Okablowanie strukturalne: giga- i terabitowe wyzwania

Inteligentne zarządzanie

W miarę zwiększania przepustowości infrastruktury sieciowej, rozwiązania wspierające zarządzanie w czasie rzeczywistym stają się niezwykle przydatne. Dzięki nim operatorzy mogą sami wydajniej zarządzać swą siecią, w tym okablowaniem. Zwłaszcza że inteligentne zarządzanie pozwala na stały nadzór w czasie rzeczywistym, w tym bieżące monitorowanie stanu sieci kablowej.

Do rejestracji wszelkich zdarzeń sieciowych oraz ich lokalizacji w sieci fizycznej stosuje się obecnie moduły inteligentnego zarządzania IMM (Intelligent Infrastructure Management), instalowane w ramach platformy optycznej, która pozwala także na tworzenie raportów dotyczących zużycia energii, jak również zdalne włączanie lub wyłączanie poszczególnych portów (restart urządzenia bądź serwera - bez zmian w panelu komunikacyjnym węzła).

Ethernet zielony i oszczędny

Możliwość stałego monitorowania poziomu zużycia energii w ethernecie kablowym stanowi silny argument za wdrażaniem inicjatyw związanych z tzw. zielonym ethernetem ("green IT"), które dodatkowo pozwalają na rozdzielanie kosztów zasilania na różne centra usługowe bądź klientów operujących w środowisku współdzielonym.

Ponieważ fizyczna infrastruktura sieci jest uważana za kluczową kwestię w planowaniu kosztów systemu IT, obecnie dobór oszczędnego a zarazem ekologicznego rozwiązania ma znaczący wpływ na bieżące i przyszłe koszty operacyjne.

Okablowanie strukturalne: giga- i terabitowe wyzwania

Typowa architektura okablowania strukturalnego w firmie

W miarę wprowadzania kolejnych przepisów prawnych, wzrostu kosztów paliw, jak również w obliczu potencjalnego deficytu energii elektrycznej, problem zielonego ethernetu stał się wyznacznikiem rozwoju technologii sieciowych. Ta sytuacja sprawiła, że grupa robocza IEEE 802.3az nadała (2007 r.) najwyższy priorytet pracom nad energooszczędnym Ethernetem EEE (Energy Efficient Ethernet), umożliwiającym ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, który w dużych ilościach emituje branża IT. Zwłaszcza dla niezwykle złożonej postaci energochłonnego układu scalonego 10Gbase-T, który specjaliści już określili za niezbyt udane rozwiązanie ekologiczne.

Wyzwania te stały się bodźcem do przyspieszenia prac nad energooszczędnym Ethernetem EEE (Energy Efficient Ethernet), ograniczającym marnotrawienie energii przez układy transportowe w czasie swej bezczynności. Komponenty okablowania strukturalnego zgodne z technologią Green Ethernet mogą oszczędzać energię elektryczną na dwa sposoby: ograniczając pobór prądu, gdy łącze sieciowe jest wolne, bądź dopasowując moc nadawanego sygnału do długości kabla łączącego stację roboczą z przełącznikiem. Ponieważ scalony układ transportowy pozostaje statystycznie bezczynny przez 90% czasu, związane z tym oszczędności w zużyciu energii mogą sięgać do 10% (niekiedy 20%). Przewidywania te potwierdza praca pierwszych komponentów energooszczędnego Ethernetu, gdzie potencjalne oszczędności stały się znaczące (do 40% dla rozwiązań miedzianych 10 Gb/s).

Światłowody wdmuchiwane

Istotnym usprawnieniem okablowania optycznego staje się technika wdmuchiwania włókien w tuby światłowodowe, która umożliwia prostą i łatwą w instalacji rozbudowę sieci z dostosowaniem infrastruktury do dynamicznie zmieniających się potrzeb - bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Procedura wdmuchiwania kabla zmniejsza do minimum czas instalacji (w porównaniu z technikami konwencjonalnymi) - przez szybką wymianę włókien na bardziej wydajne bądź jako uzupełnienie istniejących traktów dodatkowymi światłowodami.

Okablowanie strukturalne: giga- i terabitowe wyzwania

Zmodyfikowana klasyfikacja okablowania wg norm

Technologia wdmuchiwania włókien do mikroduktów (różne średnice i długości) dobrze się sprawdza w zmiennych lokalizacjach sieciowych, gdzie wymagana jest dystrybucja kabli światłowodowych do wielu punktów w aplikacjach typu FTTH i FTTD. Operacja reinstalacji fragmentu lub całości sieci optycznej jest wtedy szybka, co umożliwia prawie natychmiastowe modyfikowanie trasy bądź wprowadzanie zmian optymalizacyjnych w infrastrukturze sieci.


TOP 200