Piątka na zachętę

Flextronics, jako pierwsza firma w Polsce, wdroży piątą wersję systemu ERP Baan.

Flextronics, jako pierwsza firma w Polsce, wdroży piątą wersję systemu ERP Baan.

Nowości iBaan
  • Trójwarstwowa architektura systemu; możliwość korzystania z "cienkiego klienta" lub przeglądarki WWW

  • OpenWorld - środowisko wymiany danych z otoczeniem poprzez XML, zawierające graficzne narzędzia do definiowania powiązań danych

  • Narzędzia do budowy mechanizmów współpracy z dostawcami i klientami - iBaan Collaboration

  • Narzędzia do automatyzacji procesu zaopatrzenia - e-Procurement 2.1

  • Ulepszony interfejs użytkownika

  • Możliwość tworzenia portali korporacyjnych; oprogramowanie iBaan Portal umożliwia udostępnianie użytkownikom zestawu informacji i funkcji na stronach WWW - spersonalizowanych według tzw. ról systemowych

  • Wywodzący się z Singapuru Flextronics, jeden z największych światowych koncernów elektronicznych, produkuje na zlecenie innych firm. Największym klientem Flextronicsa jest Ericsson, od którego firma przejęła w outsourcing produkcję telefonów, a także pokaźną część produkcji elementów stacji bazowych GSM. Polski oddział Flextronics ma 2 hale produkcyjno-magazynowe o łącznej powierzchni ok. 4 ha. W wyłożonych antystatycznymi posadzkami halach fabryki w Tczewie produkowane są m.in. elementy stacji bazowych i telefony stacjonarne oraz wiele innych podzespołów dla telekomunikacji.

    System na wyrost

    Produkcja w Polsce obejmuje wiele różnych procesów, w tym m.in. wytwarzanie płytek drukowanych, montaż powierzchniowy, a także kompletację i konfekcjonowanie. W najbliższym czasie firma planuje znaczne rozszerzenie zakresu działania. W jednej z hal wydzielono już tzw. clean room - szczelne pomieszczenie, w którym wkrótce rozpocznie się produkcja światłowodów. Wzrosnąć ma, i to kilkakrotnie, skala wytwarzania. Oprócz rozszerzania własnego asortymentu, polska fabryka przejmie prawdopodobnie część produkcji z innych europejskich zakładów Flextronics. W ciągu kilku lat w Tczewie powstanie kilka kolejnych hal.

    Elementem przygotowań do spodziewanej ekspansji jest wdrożenie nowego systemu ERP. W Polsce Flextronics posługiwał się dotychczas systemem Baan IV, którego używa też większość zakładów na świecie. Niektóre fabryki zdążyły już jednak wdrożyć wersję 5.0. i centrala firmy zdecydowała niedawno o ujednoliceniu systemów, aby ułatwić wymianę danych. Uruchomienie systemu iBaan w Tczewie jest planowane na 3 kwietnia br.

    Polska specyfika

    Od zakończenia w Tczewie wdrożenia wersji IV do czasu rozpoczęcia projektu iBaan (październik ub.r.) nie minął nawet rok. "Baan IV spełniał nasze oczekiwania. Rok intensywnej pracy z systemem pozwolił nam zorientować się w jego możliwościach i określić obszary, w których chcielibyśmy dokonać pewnych zmian. Nie odczuliśmy więc korporacyjnej decyzji jako ulepszanie dobrego na siłę" - mówi Grzegorz Landsman, kierownik projektu wdrożenia systemu iBaan w Flextronics International Poland w Tczewie.

    Zakres wdrożenia iBaan obejmował następujące obszary: zakupy, planowanie produkcji, zarządzanie magazynami, sprzedaż, dystrybucję, finanse, raportowanie oraz moduł EDI. Flextronics wdrożył także moduł SMI - Supplier Managed Inventory, dzięki któremu dostawcy mają wgląd w wybrane stany magazynowe firmy i mogą lepiej koordynować dostawy komponentów.

    W przypadku wersji IV Flextronics posługiwał się standardową wersją anglojęzyczną systemu - niezbędne modyfikacje wykonano we własnym zakresie i tylko w podstawowym. Był to jeden z powodów, dla których firma tylko częściowo wykorzystywała moduł finansowy Baan IV - księgowanie oraz sprawozdawczość prowadzono w systemie Symfonia warszawskiej firmy Matrix.pl. Wraz z wdrożeniem wersji 5.0 Flextronics zakupił pakiet lokalizacyjny, wykonany przez BEELC (Baan Eastern Europe Localization Center). Dzięki niemu system obsługuje polskie znaki diakrytyczne, format daty, a także wiele funkcji wymaganych przez polskie przepisy podatkowe, np. faktura korygująca VAT. "Zakres funkcjonalny standardowego pakietu lokalizacyjnego jest bardzo duży, ale wnosimy do niego własne ulepszenia, zwłaszcza w dziedzinie finansów oraz obsługi importu i eksportu. BEELC zamierza wykorzystać je w przyszłych edycjach pakietu" - chwali się szef projektu.

    W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200