Przenośne analizatory sieci

Właściwości fizyczne

Prosty, lecz użyteczny tester NetTool ma cztery klawisze kursora, klawisz wyboru i zasilania. Nabranie wprawy w ich przyciskaniu wymaga pewnej praktyki. Tester ma prosty, 8-liniowy ekran ciekłokrystaliczny z małymi, lecz łatwo rozpoznawalnymi ikonami urządzeń sieciowych oraz operacji, takich jak przejście do innej strony. Obsługa urządzenia nie sprawia kłopotu - jest prosta i intuicyjna. Początkowa strona ekranu daje wybór między autotestem a konfiguracją urządzenia. Gdy jednostka jest podłączona do kabla, który na drugim końcu ma odpowiednią zaślepkę, to wybranie autotestu rozpoczyna funkcje testowania okablowania. Gdy do jednostki podłączony jest hub lub przełącznik, to rozpoczynając autotest dowiemy się "o stanie zdrowia" sieci, konfiguracji łączy i zobaczymy inne rezultaty testów diagnostycznych sieci. Jeśli do jednego portu RJ45 jednostki NetTool podłączymy jakieś urządzenie sieciowe, a do drugiego portu kabel tego urządzenia, to autotest zbierze i pokaże informacje identyfikujące oraz statystyki trafiku podłączonego urządzenia.

OneTouch ma monochromatyczny ekran dotykowy. Fluke nie dostarcza do niego rysika, który okazuje się niepotrzebny. Wystarczają końce palców poruszające się po ikonach, dobrze rozmieszczonych przez konstruktorów Fluke. Obraz jest uaktualniany na bieżąco, a dotykając ikon nawigacyjnych, ikon urządzeń, adresów IP lub innych elementów na ekranie, można szybko wejść głębiej, by zobaczyć więcej szczegółów lub wykonać określoną operację.

FrameScope ma duży, kolorowy, ciekłokrystaliczny ekran, przeznaczony do pracy z użyciem rysika lub bez. DualRemote 350 jest jednostką podrzędną, nie wymagającą interakcji użytkownika, z 16 diodami pokazującymi rezultaty testowania okablowania, takie jak wadliwe tłumienie, rozdzielone pary, błąd przesłuchów NEXT lub ELFEXT czy duże straty odbiciowe. Ekran FrameScope nie jest tak intuicyjny jak w OneTouch, ale wystarczy tylko kilka chwil, by nabrać wprawy i rozpocząć poszukiwanie usterek w sieci. Niestety FrameScope nie używa swojej listy znalezionych węzłów do określenia domyślnego wykazu sieciowych urządzeń do testowania. Trzeba ręcznie dodać urządzenia do wskazanego wykazu autotestu.

Wyobraźmy sobie notebook w systemie Windows. Usuńmy teraz klawiaturę, dodając w zamian dotykowy ekran z dobrze zaprojektowanym, łatwym w nawigacji, opartym na ikonach interfejsem użytkownika. Zainstalujmy programowy analizator sieci oraz interfejs sieci, umożliwiający prowadzenie pomiarów i diagnostyki błędów okablowania. Stworzyliśmy OptiView Network Analyzer. Interfejs użytkownika OptiView staje się natychmiast drugą naturą dla każdego, kto jest obeznany z Windows i potrafi rysikiem wybrać ekranowe ikony, klawisze i elementy danych. OptiView ma ekranową wirtualną klawiaturę, ale można też podłączyć do niego standardową klawiaturę PC.

Pinger ma 19 klawiszy przypominających klawiaturę telefoniczną z dodatkowymi funkcjami. Dwanaście klawiszy służy do wprowadzania danych nazw i adresów IP. Cztery to klawisze kursora, trzy pozostałe to klawisze funkcyjne wybierające na ekranowym menu pozycje, takie jak wyjdź, zapisz i ustaw. Czterolinijkowy, monochromatyczny, ciekłokrystaliczny ekran jest nieco szerszy niż typowy ekran telefonu komórkowego. Nawigacja między kilku stronami testera Pinger jest łatwa.

Wszystkie testery wyposażono w akumulatorki oraz zasilacze prądu zmiennego do ich doładowywania. Wszystkie przechodzą w stan uśpienia lub są wyłączane, jeśli przez 5 minut nie są używane.


TOP 200