Opis produktów

Po co stosujemy pamięć przenośną?

Omawiane napędy skonstruowano z myślą o zaspokojeniu potrzeby zapisywania danych na nośnikach łatwych do przenoszenia i przechowywania. Pozwala to m.in. na:

  • korzystanie z backupu (tworzenie kopii bezpieczeństwa) wszystkich informacji zapisanych na dysku twardym

  • przesyłanie, przenoszenie, podróżowanie z zapisanymi na dyskach lub cartridge'ach dużymi plikami

  • wymianę plików z innymi użytkownikami

  • korzystanie z jednej dyskietki do zapisania plików jednego projektu lub rozliczania rachunków jednego klienta

  • odciążenie pojemności dysku twardego poprzez zapis podręcznych plików na dysk pamięci przenośnej

  • zapisanie i uruchomienie z jednej dyskietki całej prezentacji multimedialnej, włącznie z aplikacjami

  • zapisywanie dużych, zeskanowanych lub ściągniętych z Internetu plików graficznych, audio, wideo, stron WWW

  • zapisywanie na jednym dysku nie kończącej się biblioteki aplikacji i danych z wielu dyskietek.
Do napędu dołączone są programy firmy Adaptec - Easy CD - program do pre-masteringu, który jednocześnie pozwala na nagrywanie ścieżek audio lub danych komputerowych w wielu trybach pracy, oraz Direct CD - program korzystający z formatu UDF (Universal Disk Format), umożliwiający zapis fragmentów ścieżki, tzw. przyrostowy zapis pakietowy. Dzięki Direct CD z dysków optycznych CD-RW włożonych do szuflady napędu Nomai można korzystać jak z dodatkowego dysku twardego, włącznie z kopiowaniem plików za pośrednictwem technologii drag & drop. Oba programy mogą pracować pod kontrolą Windows 95 lub Windows NT.

Korzystanie z dysków CD-R i CD-RW jest podobne. Napęd we współpracy z oprogramowaniem rozróżnia rodzaj nośnika. Dość żmudne jest formatowanie dysków CD-RW. Proces ten może trwać 40-90 min. Warto jednocześnie pamiętać, że nagrane dyski CD-RW nie są odczytywane przez wszystkie napędy CD-ROM, a jedynie przez urządzenia klasy MultiRead.

Do zestawu Nomai 680.RW dołączone są m.in. kabel IDE, kilkustronicowe instrukcje obsługi programów, program CD Label Software Editor do edycji i drukowania etykiet na dyski, podręcznik użytkownika oraz czysty dysk CD-R.

Yamaha CDR 4001t

Nagrywarka Yamaha CDR 4001t jest urządzeniem o 4-krotnej prędkości zapisu, które pozwala na skopiowanie dysku CD-ROM w kilkanaście minut. Napęd umożliwia zapis na dyskach jednokrotnych CD-R, a także wielokrotnych CD-RW. CDR 4001t jest wyposażona w interfejs IDE/ATAPI.

Instalacja urządzenia przebiega standardowo, podobnie jak innych opisywanych modeli. Funkcje zapisu dysków pojawiają się po uruchomieniu dołączonego oprogramowania firmy CeQuadrat - WinOnCD do pre-masteringu oraz PacketCD do przyrostowego zapisu pakietowego (UDF).

WinOnCD jest programem pozwalającym na edycję nagrywanych dysków i obsługę urządzenia w środowisku Windows 95 lub Windows NT. Posługiwanie się programem jest proste. Po jego uruchomieniu ukazuje się okno pozwalające na wybór standardu nagrywania (ISO 9660/Joliet file system, CD Copy, CD Digital Audio, Video CD, CD Extra, Raw Data). Po wybraniu jednej z możliwości program automatycznie rozróżnia, który z napędów jest napędem źródłowym, a który nagrywarką, i wyświetla okno, podzielone na dwie mniejsze części, zawierające pliki źródłowe oraz projektowaną zawartość dysku CD-R lub CD-RW. Dzięki temu można redagować treść dysku przy wykorzystaniu technologii drag & drop, przeciągając pliki z jednej części okna do drugiej.

Program PacketCD ma funkcje podobne do Adaptec DirectCD i pozwala na dostęp do dysku CD-R lub CD-RW za pomocą litery symbolizującej napęd dyskowy. Umożliwia zapis plików w standardzie UDF (Universal Data Format).

Przed zakończeniem operacji zapisu dysku, pliki widziane są tylko przez zapisujący napęd CD-R/RW. Dopiero po "sformatowaniu" ścieżki do ISO 9660 stają się one czytelne również dla innych napędów CD-ROM. Zapis może być wykonywany w kilku etapach - po dostosowaniu zapisywanej przyrostowo informacji do odczytu na napędzie CD-ROM (powoduje to dopisanie tzw. TOC - Table of Contents) pozostałą część dysku można sformatować wg UDF i dalej zapisywać pliki, korzystając z technologii drag & drop. Jednocześnie dyski formatowane przez Adaptec Direct CD są odczytywane pod CeQuadrat PacketCD i odwrotnie.

Największą zaletą napędu Yamaha CDR 4001t jest duża szybkość nagrywania. Jeśli ktoś często korzysta z funkcji zapisu, urządzenie to może znacznie zwiększyć wydajność i efektywność pracy.

Dyski CD-R a CD-RW

Dyski CD-R pozwalają na jednorazowy zapis danych. Są zapisywane przez wiązkę laserową, a wszystko, co jest zapisane, nie może być potem zmienione lub usunięte. W odróżnieniu od zapisu na konwencjonalnym dysku CD, gdzie dane są "wytłaczane" bezpośrednio w plastiku w trakcie procesu wtryskowego, dysk CD-R jest pokryty cienką warstwą organicznego barwnika, w którym pod wpływem zapisującego światła laserowego powstają ciemne plamki, które zasłaniają powierzchnię lustrzaną, dzięki czemu światło odczytujące zapisane dane nie jest w tym miejscu w pełni odbijane. Pod zwykłą przezroczystą warstewką barwnika nałożona jest bezpośrednio na podkład plastikowy odbijająca światło lustrzana warstwa złota, dzięki której odczytująca wiązka światła odbija się od nie zapisanych obszarów.

Dyski CD-RW pozwalają na wielokrotny zapis, usuwanie i ponowny zapis danych. Struktura nośnika CD-RW jest podobna do CD-R, z tym, że warstwa, na której zapisywane są dane cyfrowe, składa się tym razem ze stopu kilku metali (srebro, ind, tellur, antymon). Ma ona tę właściwość, że jej stan - czy przepuszcza, czy pochłania światło wiązki odczytującego lasera - zależy od mocy w wiązce światła zapisującego lasera. Opiera się to na zjawisku zmiany fazy (stan amorficzny warstwy stopu metali - bezpostaciowy może się zmienić w stan krystaliczny - uporządkowany) metalicznego stopu pod wpływem wiązki światła laserowego.

Pod wpływem dużej mocy w wiązce światła zapisującego lasera stop metali zmienia swój stan na postać amorficzną, nie przepuszczającą (pochłaniającą) światło, wiązka o średniej mocy powoduje, że warstwa stopu zmienia fazę w stan krystaliczny (przepuszczający światło, a więc odbijający wiązkę lasera od lustrzanego podłoża), natomiast wiązka o słabej mocy służy tylko do odczytywania zapisanych danych.

W porównaniu z innymi dyskami CD media CD-RW generują w czasie odczytu sygnał elektryczny na znacznie mniejszym poziomie. Aby zapewnić pełną zgodność odczytu praktycznie wszystkich dysków CD we wszystkich napędach, skonstruowano napędy CD-ROM w standardzie MultiRead. Pierwsze egzemplarze tych urządzeń są już dostępne na rynku.


TOP 200