Nokia na platformie Windows Phone 7

Wspólny Ovi Microsoft Marketplace

Współpraca ma przynieść korzyści w zakresie popularyzacji dodatkowych usług bazujących na możliwościach systemu Windows Phone, w tym m.in. usług z zakresu cloud computing. Plany przewidują również integrację systemów dystrybucji aplikacji. Najprawdopodobniej usługi Ovi Store staną się częścią platformy Microsoft Marketplace.

Ujawniając informacje na temat nowej strategii, przedstawiciele Nokii ostatecznie ucięli szereg spekulacji dotyczących dalszych planów fińskiego giganta. Mówiło się m.in., że Nokia może skłonić się ku wykorzystaniu Google Android, doinwestowaniu własnego środowiska MeeGo lub nawiązaniu współpracy z Microsoft. Falę domysłów wywołał ujawniony na początku lutego 2011 r. wewnętrzny komunikat władz Nokii. Mówiono w nim o potrzebie przeprowadzenia zmian ukierunkowanych na wzmocnienie pozycji rynkowej. Zdaniem ekspertów, plany zacieśnienia współpracy z Microsoft nie są zaskoczeniem.

Tym bardziej że we wrześniu 2010 r. stanowisko prezesa i dyrektora generalnego koncernu Nokia objął Stephen Elop, który wcześniej kierował działem aplikacji biznesowych koncernu z Redmond. Według analityków dzięki nawiązanej współpracy Nokia zyska dostęp do nowoczesnego, stworzonego pod kątem urządzeń przenośnych, systemu operacyjnego, zdolnego do nawiązania skutecznej konkurencji z rozwiązaniami Apple i Google.

"Nowoczesny i konkurencyjny względem rozwiązań konkurentów system operacyjny to coś, czego firmie Nokia najbardziej brakowało i czego nie była w stanie samodzielnie stworzyć. Środowisko rozwijane przez fiński koncern zaczęło coraz bardziej odbiegać zarówno od systemu wykorzystywanego przez telefony iPhone, jak i od platformy Android" - uważa Pete Cunningham, analityk firmy Canalys. Przedstawiciele kierownictwa firmy Nokia zapowiadają jednak, że nie zamierzają wycofywać się z rozwoju Symbiana i oprogramowania MeeGo.

Dlaczego Windows Phone 7, a nie Android?

Partnerstwo Nokii z Microsoft to największa zmiana w strategii biznesowej fińskiego koncernu od czasów, gdy w wyniku przekształceń dawny zakład przetwórstwa drewna zajął się produkcją telefonów komórkowych. Choć pierwszego dnia po ogłoszeniu założeń nowej strategii wartość akcji firmy istotnie spadła. W odróżnieniu od akcjonariuszy Nokii analitycy rynkowi przyjęli jednak plany z aprobatą.

Najważniejszym założeniem nowej strategii fińskiego koncernu ma być odejście od środowiska Symbian na rzecz Windows Phone 7. Nowa strategia biznesowa fińskiego koncernu zakłada też m.in. ścisłą współpracę nad rozwojem oprogramowania linii Windows Phone oraz integrację niektórych rozwiązań Nokii i Microsoftu. "Dzisiejszy rynek urządzeń klasy smartphone polega nie tyle na konkurencji między konkretnymi producentami i terminalami, ile na konkurencji między całymi ekosystemami rozwiązań zbudowanych wokół jednej platformy lub oferty. Na bazie współpracy z Microsoft zamierzamy zbudować globalny ekosystem rozwiązań mobilnych, dalece wykraczający poza oferty istniejące obecnie" - przekonuje Stephen Elop, prezes Nokii. Co ciekawe, przedstawiciele kierownictwa koncernu podkreślali, że źródłem dodatkowych korzyści dla obu firm będzie dostęp do technologii związanych z oprogramowaniem biznesowym Microsoftu, wyszukiwarką Bing i Xbox Live.

Stephen Elop zasugerował, że jednym z powodów, które zdecydowały o nawiązaniu strategicznej współpracy z firmą Microsoft, była ogromna popularność platformy Android wśród producentów telefonów komórkowych i tocząca się między nimi walka konkurencyjna. Według dyrektora generalnego koncernu Nokia, stosunkowo niska popularność środowiska Windows Phone 7 może być czynnikiem ułatwiających stworzenie oferty wyróżniającej Nokię wśród konkurentów.

Nowa strategia rynkowa oznacza również zmiany w wewnętrznych strukturach koncernu. Wedle zapowiedzi plany restrukturyzacyjne zakładają m.in. wyodrębnienie dwóch działów biznesowych. Jeden z nich ma specjalizować się w produkcji urządzeń z wyższej półki, w tym m.in. urządzeniach bazujących na platformie Windows Phone. Drugi będzie specjalizował się w uboższych funkcjonalnie telefonach.


TOP 200