Planowanie działań

2 Określenie wymaganych zasobów

Każde zadanie wyznacza zasoby materialne i niematerialne oraz ludzkie, niezbędne do jego realizacji. Kierownik projektu musi dysponować listą zasobów, z których może korzystać, oraz kalendarzem ich dostępności. Jeżeli np. do pomyślnej realizacji zadania stworzenia dokumentu Specyfikacja wymagań potrzebny jest komputer, z odpowiednim oprogramowaniem i 1-2 wykwalifikowane osoby, to konieczne jest, aby wszystkie wymienione zasoby były dostępne w czasie wynikającym z pozycji tego zadania w ogólnym harmonogramie prac projektowych oraz przez okres odpowiadający realizacji zadania.

Problem dostępności zasobów jest szczególnie dotkliwy w przypadku złożonych projektów, o ograniczonych zasobach i ostrych wymaganiach czasowych. Już w średnich rozmiarów projekcie trudno obejść się bez specjalizowanych narzędzi do tworzenia i zarządzania planem prac projektu, które automatyzują opisane wcześniej czynności, dostarczając dodatkowych mechanizmów zarządzania zasobami, ich dostępnością itd.

Czytelników zainteresowanych narzędziami wspomagającymi zarządzanie projektami odsyłam do numeru 7/97 CW, w którym w przystępny sposób dokonano przeglądu i porównania najpopularniejszych produktów tej klasy.

3 Szacowanie pracochłonności zadań i produktywności środków realizacji

Ze względu na specyfikę procesu produkcji oprogramowania oraz niedostępność danych o produktywności poszczególnych środków wytwórczych szacowanie pracochłonności i produktywności jest procesem bardzo trudnym. Istnieje wiele metod mających wspomagać ten proces, lecz nie dają one w pełni zadowalających wyników.

Ze względu na wagę tematu i jego złożoność zostanie on przedstawiony jako osobne zagadnienie w następnym odcinku naszego cyklu.

4 Określenie czasu trwania zadania

Czas trwania zadania wynika bezpośrednio z jego charakterystyki lub z prostej analizy jego zakresu. Zakres wyznacza pracochłonność zadania, która podzielona przez produktywność (wydajność) środków użytych do jego realizacji daje czas wykonania (patrz komentarz do punktu 2).

5 Stworzenie wstępnego harmonogramu projektu

Wstępny harmonogram projektu obejmuje wszystkie zadania projektowe ułożone na osi czasowej, mające oszacowany okres trwania i potrzebnych do ich realizacji zasobów. Harmonogram ten poddawany jest teraz gruntownej weryfikacji i iteracyjnym zmianom, tak aby realizacja projektu była możliwie najkrótsza, najtańsza i by wszystkie zasoby były wykorzystane optymalnie. Istotne jest także krytyczne spojrzenie na przewidziane w planie formalne przeglądy projektu, inspekcje i audyty procesów. Ich liczba powinna być możliwie duża, szczególnie tam, gdzie ryzyko jest największe, ale nie należy zapominać, że głównym celem projektu jest dostarczanie produktów, nie zaś ich weryfikacja. więc umiar. Praktyka wskazuje, problemem nie tyle brak przeglądów w harmonogramie projektu, ile ich późniejsze ignorowanie i w "ogniu walki".

6 Stworzenie harmonogramu projektu

Harmonogram w zweryfikowanej kierownika i jego zespół przekazywany jest do weryfikacji przez innych udziałowców projektu. Zalecane jest tutaj "prześwietlenie" przez jak najszersze grono osób, aby możliwie wcześnie wykryć wszelkie możliwe usterki, niezgodności i zbyt optymistyczne oszacowania.

7 Weryfikacje i korekty

Ostatni punkt jest integralną częścią każdego z poprzednich. Wydzielono go jednak, aby pokreślić jego wagę dla właściwego planowania. Błędy wprowadzone do projektu w tej fazie, będą później trudne do naprawienia.

Z notatnika praktyka

1 Pierwsze oznaki niepowodzeń zawsze pojawiają się jako opóźnienia w harmonogramie lub przekroczenia wydatków z budżetu.

2 Szczegółowość harmonogramu prac utrzymuj na wystarczająco wysokim poziomie abstrakcji. Powinny znaleźć się w nim tylko zadania, a nie poszczególne czynności.

3 Oprogramowanie wspierające tworzenie harmonogramu jest tylko narzędziem. Nie przyda się na nic, kiedy zabraknie koncepcji realizacji projektu.

4 Większość projektów kończy się niepowodzeniem wskutek złych oszacowań, a nie błędów projektowych.

5 Następny projekt na pewno uda się precyzyjnie oszacować i zaplanować. Ten "następny" projekt pojawia się zawsze w 50. roku twojej kariery.

<hr size=1 noshade>Zarządzanie projektami informatycznymi - część 5


TOP 200