczególnie duży wzrost popytu na napędy taśmowe (tape drive). Dostawcy półcalowych kaset (cartridges), DC2000, 4 mm oraz technik automatycznych najprawdopodobniej zamkną ten rok największymi zyskami.

Komunikacja

Ubiegły rok był szczególnie pomyślny dla dostawców LAN Wszystkie duże kompanie tego sektora stały się w tym okresie jeszcze większe, przy czym małe firmy również skorzystały z tej koniunktury. Dla większości kompanii połączenie popytu i dynamicznego wzrostu rynku stworzyły znakomite warunki dla producentów, wyjątkowo wysoki wzrost dochodów i jeszcze szybszy wzrost zysków. Takie uwarunkowania powinny się utrzymywać przynajmniej przez jeszcze jeden rok. W tej dziedzinie nie ma problemów z rozwijaniem produktu (przynajmniej hardware'u), a nowinki technologiczne są stosunkowo łatwe do opanowania. Ceny wprawdzie spadają, ale wzrost produkcji kompensuje to w stopniu wystarczającym dla wzrostu zysków.

Główne zmiany produktu dokonują się w dziedzinie software'u komunikacyjnego, gdzie NetWare 3X dają 50% obrotów Novella. Przewidywania na br. obejmują: 22% wzrostu dochodów i 25% wzrostu zysków netto.

W przesyłaniu danych wspólnym tematem było ekstensywne inwestowanie w rozwój produktu przez firmy telefoniczne. Społeczeństwa przechodzą obecnie okres intensywnych, kolejnych zmian w infrastrukturach przemysłu telekomunikacyjnego, co powinno sprzyjać rozwijaniu komunikacji danych, przynajmniej przez jeszcze jeden rok.

Software

Dwie nowe - często ze sobą splecione - technologie: aplikacje do serwerów klienckich i programowanie zorientowane przedmiotowo (object oriented programming) będą w ciągu najbliższych lat przyciągać producentów i dawać impuls do tworzenia software'u nowej generacji.

Wojny cenowe spowodowały zmniejszenie dochodów w kilku sektorach tego rynku. W 1993 r. rynek arkuszy kalkulacyjnych zwiększył się - wg ocen szacunkowych - o ok. 25%, podczas gdy wpływy spadły o 1%. Wystąpiły nawet naciski na obniżanie cen takich produktów, jak adaptacje dla serwerów klienckich w dziedzinie księgowości czy gospodarki kadrami. Inne sektory rynku, np. programy dla baz danych, wyraźnie zaczynają się dzielić na część obejmującą proste, tanie programy i na część obejmującą programy wyższej klasy, w której nie ma takich presji na zniżkę cen.

Ceny oprogramowania dla pecetów mogą się ustabilizować jeszcze w br. W dużej mierze zależy to od wyników Microsoftu, który w grudniu, może wprowadzić na rynek nieco okrojoną wersję systemu Chicago. Interesujące jest odzyskanie prężności przez Lotusa. Lotus Notes nadal jest bezkonkurencyjny i staje się jeszcze bardziej spektakularnym standardem przemysłowym niż 1-2-3.

Komponenty/półprzewodniki

Dzięki nienasyconemu popytowi na komputery osobiste oraz ze względu na niewystarczające zdolności produkcyjne, jakie ujawniły się w USA pod koniec ub.r., przemysł półprzewodników odnotował swój najlepszy okres od czasów boomu z 1988 r. Jego produkcja zwiększyła się w stosunku do 1992 r. prawie o 30%, a dochody o 25%. Czysty zysk wzrósł o 16%. Na nienadążaniu całego przemysłu za popytem szczególnie dużo zarobił największy amerykański dostawca DRAM - Texas Instruments. Ceny dynamic RAM poszły wysoko w górę. Sporą część łupu zagarnęły również takie firmy, jak National Semi i Motorola.

IDC przewiduje, że w 1994 r. popyt na kompenenty nieco spadnie, ale występujące jeszcze braki w mocach produkcyjnych sprawią, że ceny, dochody i zyski będą nadal zachęcające. Najlepszą pozycję do wykorzystania tej sytuacji ma Intel ze swoimi procesorami DX4 i Pentium. Rywal Intela - AMD, wykazał już, że zamierza rozwinąć produkcję, ale nie nastąpi to przed końcem 1994 r.


TOP 200