Przez miedź z szybkością 1 Gb/s

Funkcje

Wszystkie karty oferują rozmaite funkcje, zarówno standardowe, jak i dodatkowe. Na słowa uznania zasługuje Intel: karta Pro 1000T jest dostarczana razem ze sterownikami dla systemów operacyjnych Linux, Unix i NetWare. Szkoda tylko, że procesorowi zainstalowanemu na karcie Pro 1000T nie towarzyszy radiator. Odprowadzanie ciepła byłoby wtedy dużo lepsze.

Równie dobrze prezentuje się karta 3Com, która oferuje ten sam komplet funkcji co karta Pro 1000T, a producent zainstalował na niej radiator, dzięki czemu procesor nie przegrzewa się.

Karty firm SysKonnect i Allied Telesyn nie oferują już tak wielu funkcji - w tym automatycznego negocjowania szybkości sieci, obchodzenia uszkodzeń i przypisywania pakietom priorytetów - które karta sieciowa instalowana w serwerze właściwie powinna oferować.

Karty firmy Asanteé nie można niestety instalować w serwerach pracujących pod systemami operacyjnymi Unix i NetWare (brak sterowników), ale rozpoznaje ona za to automatycznie szybkość sieci.

Instalowanie

Przez miedź z szybkością 1 Gb/s
Dobra karta to taka, którą można szybko i sprawnie zainstalować i uruchomić. Przy czym pod pojęciem instalowanie należy rozumieć odpowiednie skonfigurowanie całego oprogramowania (chodzi o schemat oparty na sterownikach NDIS firmy Microsoft), a nie fizyczne instalowanie karty w komputerze, która to czynność jest bardzo prosta.

Wszystkie karty wyposażono w dokumentację (elektroniczną lub drukowaną), zawierającą niezbędne informacje o instalowaniu sterowników. Większość kart jest dostarczana razem z dyskiem CD-ROM, na którym użytkownik znajdzie wszystkie sterowniki i opisy techniczne.

Krótka charakterystyka poszczególnych kart

Intel Pro 1000T

Producent: Intel, www.intel.com/network (cena 154 USD)

Plusy: największa wydajność (niezależnie od długości pakietów); wiele dodatkowych funkcji.

Minusy: instalowanie karty w trybie plug-and-play powinno być łatwiejsze.

SysKonnect SK-9821

Producent: SysKonnect, www.syskonnectinc.com (cena 730 USD)

Plusy: łatwość instalowania i dobre wsparcie techniczne.

Minusy: wydajność mogłaby być lepsza.

Asanté Technologies FriendlyNet GigaNIX 1000TPC

Producent: Asanté Technologies, www.Asante.com (cena 150 USD)

Plusy: tania, popularna karta gigabitowa.

Minusy: mała wydajność.

3Com 3c996-T

Producent: 3Com, www.3com.com (cena 220 USD)

Plusy: doskonała wydajność; największa liczba punktów w kategorii oceny łatwość instalowania; mnóstwo dodatkowych funkcji.

Minusy: wydajność powinna być większa.

Allied Telesyn AT-2970-T

Producent: Allied Telesyn Int., www.alliedtelesyn.com/home.htm (cena 675 USD)

Plusy: zestaw dodatkowych funkcji i zadowalająca wydajność.

Minusy: brak dwóch opcji: automatyczne negocjowanie szybkości sieci i opcja obchodzenia uszkodzeń.

Addtron Technology AEG-620T

Producent: Addtron Technology, www.addtron.com (cena 130 USD)

Plusy: nadaje się do obsługi podstawowych aplikacji gigabitowych.

Minusy: mała wydajność; instalowanie karty powinno przebiegać łatwiej.

Ceny dotyczą rynku amerykańskiego.

Na słowa pochwały zasługuje firma 3Com, która dołącza do karty dysk CD-ROM zawierający program, prowadzący użytkownika krok po kroku, dzięki czemu instalowanie i uruchamianie karty oraz konfigurowanie całego otoczenia sieciowego przebiega szybko i bardzo sprawnie. Użytkownik musi tu tylko w odpowiednich momentach klikać myszą, a całą resztę realizuje kreator instalowania karty. Jest to wręcz przykładowe rozwiązanie tego, jak powinna wyglądać instalacja urządzenia w trybie "plug and play".

Intel i 3Com też umieściły na dysku CD oprogramowanie zarządzające siecią LAN (tej opcji jednak nie testowano ani nie porównywano). Asanteé i Allied Telesyn dołączają dodatkowe pozycje, takie jak ogólne opisy techniczne, omawiające zasady pracy sieci Gigabit Ethernet, co pozwala lepiej zrozumieć całe środowisko sieciowe oparte na tej technologii.


TOP 200