Nowy wirtualny świat

Kilka lat temu IBM zaangażował się także w wirtualizowanie zasobów sieci SAN, budując od podstaw TotalStorage Volume Controller (SVC) - sprzętowo wspomagany menedżer wolumenów mogący działać zarówno jako rozwiązanie samodzielne, jak i w formie karty rozszerzającej dla przełączników Fibre Channel Brocade i Cisco. Ostatnio IBM poinformował o aktualizacji SVC do wersji 3.1. Nowa wersja pozwala ponoć na odwzorowanie ścieżek danych nawet dla tysiąca serwerów.

Niezależnie od wirtualizacji sieci SAN IBM zaprezentował TotalStorage Virtualization Engine TS7510 - wirtualną bibliotekę o pojemności 46 TB, która udostępnia pamięci dyskowe jako urządzenia taśmowe. Rozwiązanie współpracuje z serwerowymi systemami operacyjnymi Linux i Windows i umożliwia szybkie tworzenie kopii zapasowych lub kopii pośrednich z przeznaczeniem do późniejszej archiwizacji - bez konieczności zmiany oprogramowania do wykonywania kopii. Ceny TS7510 zaczynają się od ok. 175 tys. USD.

Wirtualne biblioteki taśmowe oferuje już większość dostawców rozwiązań dla centrów danych - jeśli nie własne, to na zasadach OEM. HP StorageWorks 6000 Virtual Library System umożliwia emulację do 16 niezależnych bibliotek taśmowych, obsługuje do 64 jednoczesnych połączeń z serwerami i ma pojemność od 2,5 do 10 TB. Natomiast system EMC Clariion DL300 Disk Library pozwala na emulację do 32 bibliotek i jest oparty na pamięciach dyskowych CX300 o pojemności do 10 TB. Ceny Clariion DL300 wynoszą ponad 79 tys. USD.

Microsoft

Microsoft wprowadził oprogramowanie wirtualizacyjne Virtual Server 2005 w październiku 2004 r. Jest ono oparte na technologiach opracowanych przez przejętą wcześniej firmę Connectix. Kolejna wersja Virtual Server, która ma się pojawić w II połowie 2006 r., zostanie rozszerzona o możliwości uruchamiania systemów Linux i Solaris na serwerach Windows, obsługę systemów 64-bitowych oraz sprzętowych mechanizmów wirtualizacyjnych wprowadzanych do nowej generacji procesorów przez Intela (Vanderpool) i AMD (Pacifica).

Jednocześnie Microsoft ogłosił modyfikację sposobu licencjonowania serwerowej wersji Windows Server 2003 Enterprise Edition. Wiele niezależnych od siebie wirtualnych kopii systemu będzie można uruchamiać na jednym serwerze bez potrzeby zakupu dodatkowych licencji. Nowe zasady pozwolą również na przenoszenie aktywnych kopii oprogramowania Windows Server System między serwerami fizycznymi.

Microsoft zmienia też zasady sprzedaży systemów serwerowych (np. SQL Server) - użytkownik będzie płacił tylko za aktywne kopie wirtualne, a nie jak dotąd za każdą zainstalowaną kopię. Użytkownicy Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition będą mogli uruchamiać do 4 wirtualnych kopii systemu, ale w wypadku Standard Edition - tylko jedną. Zmiany te nie mają wpływu na dotychczasowe sposoby licencjonowania aplikacji na procesor dotyczące m.in. SQL Server lub BizTalk.

Firma zapowiada też wprowadzenie aktualizacji MOM (Microsoft Operations Manager), która umożliwi zarządzanie i kontrolowanie nie tylko serwerów fizycznych, ale również wirtualnych. Zmiany te dotyczą nowych wersji oprogramowania, które zostaną zakupione po 1 grudnia tego roku. Aby korzystać z funkcji wirtualizacyjnych, niezbędny jest niezależny, dodatkowy zakup licencji na oprogramowanie Virtual Server 2005.

Według zapowiedzi Microsoftu, podobne zasady licencjonowania będą dotyczyć również nowej, serwerowej wersji systemu Windows, nazywanej obecnie roboczo Long-horn Server. Longhorn Server w wersji Data Center Edition będzie pozwalać na uruchamianie nieograniczonej liczby kopii systemu na jednym serwerze. Longhorn Server pojawi się na rynku najwcześniej w 2007 r. Pod koniec 2006 r. Microsoft chce wprowadzić następcę środowiska Virtual Server 2005, które będzie umożliwiać uruchamianie wirtualnych kopii nie tylko Windows, ale też innych systemów operacyjnych (m.in. Linux i Solaris).

Parallels

Nowa firma Parallels zaprezentowała swój pierwszy produkt Parallels Workstation 2.0 - środowisko umożliwiające wirtualizację systemów stacji roboczych. Oprogramowanie jest bezpośrednią konkurencją dla takich aplikacji, jak VMware Workstation lub Microsoft Virtual PC. Jak podkreśla dyrektor ds. marketingu Parallels Benjamin Rudolph, oprogramowanie wyróżnia się niską ceną (ok. 2-krotnie mniejszą niż np. aplikacja VMware), umożliwia uruchamianie większej gamy różnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, FreeBSD, OS/2).

Ambicją Parallels jest umożliwienie użytkownikom jednoczesnego uruchamiania jak największej liczby systemów dowolnego typu. Dodatkową osłodę mają stanowić mechanizmy ułatwiające zarządzanie całym środowiskiem i poszczególnymi maszynami wirtualnymi oraz narzędzia ułatwiające definiowanie i dynamiczne uruchamianie nowych maszyn wirtualnych.

Parallels opracowuje już kolejną wersję swojego oprogramowania - Parallels Workstation 3.0, która ma się pojawić na rynku w 2006 r. Będzie ona obsługiwała jeszcze większą liczbę systemów operacyjnych, procesory 64-bitowe oraz technologię VT Intela (Vanderpool). Firma zapowiada wprowadzenie na początku 2006 r. wersji przeznaczonej dla serwerów.

Hewlett-Packard

Hewlett-Packard wprowadził we wrześniu nowe wersje oprogramowania EVM (Essentials Virtualization Management) przeznaczonego do wirtualizacji i zarządzania serwerami ProLiant, HP 9000 i Integrity. Programy te są oparte na technologiach opracowanych przez VMware oraz SWsoft (platforma Itanium) i wchodzą w skład korporacyjnej platformy HP Virtual Server Environment. Oba pakiety włączono do pakietu SIM 5.0 (Systems Insight Manager), służącego do zarządzania komputerami kasetowymi z serii BladeSystem oraz pamięciami masowymi HP. SIM 5.0 jest standardowo dołączany do sprzętu.

Nowa wersja EVM wykorzystuje programy VMware ESX Server i GSX Server do tworzenia lub przenoszenia systemów między fizycznymi i wirtualnymi serwerami. W skład oprogramowania wchodzą dwa zestawy narzędzi. VMMP (Virtual Machine Management Pack) umożliwia łatwe przenoszenie maszyny wirtualnej między różnymi komputerami fizycznymi przy wykorzystaniu oprogramowania VMware Vmotion, które jest standardowym elementem pakietu. Drugi zestaw narzędzi to SMP (Server Migration Pack). Zawiera on kreatora automatyzującego procesy instalacji/deinstalacji maszyny wirtualnej, co m.in. pozwala na łatwą migrację między różnymi środowiskami wirtualnymi (np. VMware VM i Microsoft VM).

Według przedstawicieli HP jest to pierwsze na rynku narzędzie migracyjne przeznaczone dla użytkowników końcowych - dotychczas migracja wymagała wykorzystania trudnego w obsłudze środowiska VMware P2V (Physical To Virtual) i korzystania z usług firm zewnętrznych. Oczywiście, w skład pakietu EVM wchodzą również programy VMware ESX Server i GSX Server do zarządzania zasobami, konsolidacji serwerów i odtwarzania danych po awarii.

Wirtualne kawałki

Zwirtualizować można dziś wszystkie bądź tylko niektóre elementy, czy też warstwy centrum danych, osiągając korzyści tam, gdzie jest to możliwe, a jednocześnie tam, gdzie ma to sens:

Urządzenia - oprogramowanie wirtualizacyjne umożliwia podział zasobów - pamięci, mocy przetwarzania procesorów na niezależne fragmenty i tworzenie wielu urządzeń logicznych w ramach jednego urządzenia fizycznego (serwery, routery, przełączniki itp.).

Systemy operacyjne - wirtualizacja w tym obszarze pozwala na uruchamianie wielu instancji tego samego lub różnych systemów operacyjnych na jednym urządzeniu. Korzyść polega na ułatwieniu integracji, ułatwieniu testowania nowych konfiguracji, zwiększeniu wykorzystania zasobów sprzętu, zmniejszeniu kosztów zarządzania, kosztów energii itp.

Pamięci masowe - w tej dziedzinie wirtualizacja wykorzystywana jest od dawna (menedżer wolumenów to nic innego jak oprogramowanie wirtualizacyjne) do ułatwiania zarządzania zasobami i udostępniania ich fragmentów w bezpieczny sposób wielu systemom lub aplikacjom. Obecnie funkcje wirtualizacji pojawiają się najczęściej na poziomie kontrolerów macierzowych.

Aplikacje - wirtualizacja aplikacji umożliwia uruchamianie jednego programu przez wielu użytkowników przy zachowaniu niezależnego dostępu do danych i parametrów konfiguracyjnych, bez potrzeby modyfikacji systemu operacyjnego (jego rejestru i plików instalacyjnych).


TOP 200