Przez miedź z szybkością 1 Gb/s

Wsparcie techniczne produktu

Na stronie webowej każdego producenta znajdziemy szczegółowy opis techniczny produktu i możemy pobrać sterowniki obsługujące kartę. Niektóre witryny zawierają też strony FAQ (Frequently Asked Questions), poruszające istotne kwestie dotyczące karty sieciowej.

Wnioski

Przez miedź z szybkością 1 Gb/s

Porównanie testowanych kart gigabitowych obsługujących sieci oparte na miedzi

Chociaż długość łącza miedzianego opartego na kablu kat. 5 nie może przekraczać 100 metrów, to połączenia takie mają wielkie wzięcie (w wielu wypadkach 100 m to spora odległość) i są chętnie stosowane w sieciach korporacyjnych. Jeśli zależy nam na zwiększeniu przepustowość sieci LAN i chcemy to zrobić tanim kosztem, nie budując od podstaw całej infrastruktury sieciowej, to Gigabit Ethernet obsługujący okablowanie miedziane jest właściwą technologią.

Stosując tę technologię możemy też zaspokoić potrzeby co bardziej wymagających użytkowników (którzy muszą przesyłać przez sieć wiele gigabajtów danych) lub szczególnie krytycznych aplikacji, które korzystają intensywnie z usług serwera. W obu przypadkach karta Gigabit Ethernet jest właściwym rozwiązaniem.

Jak testowano karty?

Każda karta była instalowana w komputerze Dell PowerEdge 1400 dysponującym dwoma procesorami Pentium III 800 MHz, pamięcią RAM 128 MB i dyskiem twardym 9 GB. Oprogramowanie to: system operacyjny Windows NT 4.0 z pakietem serwisowym Service Pack 6A. Przy instalowaniu kart sieciowych przyjęto zasadę, że akceptowane są wszystkie ustawienia domyślne przewidziane przez producenta.

Używając okablowania Category 5E, każdą kartę łączono z testerem Spirent SmartBits 2000. Tester (kontrolowany przez komputer PC, na którym uruchamiano testy oparte na skryptach) generował w większości testów pakiety User Datagram Protocol oraz Internet Control Messaging Protocol (aplikacja ping).

W przypadku testu z żądaniami ARP były one wysyłane do karty, a tester mierzył dokładnie, jak długo musiał czekać na odpowiedź.

Testy utraty pakietów oraz "back-to-back" przebiegały zgodnie z zaleceniami podanymi przez specyfikację RFC-2544. Aby mieć pewność, że wyniki są wiarygodne, każdy test powtarzano trzy razy, od nowa uruchamiając za każdym razem wszystkie urządzenia (w tym komputer PC).

Wyniki testu pokazują, że karty gigabitowe produkowane przez Intel i 3 Com uzyskały sporą przewagę nad pozostałymi czterema kartami. Każdy producent może się oczywiście pochwalić jakimś ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w określonym obszarze, ale karta firmy Intel zasługuje na największe uznanie.


TOP 200