Poszły konie... przez satelitę

Poszły konie... przez satelitę

System transmisji satelitarnej wykorzystywany na Służewcu

Sygnały audio i wideo z miksera umieszczonego w studiu telewizyjnym są podawane na odpowiednie wejścia enkodera DBD 4431. Tam zostają one przekształcone, zgodnie z formatem MGEG-2, na ciąg bitów o przepływności 3,255 Mb/s.

Następnie tak ukształtowany sygnał jest doprowadzany do wejścia modulatora satelitarnego NTC 2177Fx. W modulatorze, w celu zabezpieczenia przed błędami transmisji, jest realizowany proces kodowania sygnału. W tym samym urządzeniu odpowiednio sformatowany i zabezpieczony przebieg cyfrowy jest poddawany także modulacji QPSK. W rezultacie tych operacji na wyjściu modulatora otrzymuje się sygnał o przepływności 1,86 Ms/s i częstotliwości nośnej 70 MHz.

W transceiverze KST 2000B, w wyniku trzykrotnej przemiany częstotliwości, następuje wzmocnienie tego sygnału i jego przeniesienie w zakres częstotliwości mikrofalowych, do pasma Ku. Konieczny do zestawienia połączenia radiowego z satelitą poziom mocy sygnału zapewnia wzmacniacz mocy SSPA o maksymalnej mocy wyjściowej 16 W.

Sygnał z tego urządzenia jest doprowadzany do promiennika OMT, który oświetla powierzchnię anteny offsetowej o średnicy 2,4 m i kierunkowości 49,2 dBi. Kierunek promieniowania anteny został tak dobrany, aby fala elektromagnetyczna po odbiciu od jej powierzchni została wypromieniowana w stronę znajdującego się na pozycji 45° E satelity Europe Star 1. Satelita retransmituje przesyłane dane, które mogą być odbierane na terenie całej Polski, również przez satelitarną stację nadawczą (kanał zwrotny).

Padający na powierzchnię anteny retransmitowany sygnał zostaje skupiony w promienniku OMT i odfiltrowany przez filtr TRF, który separuje pasmo nadawcze od odbiorczego. Następnie wymieniony sygnał jest w module LNB wzmacniany i podlega konwersji częstotliwości w "dół", z pasma Ku do pasma L.

Sygnał może już wówczas być zdekodowany przez dowolny, dostępny handlowo odbiornik telewizji satelitarnej. W przypadku omawianego systemu odbiornikiem tym jest dekoder DBD 4431, z którego sygnały audio i wideo są przesyłane do odbiornika telewizyjnego służącego do monitorowania jakości retransmitowanej audycji podczas jej trwania.

Lokalizacja satelity Europe Star 1 umożliwia odbiór programu nie tylko w Polsce, ale praktycznie w całej Europie. Pozwoli to w przyszłości służewieckim TWK na podjęcie współpracy z podobnymi, innymi organizacjami w Europie Zachodniej i organizację wspólnych zakładów totalizatora konnego.

Sieć transmisji danych na potrzeby totalizatora

Poszły konie... przez satelitę

Terminal do przyjmowania zakładów drukujący także potwierdzenia ich zawarcia wraz z modułem GPRS. W tle centralny serwer totalizatora STWK

Zadaniem sieci transmisji danych jest zapewnienie dwukierunkowej komunikacji między terminalami przyjmowania zakładów a centralnym serwerem totalizatora zakładów konnych, umieszczonym na terenie STWK. Punkty totalizatora znajdują się w miastach na terenie całej Polski. System totalizatora dostarczyła firma Autotote System.

Sieć transmisji danych jest oparta na protokole TCP/IP. Pojedyncza transakcja, w wyniku której terminal totalizatora drukuje pojedynczy kupon, polega na wysłaniu kilkudziesięciu bajtów danych od terminalu do serwera i ok. 20 bajtów odpowiedzi.

Ze względu na równoczesność zawierania transakcji w każdym z terminali pasmo do centralnego serwera gwarantuje przepustowość proporcjonalną do ich liczby.

Sieć transmisji danych wykorzystuje rozwiązanie oparte na technologii GPRS (General Packet Radio Services). Do realizacji projektu jest używana sieć GSM/GPRS Era należąca do Polskiej Telefonii Cyfrowej. Została też wykorzystana usługa Transfera z wydzieloną prywatną pulą adresową oraz prywatnym punktem dostępowym.

Sieć GPRS zapewnia łączność ze wszystkimi terminalami w Polsce. W każdym punkcie przyjmowania zakładów znajduje się ruter, który jest połączony interfejsem szeregowym z terminalem totalizatora i przez wbudowany modem GPRS łączy się z siecią Era.

Serwer totalizatora, ze względu na znacznie większe zapotrzebowanie na pasmo, jest dołączony do sieci GPRS dzierżawionym łączem stałym o przepustowości 2,048 Mb/s. Łączy ono punkt dostępu do sieci Era z serwerownią zlokalizowaną na terenie STWK. Dostawcą łącza jest Netia Telekom SA.

Ze względu na wymagania Autotote zakończenie łącza jest adaptowane do styku X.21, który służy do dołączenia rutera. Ruter ten łączy sieć transmisji danych z hostem X.25, który pełni funkcje komunikacyjne dla serwera systemu totalizatora.

Na łączu dzierżawionym pakiety IP są kapsułkowane według protokołu Frame Realy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkie dane przesyłane przez łącze dzierżawione są tunelowane zgodnie z protokołem IPsec.

System totalizatora (terminale i serwer) oraz końcowe urządzenia komunikacyjne (rutery) zostały dostarczone przez firmę Autotote.


TOP 200