Microsoft łączy komputery wbudowane z chmurą obliczeniową

Według firmy Microsoft, cloud computing odegra kluczową rolę w dalszym rozwoju komputerów wbudowanych. Rozszerzy ich zakres działania i funkcjonalność, co powinno przynieść znaczne korzyści dla biznesu. Połączenie tych dwóch technologii może zaowocować powstaniem tzw. Internetu rzeczy.

Wbudowywanie komputerów polega na umieszczaniu ich komponentów w zwykłych obiektach, takich jak lodówki i samochody. Celem takiego działania jest pozyskiwanie danych, kierowanie działaniem tych urządzeń i umożliwienie interakcji z użytkownikiem.

Ich prawdziwą wartością jest zdolność do zdobywania danych, analizy tych informacji i zwiększenia operatywności przedsiębiorstwa - powiedział Kevin Dallas, dyrektor generalny działu Microsoft Windows Embedded, który zajmuje się systemami wbudowanymi. Według niego, szybkie pozyskiwanie tych informacji z sieci podniesie efektywność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie również jego wartość.

Zobacz również:

Internet rzeczy

Choć komputery wbudowane nie są niczym nowym, ich użycie szybko wzrasta dzięki spadającym kosztom procesorów i rosnącej wszechobecności Internetu. Według IDC wartość sprzedaży systemów wbudowanych wzrośnie z około 1,4 mld dol. w roku 2010 do 3,3 mld w roku 2015.

Pomysł dużej ilości tanich i podłączonych do sieci urządzeń wbudowanych został nazwany Internetem rzeczy (Internet of Things). Idea Internetu rzeczy ma już wiele lat, ale to chmura dostarcza brakujący element do jej realizacji - powiedział Dallas. Teraz może zaistnieć dzięki usługom takim jak m.in. Microsoft Azure.

Praktyczne zastosowanie

Z połączenia komputerów wbudowanych z chmurą obliczeniową mogliby skorzystać np. właściciele automatów do sprzedaży. Mały system wbudowany w maszynie może prowadzić rejestr przeprowadzanych transakcji. Dzięki niemu właściciel sieci automatów uzyska przez Internet podsumowanie dostarczone mu ze wszystkich jego urządzeń. Szybki wgląd w sytuację poinformuje go, które z nich wymagają uzupełnienia.

Entuzjazm Microsoftu

Microsoft jest ostatnio pełen zapału do wszystkiego co związane z cloud computingiem. Niedawno firma poinformowała, że 90 proc. budżetu na badania w rok 2011 przeznaczy na rozwój technologii związanych z chmurą. Forrester Research przewiduje, że rynek cloud computingu będzie wart 241 mld dol. w 2020 roku, a w bieżącym szczuje go na 40,7 mld dolarów.

Dallas dodaje, że Microsoft jest w stanie już dzisiaj zaoferować klientom kompleksową platformę, która obejmuje zarówno urządzenia końcowe (systemy wbudowane), jak i infrastrukturę chmury obliczeniowej.