Nowe horyzonty

Digitland

System Zarządzania Firmą Digitland Enterprise

Najnowszą oferowaną wersją Digitland Enter-prise jest wersja 5.91. W ciągu ostatniego roku w systemie pojawiło się sporo nowości. Wprowadzono możliwość automatycznego rozliczania faktur korygujących VAT, dzięki czemu rozliczenie VAT-u może nastąpić dopiero w chwili podpisania korekty. Usprawniono rozliczanie transakcji VAT z małymi firmami. Podobnie jak w innych firmach, trwają prace nad uwzględnieniem w systemie nowych przepisów, przede wszystkim związanych z podatkiem VAT, które zaczną obowiązywać polskie firmy po wejściu naszego kraju do Unii.

Intensywnie jest rozwijany obszar produkcyjny, szczególnie obsługa produkcji procesowej. Umożliwiono eksport i import danych w kilku najczęściej występujących formatach (poza EDI, inne stosowane przez producentów standardy), by ułatwić integrację systemu Digitland Enterprise z innymi systemami w ramach przedsiębiorstwa oraz z systemami kontrahentów.

W nowe funkcjonalności wzbogacono moduł CRM. Rozbudowywane jest oprogramowanie wspierające prowadzenie programów lojalnościowych w różnych branżach oraz jego współpraca z systemami zewnętrznymi. Cały czas jest rozwijana funkcjonalność związana z prowadzeniem polityki rabatowej (promocje, rabaty czasowe, tabele rabatowe) ze szczególnym uwzględnieniem określania praw użytkownika (stosowanie ustalonej polityki rabatowej, prawo do ustalania limitów kupieckich czy form płatności). Wprowadzono - zamiast jednostronnej - dwustronną komunikację systemu z modułami home-banking. Zaoferowano nową wersję branżową, przeznaczoną dla firm zajmujących się hurtowym handlem paliwami. Uproszczono obsługę sprzedaży kompletów (np. bloczki betonowe plus zaprawa), wprowadzając indeksy główne, będące podpowiedzią dla operatora rejestrującego sprzedaż.

W module magazynowym pojawiły się nowe funkcje związane z obsługą magazynów wysokiego składowania (m.in. wykorzystanie technologii Wi-Fi). Pracownicy wysyłający zamówienia do dostawców mogą liczyć na podpowiedzi systemu co do wielkości, jakości i wartości zamówienia, opracowywane na podstawie prognoz sprzedaży, poprzednich transakcji z danym dostawcą, minimalnych, maksymalnych, optymalnych i obecnych stanów magazynowych itp.

W module kadrowo-płacowym pojawiła się możliwość automatycznego wyliczania premii na podstawie dokumentów sprzedaży czy innych dokumentów będących podstawą do ich naliczania. W nowym roku system powinien zostać wreszcie wzbogacony w graficzny interfejs użytkownika.

Exact Software Polska

Exact Globe

W Polsce 40% liczby klientów firmy korzysta jeszcze z Exact Globe for DOS, kolejne 50% z Exact Globe for Windows SQL. Exact Globe 2000 została wprowadzona na rynek dwa lata temu, Exact Globe 2003 pojawi się na przełomie października i listopada tego roku. Nowością w wersji 2000 było wprowadzenie zestawu modułów front-office e-Synergy, obejmujących zarządzanie dokumentami i przepływem zadań oraz zarządzanie kontaktami z klientami. E-Synergy miał też usprawnić dystrybucję informacji z systemu ERP wśród pracowników firmy i jej kooperantów, m.in. dzięki portalom skierowanym do pracowników, klientów i dostawców. Funkcje te zostały rozwinięte i udoskonalone w wersji 2003 wraz ze zwiększeniem ergonomii pracy z systemem z punktu widzenia użytkownika (możliwość definiowania wyglądu i zawartości ekranów oraz menu). W najnowszej wersji użytkownik ma do wyboru trzy interfejsy, w tym także znakowy z wersji DOS i internetowy. Łatwiejsze stało się śledzenie transakcji od jej otwarcia do zamknięcia poprzez towarzyszące jej dokumenty, od zamówienia do faktury. Wiele uwagi poświęcono funkcjom kontrolingowym i wielowymiarowym analizom zarządczym w obszarze finansów i logistyki. Obecnie trwają prace nad ewidencją Intrastat, która zacznie obowiązywać polskie firmy z chwilą wejścia do Unii. Rozwijane są branżowe wersje systemu dla producentów i dystrybutorów odzieży oraz wydawnictw. W ciągu ostatniego roku Exact Globe 2000 i e-Synergy zintegrowano z modułem płacowym szczecińskiej firmy Datacomp, moduł kadrowy natomiast został połączony z systemem e-learningu poznańskiej firmy Edustrada.

Części drugą i trzecią przeglądu systemów opublikujemy w dwóch następnych numerach Computerworld.

Nad czym pracują producenci pakietów ERP
  • Elastyczny interfejs użytkownika oparty na jego roli i uprawnieniach, przekraczający granice modułów

  • Specjalizowane rozwiązania branżowe

  • Platformy integrujące systemy ERP różnych producentów

  • Rozliczenia z kontrahentem lub firmami grupy kapitałowej

  • Gospodarka magazynowa (zarządzanie miejscami składowania, szczegółowa ewidencja, wykorzystanie łączności radiowej)

  • Śledzenie partii towarów w produkcji, magazyniei dystrybucji

  • Nowe możliwości raportowania

  • Zarządzanie cyklem "życia" produktu

  • Zarządzanie kontraktami i umowami ramowymi

  • Zarządzanie projektami i współpracą podwykonawców


  • TOP 200