Polska droga

Założenia systemu

Projektantom systemu bankowego dla Banku Gospodarki Żywnościowej postawiono ambitne zadania. Należało stworzyć rozwiązanie dostosowane do polskiej rzeczywistości, zorientowane na klienta, możliwe do zastosowania w architekturze centralnej, otwarte na zmiany i elektroniczne kanały dostępu, zdolne do pracy 24 godz. na dobę bez przerw na przetwarzanie wsadowe! Analiza wymagań doprowadziła do wniosku o konieczności odrzucenia większości założeń rozwiązania stosowanego dotychczas w bankach spółdzielczych, co nie było decyzją łatwą i wymagało zapewne także przełamania oporu wewnętrznego.

Analizę przeprowadzono, stosując po raz pierwszy elementy podejścia obiektowego i komponentowego. Powszechnie wykorzystywaną ideę stałego kodu sterownego parametrami zastąpiono koncepcją "składania" funkcjonalności z "klocków" zawartych w bibliotekach systemu. Większość logiki aplikacyjnej zrealizowano z wykorzystaniem pakietów składowanych w bazie danych. Podjęto wreszcie dość unikalną decyzję o całkowitej rezygnacji ze stosowania monitora transakcyjnego (świętość dotychczasowej architektury systemów klasy mainframe) i wykonania systemu praktycznie w całości z wykorzystaniem technologii Oracle. W rezultacie system Eurobank jest ciekawym - i chyba udanym - przykładem połączenia inwencji polskich programistów i projektantów z technologią światową.

Wykorzystana technologia

Centralny system Banku Gospodarki Żywnościowej pełni rolę hosta dla systemu autoryzacyjnego BASE24 brytyjskiej firmy ACI. Interfejs czasu rzeczywistego został wykonany przez specjalistów Wonloka i umożliwia autoryzację kart debetowych do wysokości wolnych środków na rachunkach bieżących i ROR. Przy okazji wdrożenia centralnego systemu wykorzystano także rozwiązania sprawdzone wcześniej w mniejszej skali w Centrum Usług Integrum (CSI) należącym do BGŻ. Aplikację wyprodukowaną przez Wonlok zintegrowano z serwerem usług internetowych wykonanym przez inną polską firmę - Ster-Projekt z wykorzystaniem platformy portalowej Broadvision, uzyskując kanał dostępu do rachunków przez Internet.

Silnik relacyjnej bazy danych Oracle stanowi podstawę rozwiązania stosowanego w BGŻ. Wynika to z faktu, że większość logiki aplikacyjnej wykonano w postaci pakietów PL/SQL składowanych w bazie danych, a także z faktu, iż przechowuje ona 100% danych i parametrów systemu. Rozwiązania Oracle'a są oparte na mechanizmach bezpieczeństwa, kontroli dostępu i zapewnienia spójności danych. Rozwiązania technologiczne Oracle'a pozwalają na wykonywanie kopii zapasowych bez zatrzymywania systemu, przeprowadzanie wdrożeń nowych oddziałów bez wpływu na pracę już wdrożonych oraz utrzymywanie środowiska zapasowego zsynchronizowanego z produkcyjnym. Bank Gospodarki Żywnościowej wykorzystuje większość możliwości bazy Oracle, takich jak partycjonowanie danych, kryptograficzna ochrona transmisji czy wbudowana maszyna wirtualna Javy. BGŻ eksploatuje prawdopodobnie jedną z największych instalacji transakcyjnych Oracle'a w Polsce, zarówno pod względem wielkości, jak i liczby jednoczesnych użytkowników.


TOP 200