Miedź na różne sposoby

DSL w Polsce

Miedź na różne sposoby

Wojciech Urbański, Domina Consulting Group

Telekomunikacja Polska działa w "modelu europejskim", gdzie do szkieletu ATM abonenci są podłączani poprzez rozwiązania ADSL (jak w usłudze Neostrada). "Brakuje jeszcze oferty sprawdzonych rozwiązań technologicznych, które pozwalałyby na pozbycie się narzutu ATM w szkielecie sieci, przynajmniej w zastosowaniach powszechnych. Z całą pewnością na całym rynku udział rozwiązań ethernetowych, takich jak FTTx (Fiber to The x, gdzie x to Building, Suite, Campus itd. - przy red.), będzie się stopniowo zwiększał, przede wszystkim jednak w sektorze biznesowym, gdzie sieci LAN są naturalnym środowiskiem" - uważa Maciej Zemło, dyrektor ds. inżynierii w samodzielnej jednostce organizacyjnej CST Polpak w Telekomunikacji Polskiej. Istotne jednak, by w sieci szkieletowej można było efektywnie i niezawodnie transportować ruch za pomocą MPLS i świadczyć kompleksowe usługi VPLS (Virtual Private LAN Service), gwarantujące odpowiednie poziomy jakości poszczególnym klientom.

Bez zapewnienia obsługi tych mechanizmów model ethernetowy nie będzie efektywnie funkcjonował w sieci o większych rozmiarach niż sieć miejska.

Wrocławski Dialog przyjął strategię wyprzedzania konkurencji, stawiając na rozwiązania homogeniczne, zgodne z już istniejącą siecią Gigabit Ethernet (łączącą różne miasta, w których działa Dialog) i planowanym bezpośrednim dostępem do użytkowników poprzez Ethernet z uplinkiem do szkileteu wykonanego w technologii Gigabit Ethernet. "Wydaje nam się, że uzyskana w ten sposób prostota architektury sieci ostatecznie nam się opłaci. Rezygnacja z warstwy ATM nie wpłynie na jakość połączeń, ponieważ zapewnimy ją na bazie protokołu IP" - twierdzi Dariusz Balcerzak.

Rozwiązania Dialogu są przeznaczone głównie dla biznesu. Telekomunikacja Polska, która po kilkumiesięcznym okresie kłopotów rozpoczęła wreszcie intensywną sprzedaż usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii ADSL, również pracuje nad ofertą usług, przeznaczoną dla bardziej wymagających użytkowników, wykorzystując nowe rozwiązania dostępu szerokopasmowego. Szczegóły jednak nie są jeszcze znane. "Mimo rozwoju technologicznego, bez wątpienia zostanie zachowany model, w którym rozwiązania asymetryczne będą wykorzystywane przez odbiorców indywidualnych, zaś symetryczne przez biznes. Decyduje przede wszystkim odmienna charakterystyka wykorzystania sieci przez te dwie podstawowe grupy odbiorców - przynajmniej do czasu rzeczywistego spopularyzowania usług hostingowych" - mówi Maciej Zemło.

Netia właściwie nie ma w ofercie usług szerokopasmowego dostępu. Ciekawe rozwiązania oferuje kilku małych lokalnych operatorów telefonii stacjonarnej, ale są to jednostkowe instalacje.

Idzie nowe

W ub.r. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) ogłosiła dwa nowe standardy ADSL (G.992.3 i G.992.4), które przyjęły nazwę rynkową: ADSL2 i ADSL2+ (ADSL+). Zbudowane na ich bazie rozwiązania mają umożliwiać transmisję do 20 Mb/s w stronę użytkownika i od 1 do 12 Mb/s zwrotnie. "Teoretycznie można by zwiększać przepustowości stosowanych dzisiaj rozwiązań ADSL, lecz praktyczną przeszkodą okazuje się zazwyczaj zbytnia długość pierwszej mili i wzajemne zakłócenia, jakie pojawiają się przy transporcie ADSL w wiązce kabli (chodzi o oddziaływania elektromagnetyczne - przyp. red). Dopiero praktyka stosowania ADSL+ pozwoli stwierdzić, czy to ograniczenie zostanie pokonane dzięki nowym standardom" - twierdzi Maciej Zemło. Temu ma służyć dynamiczna zmiana parametrów przesyłania danych.

Miedź na różne sposoby

Podstawowe technologie xDSL

W nowych generacjach ADSL istotnie poprawiono diagnostykę systemów (co pozwoliło na skrócenie czasu usuwania awarii), wprowadzono również narzędzia zarządzania energią (by z jednej strony użytkownik był stale podłączony do sieci, z drugiej zaś nie trzeba było bez przerwy utrzymywać odpowiedniego poziomu napięcia na linii). Można będzie też łączyć kilka par miedzianych w celu zwiększenia prędkości transmisji. Według zapowiedzi ADSL2 i ADSL+ ma współpracować z obecnymi urządzeniami ADSL (położono również nacisk na zapewnienie współdziałania układów ADSL2 pochodzących od różnych producentów - obecnie na poziomie modemów, nie zaś koncentratorów DSLAM, występują daleko idące różnice). Co istotne, przy nowych zastosowaniach (jak przesyłanie głosu na bazie DSL) w nowych wersjach ADSL będzie można dzielić pasmo na niezależne kanały (po 64 Kb/s).

Co w kablu

Wprowadzanie rozwiązań pozwalających na uzyskiwanie znacznie większych przepustowości od dzisiejszej przeciętnej skłania do postawienia pytania o usługi, jakie można oferować na bazie tych technologii. Wiadomo już bowiem, że sam dostęp do Internetu to zdecydowanie za mało. Zdaniem analityków rynku telekomunikacyjnego stopniowo będzie spadać udział w przychodach z tradycyjnej telefonii. Podobnie, choć nieco wolniej, będą maleć zyski ze sprzedaży dostępu do sieci na rzecz operatorów oferujących usługi przesyłania poprzez Internet obrazu telewizyjnego. Być może to właśnie popularność nowych usług zdecyduje o tym, które technologie - nowe generacje ADSL czy też ethernetowe rozwiązania VDSL - zyskają przewagę.

Szybkie grzanie we Wrocławiu

Zliberalizowany rynek telekomunikacyjny przyjmuje do swojego grona nowych uczestników. Są wśród nich również przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem różnego rodzaju mediów (ciepła, wody, prądu), które dysponują dużą bazą potencjalnych abonentów i posiadają swoje fizyczne sieci. W przypadku przedsiębiorstw ciepłowniczych muszą one jedynie dysponować siecią światłowodową w kanałach rurociągów ciepłowniczych. Koszt jej instalacji pozostaje istotną barierą, jednak wrocławski MPEC wykorzystał nieoczekiwaną okazję, która się ku temu nadarzyła. Po tragicznej w skutkach powodzi w 1997. r. znacznemu uszkodzeniu uległa znajdująca się na terenie tej aglomeracji sieć ciepłownicza.

W trakcie remontu doposażono ją w osobny "rurociąg", w którym umieszczono wiązkę światłowodów. Pierwotnie miały one posłużyć do budowy sieci teletransmisji danych służących do obsługi systemu automatycznych urządzeń sterujących pracą sieci i telemetrii, lecz wkrótce zaczęto również myśleć o wykorzystaniu jej na potrzeby udostępniania Internetu w budynkach, do których prowadzą węzły ciepłownicze. "Niewątpliwą inspiracją był dla nas przykład podobnych wdrożeń w innych krajach europejskich" - mówi Wojciech Urbański, szef projektu od strony współpracującej przy jego realizacji wrocławskiej firmy Domina Consulting Group (podmiot ten od dawna świadczył usługi dla MPEC-u we Wrocławiu, zaś przy realizacji sieci internetowej pracował zespół pracowników obu firm).

Oprócz wysokich parametrów oferowanych łączy, wrocławski MPEC zaskoczył również poziomem cen swoich nowych usług. To zaledwie niecałe 60 zł miesięcznie i bez opłaty instalacyjnej. Wrocławskie przedsiębiorstwo udostępnia łącza 10-100 Mb/s, własny adres IP i bezpośrednią pracę w Ethernecie. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna - cała sieć ma bowiem architekturę LAN i funkcjonuje jako autonomiczny system internetowy (AS). "Zbudowaliśmy sieć komputerową, a nie telekomunikacyjną" - twierdzi Wojciech Urbański.

Z poszczególnych węzłów ciepłowniczych, znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, do mieszkań doprowadzono łącza kablowe (kat. 5). Z główną siecią połączono je gigabitowymi przełącznikami i routerami firmy Avaya. We fragmentach sieci, gdzie nie było światłowodów, tylko łącza miedziane, posłużono się technologią Long Reach Ethernet zaimplementowaną przez Cisco Systems.

Z czasem udostępnianie Internetu ma być tylko jedną z wielu oferowanych usług. Planowane jest wprowadzenie serwerów gier, wideomonitoringu i dozoru, telefonii IP czy usług Video on Demand. "Zainteresowanie naszą ofertą jest ogromne. Wstępnie szacujemy je na ok. 70%" - mówi Wojciech Urbański. Chodzi o odsetek mieszkań, znajdujących się w zasięgu sieci MPEC, których właściciele wyrazili chęć korzystania z usług tej sieci. Oficjalne otwarcie sieci ma nastąpić dopiero 1 lipca br. Obecnie w dwóch dużych wrocławskich osiedlach trwają testy użytkowe dostępu do Internetu.

Przedstawiciele działających na tym terenie firm telekomunikacyjnych wskazują jednak, że utrzymanie dobrych parametrów transmisji przy wzrastającej liczbie użytkowników sieci MPEC będzie trudnym i kosztownym zadaniem. Projekt MPEC traktują raczej jako rozszerzenie koncepcji sieci osiedlowej, gdzie głównym odbiorcą usług jest niewymagający użytkownik prywatny. Stąd nadal pozostaje pole działalności dla operatorów telekomunikacyjnych - oferowania usług szerokopasmowych o gwarantowanej wysokiej jakości.


TOP 200