Połączyć PC-ta z Unixem

Tun MAIL

Jednym z najważniejszych elementów pakietów służących do pracy grupowej i wzajemnej komunikacji jest poczta elektroniczna. W pakiecie Tun PLUS znalazł się także moduł umożliwiający odbiór i wysyłanie poczty elektronicznej - Tun MAIL.

Program ten jest bardzo prosty w obsłudze i umożliwia wysyłanie nie tylko poczty elektronicznej, ale także faksów (za pośrednictwem serwera unixowego). Firma Esker wraz z modułem Tun MAIL dostarcza oprogramowanie serwera faksowego pracującego na maszynach IBM RS6000 pod kontrolą systemu AIX 3.2, serwerach SCO Unix, SunOS 4.3 oraz komputerach HP9000. Faksserwer dostępny jest w formie archiwum TAR, po rozpakowaniu którego uruchamiany jest prosty program instalacyjny, umożliwiający skonfigurowanie parametrów serwera.

Sam kliencki program pocztowy umożliwia pracę zarówno w trybie on-line, jak i offline, tzn. ze stałym podłączeniem do sieci, jak i okresowym dołączeniem do niej. Drugi wariant jest szczególnie istotny w przypadku użytkowników wykorzystujących Tun PLUS na komputerach przenośnych. Mogą oni pisać listy elektroniczne bez podłączenia do sieci, gromadzić je wszystkie we wspólnej kolejce do wysłania i dopiero po zdalnym połączeniu z siecią wysłać je wszystkie naraz.

Do każdego z listów dołączane mogą być pliki binarne w jednym z dwóch standardów kodowania: UUEncode lub MIME. To samo dotyczy także listów nadchodzących. Komunikacja z serwerem odbywa się za pośrednictwem protokołów SMTP (wysyłanie poczty) i POP3 (odbieranie poczty).

Klient pocztowy wbudowany w Tun PLUS umożliwia przechowywanie nadchodzącej i wysyłanej poczty w folderach o dowolnych nazwach, lecz niestety nie mogą być one wielopoziomowe (tak jak np. struktura katalogów na dysku). Program ma wbudowaną książkę adresową umożliwiającą przechowywanie adresów osób, z którymi korespondujemy. Adresy przechowywane w książce, to zarówno adresy poczty elektronicznej, jak i numery telefonów do komunikacji faksowej. Dostęp do nich jest dwupoziomowy, tzn. adresy zapisane w książce adresowej mogą być ukryte przed ciekawskimi lub umieszczone w ogólnie dostępnym adresowniku, z którego korzystać mogą wszyscy użytkownicy sieci. Plusem jest także fakt automatycznego "komentowania" odpowiedzi do nadawcy (umieszczania przed jego wypowiedziami znaku >) oraz dołączanie do każdego wysyłanego listu sygnatury z naszym podpisem.

Tun SQL

Ostatnim z komponentów pakietu Tun PLUS jest Tun SQL realizujący łączność z bazami danych Informix, Oracle

Sybase i Ingres pracującymi pod kontrolą różnych odmian systemu operacyjnego Unix - SCO, SunOS, HP-UX i AIX.

Oprogramowanie klienckie Tun SQL zawiera wbudowane sterowniki ODBC, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie rekordów baz danych znajdujących się na serwerach unixowych do programów pracujących pod kontrolą Windows i wykorzystujących ten mechanizm.

Łączność

Komunikacja ze światem zewnętrznym realizowana jest w pakiecie Tun PLUS za pośrednictwem modułu Tun TCP lub dowolnego zewnętrznego jądra TCP/IP. Warto jednak korzystać z jądra wbudowanego w Tun TCP, gdyż umożliwia ono pełną automatyzację procesu nawiązywania połączenia oraz jest znakomicie zintegrowane z całym pakietem firmy Ekser. Użytkownik Tun TCP może napisać proste skrypty opisujące wykonywane przez niego kolejne czynności podczas inicjowania połączenia z siecią.

Tun PLUS umożliwia łączenie z odległymi komputerami za pomocą połączeń modemowych za pośrednictwem protokołów PPP, SLIP oraz CSLIP.

Wady i zalety

Najważniejszą zaletą Tun PLUS jest fakt, że stanowi on jeden z najbardziej rozbudowanych tego rodzaju pakietów na rynku umożliwiający zarówno komunikację z siecią Internet, jak i zorganizowanie efektywnego środowiska pracy w firmach wykorzystujących jednocześnie komputery PC oraz serwery unixowe.

Wraz z programem użytkownik otrzymuje bogatą kilkusetstronicową instrukcję opisującą dokładnie wszystkie aspekty współpracy z Tun PLUS. Co ciekawsze, kupując Tun PLUS otrzymujemy jednocześnie program pracujący aż w siedmiu wersjach językowych, w tym także w polskiej. Język, w którym aktualnie pracujemy, zmieniać można bezpośrednio w trakcie używania pakietu i nie jest w tym celu konieczna jego reinstalacja.

Choć początkowo program wydaje się być trudny w obsłudze, to jednak po przeczytaniu instrukcji i krótkiej praktyce wszystkie opcje stają się zrozumiałe. Godny pochwały jest bardzo prosty w obsłudze język skryptów możliwiających skonfigurowanie automatycznych połączeń z odległymi serwerami.

Poprawiona została także współpraca z systemem operacyjnym Windows 95 firmy Microsoft. W wersji 8.0 pakietu nie występują już żadne problemy z łącznością za pomocą standardowego jądra TCP/IP znajdującego się w wyposażeniu Windows 95. I choć, np. komputery, z którymi łączymy się przy pomocy klienta NFS, nie pojawiają się w tzw. Otoczeniu sieciowym Windows 95, to praca z nimi przebiega bez zastrzeżeń.

Pakiet Tun PLUS otrzymaliśmy od firmy Bonair, która jest wyłącznym dystrybutorem produktów Esker na Polskę. Adres: Bonair Ltd, ul. Krzywickiego 34, Warszawa, tel. (+22) 621 50 59, fax (+22) 625 39 81.


TOP 200