Poszły konie... przez satelitę

Poszły konie... przez satelitę

Stanowisko kamerzysty

Transmisja satelitarna nie jest kodowana, każdy użytkownik anteny satelitarnej skierowanej na satelitę Europe Star 1 może ją odbierać. Niezbędnym elementem wyposażenia punktu przyjmowania zakładów jest oczywiście rejestrujący je terminal wraz z modemem przekazującym dane w sieci telefonii komórkowej Era. Zarówno terminal, jak i modem są własnością Torów Wyścigów Konnych Służewiec SA, które odpowiadają także za prawidłową transmisję i jej bezpieczne kodowanie. Przekazywanie informacji z punktu dostępowego Ery do centralnego komputera TWK odbywa się poprzez światłowód dzierżawiony od Netii, która realizuje także inne usługi telekomunikacyjne torów służewieckich. Obecnie w fazie koncepcji znajduje się projekt przeprowadzania transmisji z innych polskich torów wyścigów konnych techniką światłowodową, a nie jak dotychczas przy użyciu wozu transmisji satelitarnej.

Po 4 miesiącach od uruchomienia systemu telewizyjnej transmisji satelitarnej obroty zakładów wzrosły ogółem o ponad 25%. W punktach wzrost ten był jeszcze większy, natomiast na torze obroty nieco zmalały. W Warszawie jest tylko 10 punktów, a mimo to możliwość obejrzenia gonitw bez wyprawy na Służewiec okazała się bardzo atrakcyjna. Bez transmisji telewizyjnej, szczególnie podczas wyścigów na torach nie w Warszawie (np. w Sopocie), liczba graczy byłaby minimalna - kilkanaście osób, znających możliwości koni lub grających "w ciemno".

Obecnie wyraźnie widać, że inwestycja w system transmisji telewizyjnych znakomicie się opłaca - mówi Bogusław Heba. - Dlaczego wykonawcą systemu został Alcatel? Mieliśmy oferty różnych firm, jedne zajmowały się zagadnieniami transmisji, inne przekazem telewizyjnym, jeszcze inne telekomunikacją. Alcatel zajmuje się wszystkimi tymi aspektami.

System satelitarnej transmisji obrazu i dźwięku

Poszły konie... przez satelitę

Studio telewizyjne

Wdrożony przez Alcatel Polska i zainstalowany na terenie służewieckiego toru system satelitarnej transmisji obrazu i dźwięku składa się z trzech podstawowych bloków funkcjonalnych:

  • umieszczonego w budynku loży VIP sprzętu do obróbki sygnałów audio i wideo;

  • zainstalowanej na dachu tego budynku satelitarnej stacji nadawczo-odbiorczej na pasmo Ku;

  • umieszczonego na orbicie satelity telekomunikacyjnego Europe Star 1.
Studio telewizyjne, w którym realizuje się transmisje z toru wyścigów konnych, znajduje się również w wymienionym budynku. Do tego studia i z niego są doprowadzane sygnały audio i wideo, które, po ich uprzedniej obróbce, są nadawane przez satelitarną stację nadawczo-odbiorczą w kierunku satelity (w kanale transmisyjnym) i odbierane z satelity (w kanale zwrotnym). Satelita Europe Star 1 retransmituje nadawaną audycję na teren całej Polski, gdzie może być odbierana przez standardowe zestawy do odbioru telewizji satelitarnej.

Tak skonfigurowany system umożliwia m.in.:

  • kodowanie sygnałów audio-wideo PAL/NTSC w formacie MPEG-2 DVB;

  • regulację przepływności sygnału wideo w zakresie 0,5-15 Mb/s;

  • zabezpieczenie danych kodami RS i FEC;

  • modulację sygnałów;

  • regulację przepływności symboli sygnału zmodulowanego w zakresie 0,06-45 Ms/s;

  • nadawanie, w kierunku satelity, zmodulowanych sygnałów w pasmie Ku (14-14,5 GHz) z mocą maksymalną 16 W;

  • odbiór retransmitowanych sygnałów na terenie całego kraju w zakresie częstotliwości 10,95-12,75 GHz (pasmo Ku) przez standardowe zestawy do odbioru telewizji satelitarnej;

  • odbiór sygnału transmitowanego w kanale zwrotnym przez satelitarną stację nadawczo-odbiorczą;

  • zarządzanie elementami składowymi systemu.

TOP 200