Nowy wirtualny świat

W przypadku platform HP 9000 i Integrity nowe narzędzia do wirtualizacji mają zostać włączone do oprogramowania Integrity Essentials dla HP-UX 11i. Jego wersje dla Windows i Linux mają się pojawić dopiero w przyszłym roku. HP nawiązało współpracę z firmą SWsoft, ponieważ potrzebowała nowoczesnego rozwiązania do wirtualizacji systemów na platformie Integrity (Itanium 2). VMware do tej pory nie zaoferował wersji swoich narzędzi dla tej platformy, ale niewykluczone, że w przyszłości jednak to zrobi.

SWsoft

SWsoft zaprezentował nową wersję swojego flagowego produktu Virtuozzo, przeznaczonego do wirtualizacji systemów na platformie Linux. Virtuozzo umożliwia uruchamianie w jednym fizycznym komputerze wielu kopii systemu operacyjnego oraz aplikacji 32- i 64-bitowych, które mogą być niezależnie zarządzane i restartowane. Najważniejszą nowością Virtuozzo 2.6.2 for Linux jest obsługa 64-bitowych rozszerzeń platformy x86 Intela i AMD.

Do niedawna SWsoft koncentrował się na rozwijaniu oprogramowania do wirtualizacji pracującego na platformie Linux i przeznaczonego przede wszystkim dla firm oferujących usługi hostingowe. W tym roku SWsoft rozszerzył swoją ofertę, wprowadzając wersję pakietu Virtuozzo również dla Windows. Na razie nie obsługuje ona jednak platform 64-bitowych.

VMware, lider rynku rozwiązań do wirtualizacji systemów, opracował mechanizmy programowej symulacji całych platform sprzętowych dla każdej wirtualnej kopii systemu operacyjnego. Rozwiązanie to dobrze się sprawdziło w praktyce, ale jest dużym obciążeniem dla komputerów i do efektywnej pracy wymaga sprzętu o względnie wysokiej wydajności. Z kolei twórcy systemu Xen zrezygnowali z emulacji sprzętu, co umożliwia uzyskanie znacznie lepszej wydajności, ale wymaga modyfikacji systemu operacyjnego.

Pakiet SWsoft oferuje coś pośredniego między podejściem VMware a Xen - jego oprogramowanie wirtualizuje sam system operacyjny, co w praktyce oznacza zastąpienie przeznaczonego do obsługi sprzętu nową, abstrakcyjną warstwą zarządzającą dostępem do sprzętu dla wielu kopii systemów.

Podobne w warstwie koncepcji podejście zastosował Sun Microsystems w systemie Solaris 10. Mankamentem tego rozwiązania jest możliwość uruchamiania w fizycznym serwerze wielu instancji tylko jednego systemu, np. tylko Linux lub tylko Windows. Oprogramowanie Virtuozzo może pracować w systemach wykorzystujących do 16 jednostek CPU i 64 GB RAM.

Licencje na Virtuozzo są sprzedawane na jednostkę CPU (rdzeń), a nie procesor (katalogowe ceny to 999 USD dla wersji 32-bitowej i 1500 USD - 64-bitowej). Jest to więc mniej korzystne rozwiązanie w porównaniu z oferowanym przez Microsoft lub EMC, które układy wielordzeniowe traktują jako pojedynczy procesor.

Akimbi Systems

Akimbi Systems to niewielka firma, która dopiero niedawno zaprezentowała ostatnio swój pierwszy produkt. Slingshot to oprogramowanie przeznaczone do zarządzania środowiskami do testowania skomplikowanych aplikacji korporacyjnych. Slingshot wykorzystuje technologie wirtualizacyjne opracowane przez VMware oraz Microsoft i umożliwia szybkie tworzenie, przechowywanie i zarządzanie konfiguracjami symulującymi złożone środowiska składające się z wielu serwerów x86.

Ta nisza z pewnością w przyszłości będzie się rozwijać. Akimbi proponuje bowiem pewną standaryzację dla środowisk, które tak czy inaczej są budowane na potrzeby projektów budowy dużych aplikacji. Niewątpliwą zaletą rozwiązania Akimbi jest to, że zostało ono od początku zaprojektowane do określonego celu, nie zaś "generalnych zastosowań". Na razie nie wiadomo jednak, czy Slingshot będzie mogło być integrowane z narzędziami do testowania oprogramowania oferowanymi przez firmy takie, jak Compuware czy Mercury.

Altiris

Altiris wprowadził do sprzedaży oprogramowanie SVS (Software Virtualization Solution), które umożliwia wirtualizację systemów operacyjnych Windows na potrzeby aplikacji wywołujących w systemach konflikty w dostępie do zasobów, bibliotek lub urządzeń. Wiele aplikacji może działać w jednym systemie niezależnie od siebie, korzystając z wirtualnych kopii rejestru Windows. Umożliwia to m.in. uruchamianie w jednym systemie wielu wersji tej samej aplikacji, bez obawy o konflikty.

Linux czeka na Xen

Xen 3.0 to nowa wersja otwartego oprogramowania do wirtualizacji systemu Linux (w ramach tzw. parawirtualnych partycji), która ma zostać włączona m.in. do nowych dystrybucji Linuxa planowanych przez Red Hat i Novell. Na razie trudno jeszcze przewidzieć, czy Xen okaże się silną konkurencją dla komercyjnego oprogramowania takiego, jak oferuje VMware. Zależy to przede wszystkim od tego, czy jego funkcjonalność, niezawodność i skalowalność sprosta wymaganiom użytkowników systemów korporacyjnych.

Z drugiej strony VMware zapowiada, że wszystkie jej nowe wersje oprogramowania do wirtualizacji zostaną wyposażone w funkcje umożliwiające uruchamianie systemów Solaris oraz parawirtualnych wersji Linux przeznaczonych właśnie dla Xen. W tym ostatnim wypadku oznacza to, że wykorzystywane będą zmodyfikowane wersje Linuxa specjalnie przystosowane do pracy w wirtualnym środowisku. Modyfikacje te będą dotyczyć niektórych funkcji systemu, których wirtualizacja jest trudna lub szczególnie nieefektywna. Tego typu rozwiązanie ma zapewnić ograniczenie zapotrzebowania aplikacji do wirtualizacji na moc przetwarzania z ok. 20% do nawet 2% całkowitej mocy.

Wszyscy wierzą w wirtualizację

Według IDC na rynku jest obecnie przynajmniej 40 firm oferujących oprogramowanie do wirtualizacji różnych elementów infrastruktury. Ten segment rynku wzrósł w ostatnim roku aż o 62%, osiągając wartość 334 mln USD. Do 2009 r. sprzedaż rozwiązań wirtualizacyjnych ma się co najmniej podwoić.

Oprogramowanie do wirtualizacji oferują zarówno producenci od lat specjalizujący się w tej dziedzinie, jak przejęty przez EMC specjalista VMware, jak i wiele nowych, mniej znanych firm, np. Spinnaker Networks (przejęta przez Network Appliance), Rainfinity (EMC), Platform Computing, SWsoft, Virtual Iron, Softricity, AppStream czy Akimbi Systems.

Równocześnie potentaci rynku rozwiązań dla centrów danych, serwerów, pamięci masowych i oprogramowania jednogłośnie deklarują wsparcie dla technologii wirtualizacji systemów, wprowadzając lub zapowiadając wprowadzenie do oferowanych produktów mechanizmów ułatwiających lub umożliwiających wirtualizację. Wirtualizacja dosięgła też Linuxa - otwarta technologia wirtualizacyjna Xen ma zostać zaimplementowana m.in. w nowych wersjach systemów Red Hat i Novell SuSE.

Wirtualnie, czyli realnie szybciej

Wprowadzenie technologii Vanderpool i Pacifica nie oznacza, że wcześniej wirtualizacja systemu wykorzystującego standardowe procesory Intela lub AMD nie była możliwa. Implementacja mechanizmów sprzętowych umożliwia istotne zwiększenie wydajności i eliminację jednej z największych barier hamujących popularyzację systemów do wirtualizacji - dużego obciążenia procesorów obsługą funkcji wirtualizacyjnych.


TOP 200