Produkty czy standardy?

Ustawa o informatyzacji

W Polsce planowane jest uchwalenie ustawy o informatyzacji. Jednocześnie projekty aktów wykonawczych do niej odwołują się wprost do standardów ustanowionych przez nasze stowarzyszenie. Projekty zawierają obszerne tabele explicite wymieniające konkretne dokumenty Internet Society (RFC o kolejnych numerach). Z jednej strony cieszy nas to, z drugiej zaś, martwi, gdyż okazuje się, że Polska nie potrafi stworzyć opracowania dotyczącego międzynarodowych standardów komunikacyjnych - w tym dotyczących protokołów wymiany danych - w języku ojczystym. Deklarujemy chęć współpracy z krajowym urzędem normalizującym nad opracowaniem ww. dokumentów.

We wszystkich ustawach, o których już wspomniano, należy stosować konsekwentnie wypracowaną i spójną koncepcję pojęć i definicji. Przygotowanie i stosowanie w procesie stanowienia prawa pojęć o jednolitym zakresie znaczeniowym jest bardzo ważne ze względu na jasność regulacji, wiedzę obywateli na temat obowiązków nałożonych przez obowiązujące prawo, a szczególnie na spójność systemu prawnego. Zbiór definicji powinien być pierwszym krokiem na drodze "wyjaśniania obowiązujących i projektowanych przepisów". Należy wszakże mieć na względzie, że rozwój nowoczesnej technologii jest znacznie szybszy niż proces stanowienia prawa. Wprowadzając w życie akty normatywne, ustawodawca zakłada również pewien okres, w którym regulacje będą obowiązywać. Trzeba zatem poszukiwać definicji uniwersalnych - godzących abstrakcyjny stan faktyczny, regulowany przez dany przepis, z precyzją rozwiązań teleinformatycznych - które sprostają próbie czasu. Jednocześnie należy postulować opracowanie metod wprowadzania w przyszłości do obowiązującego systemu prawnego nowych pojęć i definicji, co jest procesem nieuniknionym. Podsumowując, wprowadzanie nowych definicji oraz stosowanie istniejących powinno być związane z konsultacjami ze środowiskiem zajmującym się w praktyce nowymi technologiami wg jasnych i ustalonych procedur oraz być związane z wykorzystaniem opracowanego katalogu pojęć.

Elektroniczne ustawy

W ostatnich latach polski ustawodawca wydał dużą liczbę aktów normatywnych dotyczących rozwiązań teleinformatycznych. Warto tu wspomnieć:

  • Ustawę z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych

  • Ustawę z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

  • Ustawę z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym

  • Ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym

  • Ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych

  • Ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej

  • Ustawę z dnia 6 lipca 2001 r. o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych

  • Ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej
Olbrzymie znaczenie mają również ostatnie i projektowane zmiany Ustawy o ochronie danych osobowych. Wszystkie te akty są dotknięte bardzo podobnymi niedoskonałościami.

Autorzy są członkami zarządu stowarzyszenia Internet Society Poland (http://www.isoc.org.pl )


TOP 200