Prościej i skuteczniej

Innym przykładem obszaru odnoszącego korzyści z ujednolicenia elektronicznego formatu sprawozdawczego jest rynek kapitałowy. Decyzja Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o przyszłym wykorzystaniu XBRL wynika między innymi z konieczności poprawy przejrzystości publikowanych przez emitentów informacji finansowych. Obecnie

publikowane raporty finansowe obfitują w najprostsze błędy kalkulacyjne (np. aktywa nie równają się pasywom), zróżnicowane liczby ujemne pojawiają się w nawiasach lub raportowane są z minusem. Te i inne błędy lub niespójności powiązane z formatem w jakim publikowane są dane (PDF, MS Word, JPG - zeskanowany dokument papierowy), zmuszają analityków, inwestorów giełdowych, a także samego nadzorcę rynku kapitałowego do czasochłonnej, ręcznej korekty opublikowanej informacji oraz ujednolicenia formatu, w celu umożliwienia docelowej analizy merytorycznej. Zastosowanie XBRL dla potrzeb rynku kapitałowego znacząco polepsza jakość publikowanych informacji, pozwala koncentrować się na pracy analitycznej, pozostawiając technologii XBRL kontrolę poprawności opublikowanych informacji.

Na wszystkie korzyści, jakie oferuje XBRL, trzeba jednak poczekać. Praktyka pokazuje, iż zmiana formatu wymiany danych jest procesem zajmującym od dwóch do trzech lat. Wynika to z konieczności przeprowadzenia szeregu zmian, zarówno po stronie nadawców, jak i odbiorców. Ponadto, w okresie tym niezbędne jest systematyczne podnoszenie wiedzy w zakresie standaryzacji i informatyzacji procesów sprawozdawczych.

Mateusz Hojda należy do Stowarzyszenia XBRL Polska, które jest członkiem międzynarodowego konsorcjum XBRL International, utrzymującego i promującego format XBRL. W ramach swojej działalności Stowarzyszenie XBRL Polska współpracuje m.in. z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów, Narodowym Bankiem Polskim. Efektem tej współpracy jest rozpoczęcie przez UKNF prac nad wdrożeniem XBRL dla potrzeb rynku kapitałowego, poprzez zamianę obecnego systemu ESPI na nowy system gromadzenia i publikacji informacji dotyczących emitentów giełdowych i innych podmiotów nadzorowanych. W przypadku Ministerstwa Finansów, Stowarzyszenie współpracuje w zakresie projektu e-Deklaracje.


TOP 200