Piątka na zachętę

Robótki ręczne

Produkcja Flextronics charakteryzuje się dużą liczbą stosunkowo krótkich serii i bardzo dużą różnorodnością - zarówno po stronie komponentów wejściowych, jak i produktów wyjściowych. Lista indeksów materiałowych liczy kilka tysięcy pozycji. Proces przygotowania danych wejściowych do planu produkcyjnego, zwłaszcza w przypadku produkcji zleconej, jest wyjątkowo skomplikowany i wymaga wielofazowych uzgodnień z klientami. "Moduł produkcyjny nie jest najwygodniejszym narzędziem do zarządzania produktami - chodzi m.in. o zarządzanie konfiguracją produktów, przenoszenie dokumentacji pomiędzy fabrykami Flextronics, wersjonowanie dokumentacji itd. Dlatego też, oprócz modułu produkcyjnego iBaan, zastanawiamy się nad wdrożeniem systemu typu PDM - Product Data Management" - tłumaczy Grzegorz Landsman.

Pod względem biznesowym migracja z Baan IV do wersji iBaan okazała się stosunkowo łatwa. Stanowiła jednak wyzwanie pod względem technicznym. "Podczas wdrożenia nie prowadziliśmy w zasadzie analizy biznesowej - większość procesów przeniesiono bez zmian, co oszczędziło nam czasu i wysiłku. Pracochłonny był za to sposób przenoszenia danych o procesach. Zarówno Baan IV, jak i iBaan posiadają własne narzędzia do graficznego modelowania procesów - niestety, na razie nie są one kompatybilne i nie ma sposobu, aby dane między nimi przenosić automatycznie. Musieliśmy więc ręcznie ÇprzerysowywaćČ procesy" - wyjaśnia Grzegorz Landsman.

Kłopotliwy dla procesu migracji okazał się także fakt, że iBaan wnosi zmiany w podstawowych strukturach danych systemu. W efekcie konieczna była przebudowa interfejsów między systemem Baan a oplatającymi go aplikacjami, m.in. MIS (informowanie kierownictwa), systemem analitycznym oraz EDI. "Choć nowa wersja systemu jest bardziej otwarta niż Baan IV, przebudowa interfejsów zajęła nam sporo czasu" - mówi Grzegorz Landsman.

W nowej szacie

iBaan to system o trójwarstwowej architekturze. Funkcje systemu można wywoływać za pośrednictwem "cienkiego klienta" zwanego iBaan thin-ERP oraz, w węższym zakresie, za pomocą standardowej przeglądarki. System wyposażono w moduł do budowy portali korporacyjnych, umożliwiających udostępnianie użytkownikom informacji według tzw. ról systemowych. Wersja 5.0 wprowadza zmieniony interfejs użytkownika, wyglądem zbliżony do interfejsu Microsoft Office.

Projekt

Wdrożenie: Migracja systemu Baan IV do wersji 5.0 (iBaan), opracowanej przez Invensys Software Systems

Cel: Przygotowanie systemów informatycznych do planowanego wzrostu asortymentu i skali produkcji

Technologie: System ERP Baan 5.0 (iBaan)

Wykonanie: Pracownicy polskiego i szwedzkiego oddziału Flextronics oraz szwedzki IBM Global Services

Czas trwania: 6 miesięcy

Osoby odpowiedzialne: Grzegorz Landsman, Flextronics International Poland


TOP 200