Nie tylko GPS - nowe systemy, więcej usług

Firmy zarządzające flotami samochodów są w stanie stwierdzić nie tylko, gdzie znajduje się pojazd, ale ile zostało w nim paliwa, w jakich miejscach odbywało się tankowanie, czy nie doszło np. do kradzieży cennego zasobu. Dzięki systemowi GPS kontrolowany może być styl jazdy kierowcy, przekraczanie dopuszczalnych prędkości, gwałtowne hamowanie - te elementy mają wpływ na zużycie paliwa i samochodu.

Nie tylko GPS - nowe systemy, więcej usług

Transport to jeden z podstawowych obszarów zastosowań systemu GPS w biznesie

Odrębną, ale bardzo rozbudową opcją usług jest szeroko pojęte alarmowanie klienta o zdarzeniach mogących zakłócić skuteczny dowóz towaru. Ważne informacje mogą być przesyłane w postaci krótkich wiadomości tekstowych (SMS) na telefony komórkowe. Alarmy, zdefiniowane w odpowiedniej aplikacji, mogą dotyczyć czynności wykonywanych przez kierowcę (przekroczenie prędkości, zbyt duże obroty silnika), miejsca przebywania samochodu (w strefie objętej działalnością zawodową lub poza nią), bezpieczeństwa kierowcy przewożącego ładunek lub samego pojazdu.

Transport to tylko jeden z przykładów całkowitego "wchłonięcia" systemu globalnej nawigacji do realizacji usług biznesowych. Bez GPS trudno też sobie wyobrazić sprawne działanie międzynarodowych służb ratunkowych. Dostawcy odbiorników GPS, sprzętu monitorującego i map cyfrowych są przekonani, że liczba usług związanych z globalną nawigacją będzie rosła. Szybkość ich wdrażania zależeć będzie od stopnia wykorzystania kanału zwrotnego i przesyłanych przez niego informacji (kto je będzie zbierał, przetwarzał, ile będą kosztować itp.).

Smartfony z GPS-em

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych grup rozwiązań wyposażonych w moduły GPS są smartfony. Specjaliści z Berg Insight szacują, że w 2015 r. sprzedaż takich urządzeń sięgnie 940 mln sztuk. Ze względu na zwiększający się popyt na usługi związane z globalną nawigacją, analitycy ABI Research zwiększyli tegoroczne prognozy dostaw smartfonów o 20%.

Przewagą zaawansowanych telefonów komórkowych ze zintegrowanymi układami GPS nad urządzeniami stacjonarnymi jest stale rosnąca liczba, łatwych do zdobycia i zainstalowania aplikacji (dostępne w internecie). Choć część z nich jest płatna, to stanowią znaczącą wartość dodaną do standardowego wyposażenia smartfona.

Firma TeleNav udostępniła w Apple App Store aplikację TeleNav GPS, przeznaczoną do instalacji w smartfonie iPhone 4. TeleNav GPS zawiera bezpłatne mapy i ponad 22 mln ciekawych miejsc, które stale podlegają aktualizacji. Spółka TomTom przygotowała zaś program Speed Cameras, w którym wgrane jest ponad 50 tys. miejsc (ponad 30 krajów), gdzie najczęściej pojawiają się kontrole drogowe. W internecie z łatwością można znaleźć kolejne aplikacje korzystające z zalet globalnej nawigacji satelitarnej (najpopularniejsze działają na platformie Google Android, ale użytkownicy iPhone’ów czy smartfonów RIM BlackBerry również nie będą zawiedzeni).

Wraz z pojawieniem się w pełni działających systemów konkurencyjnych w stosunku do GPS, znaczenie globalnej nawigacji satelitarnej z pewnością wzrośnie. Ważne jest, że zainteresowane strony szukają porozumienia - tak, aby korzystanie z jednego systemu nie wykluczało możliwości używania innego (np. USA podpisały w tej sprawie stosowną umowę z Europejską Agencją Kosmiczną). Z punktu widzenia użytkownika będzie to oznaczało zwiększenie dostępności i dokładności systemu globalnej nawigacji satelitarnej.

Artykuł pochodzi z numeru 01/2012 Networlda


TOP 200