Polska droga

Platforma sprzętowa

Platforma sprzętowa BGŻ jest połączeniem rozwiązań różnych dostawców. Infrastruktura sieci lokalnej i rozległej jest oparta na rozwiązaniach Cisco Systems zapewniających m.in. sprzętowe szyfrowanie transmisji w obrębie banku i równomierny rozkład obciążenia między serwery aplikacji. Główny komponent systemu centralnego - aplikacja Eurobank - jest eksploatowana z wykorzystaniem serwerów HP Superdome pracujących pod kontrolą systemu HP-UX11i, współpracujących z monolitycznymi macierzami serii XP. Platformę kanałów elektronicznych - Internet i home banking - stanowią serwery Sun Microsystems działające pod kontrolą systemu Sun Solaris. System autoryzacji transakcji natomiast funkcjonuje z wykorzystaniem serwerów Tandem Himalaya z systemem NonStop Kernel.

Rozwiązanie kwestii dostępu użytkowników do systemu jest kolejnym przykładem zakończonego z sukcesem, pozbawionego rutyny podejścia do problemu.

Jako platformę aplikacji wykorzystano serwery Windows 2000 z usługą terminal services pozwalającą na "wyeksportowanie" i udostępnienie pulpitu użytkownika zdalnemu komputerowi pełniącemu w tym przypadku jedynie funkcję terminala graficznego. Rozwiązanie to stawia minimalne wymagania stacjom końcowym i pozwala na wykorzystanie w maksymalnym zakresie starego sprzętu. Jest to z pewnością jedna z największych tego typu instalacji w Polsce.

Rozwój systemu

Rozwój systemu centralnego w Banku Gospodarki Żywnościowej z pewnością nie jest zakończony. Wiele problemów może być w przyszłości rozwiązywanych lepiej i bardziej efektywnie ze względu na ciągły rozwój możliwości technologicznych. Proces wdrożenia i rosnące wymagania użytkowników końcowych ujawnią zapewne także luki i wady aplikacji. BGŻ czeka z pewnością migracja na nową wersję bazy danych Oracle. W najbliższej przyszłości będzie to wersja 9i, docelowo zapewne 10g. Pozwoli to na zastosowanie lepszych mechanizmów rozkładu obciążenia między serwery i efektywniejsze wykorzystanie sprzętu. Warstwa aplikacji będzie też w przyszłości musiała być przebudowana do rozwiązań opartych na serwerze aplikacyjnym ze względu na zapowiedzi Oracle'a stopniowego wycofywania się z technologii typu klient-serwer. Aplikacja główna będzie też musiała podlegać dalszemu rozwojowi i optymalizacji, aby podołać dużemu wolumenowi rachunków i złożoności algorytmicznej obsługi niektórych produktów banku.

Warto wspomnieć, że równolegle z budową systemu transakcyjnego przystąpiono do budowy hurtowni danych, również zbudowanej z zastosowaniem technologii Oracle'a. Opierając się na mechanizmach hurtowni, jest możliwe bieżące tworzenie sprawozdawczości obligatoryjnej, a także przygotowywanie raportów o charakterze zarządczym. Dzięki mechanizmowi ładowania danych z systemu transakcyjnego stało się możliwe codzienne zasilanie hurtowni, a także korygowanie jej zawartości, konieczne ze względu na korekty wykonywane w systemie transakcyjnym. Bank Gospodarki Żywnościowej dużą wagę przykłada do możliwości dołączania kolejnych systemów. I tak obok hurtowni danych będzie wdrażany pakiet RiskPro szwajcarskiej firmy IRIS. System ten zostanie wdrożony przez ComputerLand.

Obecnie (październik 2003 r.) można z całą pewnością powiedzieć, że system Eurobank nie jest już tylko "oblatywanym prototypem samolotu", ale dość sprawnie działającą maszyną, w której jest przetwarzane już ponad 60% wolumenu transakcji w Banku Gospodarki Żywnościowej, a uzyskiwane czasy tzw. przetwarzań masowych (trzeba pamiętać, że nie blokują one możliwości pracy transakcyjnej) wynoszą ok. 1,5 godz. dla ponadmilionowego wolumenu rachunków! Warto przy tym pamiętać, że masowe wdrożenie w oddziałach bank rozpoczął w październiku 2002 r. i ten wolumen osiągnął nawet bez jednej poważniejszej awarii, tzn. takiej, która powoduje całkowitą niedostępność systemu lub degradację zasadniczych funkcji przez ponad 4 godz. Jak wynika z mojej wiedzy, nie udało się to żadnemu innemu systemowi zachodniemu wdrażanemu w Polsce.

Zapis projektu

Centralny system Banku Gospodarki Żywnościowej pełni rolę hosta dla systemu autoryzacyjnego BASE24 brytyjskiej firmy ACI.

Interfejs czasu rzeczywistego - wykonany przez Wonlok - umożliwia autoryzację kart debetowych do wysokości wolnych środków na rachunkach bieżących i ROR. Przy okazji wdrożenia centralnego systemu wykorzystano także rozwiązania sprawdzone wcześniej w mniejszej skali w Centrum Usług Integrum (CSI) należącym do BGŻ. Aplikację wyprodukowaną przez Wonlok zintegrowano z serwerem usług internetowych wykonanym przez inną polską firmę - Ster-Projekt z wykorzystaniem platformy portalowej Broadvision, uzyskując kanał dostępu do rachunków przez Internet. Jako platformę bazodanową, BGŻ wykorzystał rozwiązania Oracle'a.


TOP 200