Prościej i skuteczniej

Po otrzymaniu nadesłanych informacji i ich automatycznym wprowadzeniu do bazy danych następuje proces analizy. W zależności od potrzeb i charakteru informacji analiza odbywać się może przy pomocy różnorodnych narzędzi, począwszy od kosztownych i zaawansowanych funkcjonalnie Business Intelligence, po bezpłatne dodatki MS Excel umożliwiające wizualizację i prostą analizę danych w formacie XBRL.

Ekonomia informacji

Na czym polegają korzyści wynikające z zastosowania XBRL w procesie sprawozdawczym? Z dotychczas przeprowadzonych we współpracy z Ministerstwem Finansów analiz wynika, iż zastosowanie XBRL w projekcie e-

Deklaracje stworzyłoby szereg udogodnień zarówno dla podatników, jak i urzędów skarbowych. W przypadku tych pierwszych, korzyści sprowadzają się, między innymi, do "odchudzenia" formularzy podatkowych o 40 do 60% obecnie istniejących pól. Co więcej, oszczędności te mają dwojaki charakter. Po pierwsze, wiele pól jest obecnie duplikowanych ("przepisz pozycję z pola numer 45"), co w przypadku zastosowania XBRL nie występuje. Informacja wprowadzona w dane pole (w dany element XBRL) pojawia się wszędzie tam, gdzie pole to się pojawia. Po drugie, wiele z wartości jest wyliczanych na podstawie informacji wprowadzonych w innych polach ("suma kwot z poz. 27, 28, 29"). W przypadku zastosowania XBRL liczba pól e-Formularza ograniczona zostaje tylko do pojęć podstawowych, w oparciu o które automatycznie wyliczane są (dzięki zdefiniowanym w ramach taksonomii regułom matematycznym) wartości wtórne, takie jak kwota podatku, suma przychodów, kwota zysku i inne. Ponadto, użytkownik korzystający z inteligentnego e-Formularza opartego na XBRL ma do dyspozycji referencje do aktów prawnych oraz inne informacje usprawniające poprawne wypełnienie formularza.

Prościej i skuteczniej

Ujednolicenie poprzez XBRL formatu wymiany informacji w procesie sprawozdawczości i samych informacji.

Korzyści, jakie z zastosowania XBRL czerpią urzędy (oprócz samego faktu elektronizacji procesu składania e-Deklaracji, a co za tym idzie wyeliminowania konieczności ręcznego przepisywania informacji z deklaracji do systemów informatycznych), wiążą się z bardzo niskim prawdopodobieństwem wystąpienia błędu oraz z wysokiej jakości przesyłanymi danymi, co zapewniane jest dzięki zdefiniowanym w ramach taksonomii regułom biznesowym. Dalsze korzyści, to między innymi posługiwanie się jednoznaczną definicją pojęć finansowych (a nie, jak ma to obecnie miejsce, pól formularza), co z kolei znacznie ogranicza łączną liczbę elementów przypisanych wszystkim rodzajom deklaracji (jedno pojęcie może zostać wykorzystanie wielokrotnie niezależnie od rodzaju deklaracji, w ramach której występuje).


TOP 200