Połączyć PC-ta z Unixem

Na rynku pojawia się coraz więcej pakietów umożliwiających łączenie PC-tów z maszynami unixowymi oraz siecią Internet. Jednym z takich produktów jest Tun PLUS 8.0 firmy Esker.

Na rynku pojawia się coraz więcej pakietów umożliwiających łączenie PC-tów z maszynami unixowymi oraz siecią Internet. Jednym z takich produktów jest Tun PLUS 8.0 firmy Esker.

Pakiet Tun PLUS to komplet wszystkich programów z serii Tun produkowanej przez firmę Esker oraz dodatkowo przeglądarki internetowej sieci World Wide Web - Netscape Navigator w wersji 1.1. Na rodzinę pakietów Tun składają się następujące produkty: TCP, EMUL, MAIL oraz SQL. Wszystkie produkty pracują na wspólnym jądrze TCP/IP w wersji Microsoft VxD lub też za pośrednictwem biblioteki DLL dostarczanej przez firmę Esker. Podczas instalacji użytkownik może zdecydować, który ze sposobów instalacji wybiera. Dzięki temu, że można pracować z pakietem korzystając ze standardowego jądra TCP/IP, dostarczanego przez producenta używanego systemu operacyjnego lub dowolną inną firmę, Tun PLUS może być wykorzystywany zarówno z systemami Windows 3.x, jak i Windows 95. W przypadku tych ostatnich praca z programami pakietu odbywa się za pośrednictwem protokołu TCP/IP wbudowanego w sam system operacyjny.

Tun TCP

Tun TCP to podstawowy składnik pakietu Tun PLUS zawierający podstawowe programy realizujące łączność między maszynami unixowymi, windowsowymi i dosowymi komunikującymi się za pośrednictwem protokołu sieciowego TCP/IP.

Najważniejszymi komponentami Tun TCP jest klient oraz serwer NFS (Network File System). Dzięki klientowi NFS możliwe jest zdalne podłączanie (montowanie) pamięci dyskowych innych komputerów, bez względu na to w jakim systemie operacyjnym pracują. Ważne jest jedynie to, by działał na nich serwer NFS.

Dzięki wyposażeniu w taki serwer pakietu Tun PLUS możliwe jest także udostępnianie lokalnych zasobów dyskowych innym użytkownikom łączącym się z naszym komputerem zdalnie, np. za pośrednictwem sieci Internet. Dostęp do dysków za pośrednictwem NFS możliwy jest zarówno z DOS-u, jak i Windows.

Innymi komponentami Tun TCP są programy FTP (zarówno w wersji klienckiej, jak i serwerowej) oraz program umożliwiający zdalne wykonywanie komend na maszynach unixowych (rexec, rsh). Wszystkie te programy dostępne są w prostej obsłudze, graficznej wersji windowsowej, jak i tekstowej, DOS-owej.

Za pośrednictwem Tun TCP możliwe jest także drukowanie tekstów i grafiki (z DOS i Windows) na drukarce podłączonej np. do serwera unixowego. Realizowane jest to przy pomocy klienta LPR. Po uruchomieniu programu LPD możliwe jest także udostępnienie własnej drukarki innym użytkownikom sieci

Ostatnim składnikiem Tun TCP jest program umożliwiający wykonywanie kopii archiwalnych plików na serwerze unixowym. Dzięki prostemu interfejsowi jego obsługa nie nastręcza żadnych trudności.

Tun EMUL

Tun EMUL to kolejna grupa produktów wchodzących w skład pakietu Tun PLUS. Najważniejsze zawarte w niej aplikacje, to programy-terminale umożliwiające łączenie w trybie tekstowym z różnymi rodzajami serwerów sieciowych pracującymi pod kontrolą określonych systemów operacyjnych.

Wśród najważniejszych emulacji terminali warto wymienić: SCO ANSI, At386, IBM 3151/5250, HP-term, VT 100, VT 220, VT 320, TO 300, TM 266, DG-Dasher, Siemens-97801 oraz Wyse-50/60. W pakiecie znajduje się oddzielny produkt TN 3270 umożliwiający łączenie z mainframe'ami firmy IBM.

Każdy z programów-terminali umożliwia pracę w trybie wielosesyjnym (maksymalnie do 32 sesji), rekonfigurowanie parametrów terminali, np. podstawianie pod atrybuty ANSI atrybutów graficznych oraz pisanie własnych makr obsługujących zdalne połączenie z odległymi komputerami. Dodatkowo można także konfigurować wygląd pasków narzędziowych emulatorów terminali, dzięki czemu umieszczone na nich będą tylko te przyciski, które są nam najbardziej potrzebne. Dużą zaletą programów-terminali jest też fakt, że poza typową emulacją umożliwiają one także przesyłanie plików za pomocą protokołu komunikacyjnego Z-Modem.

Terminale są też zintegrowane z innymi aplikacjami środowiska Windows umożliwiając przenoszenie danych za pomocą standardowych mechanizmów DDE (Dynamic Data Exchange).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200