Okablowanie strukturalne: giga- i terabitowe wyzwania

Migracja do IP

Oddzielnie funkcjonujące do tej pory aplikacje, takie jak telefonia, IPTV, transport plików czy kontrola dostępu, bezpieczeństwa i włamań, a także kompletne systemy audiowizualne i powiadomienia budynkowego (BAS), migrują z niestandardowego i wydzielonego okablowania do rozwiązań zintegrowanych - instalowanych w szerokopasmowym okablowaniu LAN z obsługą protokołem IP (IP-based). Zastosowanie otwartych standardów umożliwia korzystanie z dotychczasowych funkcji transportowych okablowania, podczas gdy nowe aplikacje, moduły lub komponenty mogą być sukcesywnie dodawane w miarę lokalnych potrzeb.

Otwarte standardy IP (łącznie z zasilaniem PoE) wspierają modułowe podejście do wdrażania aplikacji, a poszczególne komponenty, pochodzące od różnych producentów, mogą być bez problemów włączane do wspólnej infrastruktury wraz z ich protokołami. Wykorzystanie systemu adresowania IP do lokalizacji i identyfikacji poszczególnych obiektów czy komputera zdalnego monitorowania oraz przekazywania wniosków - prowadzi do scentralizowanej kontroli aplikacji IT przez administratorów tak okablowanego obiektu.

Nowa generacja okablowania

Obecnie zaznacza się również trend wdrażania systemów światłowodowych o wysokiej przepustowości, określany jako NGA (Next Generation Access), które obejmują kilka rozwijanych obecnie technologii optycznych. Mają one umożliwiać tworzenie infrastruktury adekwatnej do nowych potrzeb rynkowych, zapewniającej transmisje o terabitowych szybkościach. W praktyce oznacza to nie tylko techniczną możliwość dostarczenia odbiorcy wymaganej przepływności, lecz także optymalizację kosztów instalacyjnych oraz utrzymania sieci. Sieć nowej generacji ma udostępniać usługi triple play, czyli spersonalizowane usługi IP, dostosowujące dostępne funkcje do preferencji użytkownika.

Okablowanie strukturalne: giga- i terabitowe wyzwania

Globalny wzrost ruchu IP

Optyczne systemy NGA ze scentralizowanym nadzorem rozciągają się od przełączanych sieci IP-DSLAM, przez platformy Multi Service Access i strumieniowe usługi xDSL, po specyficzne systemy w ethernetowych aplikacjach biznesowo-przemysłowych. Są one przystosowane do transmisji zarówno głosu (VoIP), jak i danych, co istotnie redukuje koszty operacyjne. Chociaż poszczególne elementy systemu są w większości znane, nowym ich celem jest bezpieczna obsługa narastających i zmiennych w czasie wymagań.

Mimo że na potrzeby standardów 40GbE i 100GbE będzie można jeszcze wykorzystywać istniejącą infrastrukturę optyczną, to dla sieci kolejnej generacji TbE (Tb/s Ethernet) będą potrzebne zupełnie nowe lasery i światłowody. Ich opracowanie stanie się niezbędne w kilka lat po zainstalowaniu aplikacji 40/100GbE, kiedy w sieciach szkieletowych pojawią się wymagania podnoszące przepustowość do terabitowego poziomu TbE.

5 pytań do eksperta... Panduit

Alexander Andreev Regional Technical Support Manager, Panduit

1. Jakie funkcjonalności i parametry transmisyjne oferowanych przez Was systemów okablowania wyróżniają Was wśród konkurencji?

Firma Panduit postrzega problem serwerowni i okablowania strukturalnego jako zintegrowaną infrastrukturę fizyczną, a nie tylko zestaw kabli i paneli. Analizowana jest zarówno kwestia instalacji, jak i zarządzania kablami po jej wykonaniu. Szczególną uwagę zwracamy na szybkość i trwałość,

a także prostotę oraz bezpieczeństwo instalacji okablowania.

2. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, wybierając typ i parametry systemu okablowania?

Najważniejsza jest specyfika konkretnego projektu. Musimy znać główne założenia i rysunek techniczny, rozmieszczenie sprzętów w pokoju technicznym, wysokość podłogi technicznej, przestrzeń w suficie podwieszanym itp. Wszystkie te parametry mają znaczący wpływ na wybór rozwiązania i ostateczne koszty instalacji.

3. Co przekonuje do inwestowania w okablowanie światłowodowe oraz gdzie jego wdrażanie jest uzasadnione ekonomicznie? Kiedy zwraca się taka inwestycja?

Główne zalety instalacji FTTD to możliwość instalacji okablowania na dłuższych odcinkach, wyższy poziom bezpieczeństwa danych, wyższy standard, mniejszy ciężar i średnica okablowania. Z ekonomicznego punktu widzenia, FTTD jest rekomendowana dla małych instalacji (do 60 portów na piętro). Technologia ta umożliwia np. zastosowanie jednego przełącznika światłowodowego dla danego budynku i jednego pasywnego punktu krosowego na każdym piętrze.

4. Które z produktów oferowanych przez firmę Panduit rozwiązują problem aktywnego zarządzania siecią  i wzrost bezpieczeństwa informacji?

Panduit oferuje system zarządzania siecią w czasie rzeczywistym kolejnej generacji, o nazwie Pan-View iQTM. Miedziane i światłowodowe elementy systemu nie wymagają dodatkowej przestrzeni w szafie i nie powodują zakłóceń sygnału. Dostarczamy również mechaniczne blokady gniazd i wtyków, które zabezpieczają przed nieuprawnionym dostępem.

5. Gdzie znajdzie zastosowanie 10Gigabit Ethernet i jakiej infrastruktury wymaga? Kluczowe zalety i korzyści ze stosowania tego standardu.

Panduit uważa 10Gigabit Ethernet za standard dla każdego centrum danych. Umożliwia on konsolidację różnego typu aplikacji - poprzez zastosowanie mniejszej liczby wydajniejszych serwerów wykorzystujących technologię wirtualizacji. Miedziana i światłowodowa technologia 10 Gb/s zapewnia wysoką wydajność w konkurencyjnej cenie.


TOP 200