Megabity na roli

Agencja zaoszczędziła też na okablowaniu strukturalnym podczas rozszerzenia struktury organizacyjnej.. Optymalizując koszty utrzymania systemów od początku roku Agencja własnymi siłami utrzymuje system telefonii IP, kiedy to przejęła to zadanie od dotychczasowego wykonawcy

Nowy system telefonii IP będzie miał możliwość uruchomienia wideokonferencji, choć przedstawiciele Agencji uznali, że nie jest to rozwiązanie niezbędne dla bieżącej działalności.

Projekt rozbudowy telefonii IP wiąże się także z przeniesieniem help desku IT od usługodawcy do wewnętrznych struktur IT w Agencji. Help desk IT w dalszym ciągu będzie obsługiwał wszystkich pracowników oraz zewnętrznych użytkowników systemów informatycznych Agencji m.in. z Agencji Rynku Rolnego, Urzędów Marszałkowskich, czy też w niedalekiej przyszłości Ministerstwa Rozwoju Regionalnego,. Do wsparcia prac help desku zostanie wykorzystywany od 2003 roku w ARiMR system HP OV ServiceDesk, używany przez ARiMR. "Analiza ekonomiczna pokazała, że własny help desk będzie dla nas korzystniejszy" - mówi Marek Steciuk.

Co to jest system IACS?

W celu zapewnienia lepszej równowagi rynku w krajach Unii Europejskiej w 1992 roku przeprowadzono reformę wspólnej polityki rolnej UE (WPR) pod kątem systemu bezpośredniej pomocy dla rolników. Efektem tej reformy był znaczący wzrost liczby uprawnionych do takiej pomocy, ale również wzrost ryzyka nieprawidłowości i nadużyć z tym związanych. W związku z tym w poszczególnych krajach UE wprowadzono zintegrowane systemy zarządzania i kontroli IACS (ang.: Integrated Administration and Control System, czyli Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli - ZSZiK), które mają na celu sprostanie tym zagrożeniom. System IACS (ZSZiK), zgodnie z postanowieniami Rady Unii Europejskiej jest zbudowany z pięciu elementów: 1. skomputeryzowanej bazy danych, która pozwala na zapisywanie danych zawartych we wnioskach pomocowych dla każdego holdingu/gospodarstwa rolniczego; 2. systemu identyfikacyjnego dla gruntów uprawnych, który pozwala na łatwą identyfikację i zlokalizowanie obszarów zgłaszanych, które dzięki temu mogą być w prosty sposób monitorowane na przestrzeni czasu, jak również w celu ułatwienia organizacji i przeprowadzania kontroli komputerowej i bieżącej inspekcj, 3. systemu identyfikacji i ewidencji zwierząt, pozwalającego na weryfikację i bieżącą kontrolę zgłaszanych wniosków. 4. wniosków pomocowych na programy wspierające rozwój gruntów, obszarów leśnych i hodowli zwierząt; 5. zintegrowanego systemu kontroli umożliwiającego nadzór administracyjny i inspekcje w terenie. Przetarg na polski system został ogłoszony w 2000 roku i do momentu uruchomienia wywoływał wiele emocji. Wykonawcą części informatycznej systemu jest HP Polska.

Komentarz
Sieć VPN MPLS jest niezastąpionym rozwiązaniem dla instytucji, które wymagają sprawnej, szybkiej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi lokalizacjami. Tego typu przykładem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której wdrożenie objęło 324 lokalizacje, w tym: 306 Biur Powiatowych (BP), 16 Oddziałów Regionalnych (OR) oraz lokalizacje centralne. Warto zwrócić uwagę, że zbudowana w oparciu o nowoczesną technologię MPLS rozległa sieć transmisji danych dla ARiMR jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w kraju. Dzięki realizacji projektu Agencja może sprawnie zarządzać funduszami unijnymi oraz wprowadzić możliwość składania wniosków o dopłaty rolnicze via Internet.

Zastosowana u Klienta technologia MPLS, której EXATEL był prekursorem na polskim rynku, zapewnia bezpieczny przesył wszystkich rodzajów danych wewnątrz Agencji z zachowaniem gwarantowanej jakości transmisji. Umożliwia także różnicowanie ruchu w zależności od priorytetów przesyłanych danych, co pozwala efektywniej zarządzać pasmem. Usługa VPN MPLS w pełni odseparowuje ruch w sieci WAN ARiMR od ruchu tzw. sieci publicznej, zwiększając jej poziom bezpieczeństwa, zaś prosta konfiguracja oraz możliwość łatwej rekonfiguracji sieci pozwalają szybko reagować na zmieniające się potrzeby organizacji. Dzięki wdrożeniu sieci w oparciu o technologię MPLS, Klient zyskał kilkukrotne oszczędności w zakresie kosztów ponoszonych do tej pory na transmisję danych.

Budowa rozległej sieci transmisji danych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem owocnej współpracy obu operatorów: EXATEL SA i Telekomunikacji Kolejowej Sp. z o.o., którzy w 2008 r. zawarli ramową umowę o wspólnych działaniach na rynku usług telekomunikacyjnych i od tego czasu zrealizowali kilka dużych projektów w sektorze administracji publicznej.

Aleksander Biernacki, dyrektor Departamentu ds. Administracji Publicznej EXATEL SA


TOP 200