Megabity na roli

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła budowę sieci MPLS. W 2010 r. planuje - w oparciu o nią - rozbudowę telefonii IP i budowę wewnętrznego help desk.

Przed ponad 7 laty, w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła duże inwestycje informatyczne, niezbędne do uruchomienia procesu dopłat dla polskich rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W 2003 r. na potrzeby Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) powstała sieć rozległą. Sieć objęła wszystkie lokalizacje nowej struktury organizacyjnej ARiMR.

Poprawa transferu danych

Agencja - obok istniejącej już centrali i 16 oddziałów regionalnych - musiała uruchomić ponad 300 biur powiatowych.

Głównymi beneficjentami działań realizowanych przez ARiMR są rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy i samorządy lokalne. ARiMR udziela też pomocy podmiotom z sektora rybackiego. Agencja realizuje pomoc z funduszy unijnych przede wszystkim w ramach płatności bezpośrednich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

50%

o tyle spadły koszty eksploatacji sieci ARiMR dzięki jej modernizacji.

Polscy rolnicy otrzymują dopłaty na podstawie wniosków weryfikowanych za pomocą zdjęć lotniczych (tzw. ortofotomapy) i procesu kontroli administracyjnej, a niektórych przypadkach także poprzez bezpośrednią kontrolę przeprowadzoną w gospodarstwie rolnika. ARiMR w oparciu o zdjęcia i dane telemetryczne weryfikuje, czy uprawy są prowadzone zgodnie ze zgłoszonym stanem we wniosku o dopłatę. Ortofotomapy to jednak pliki o dużej objętości, dlatego po kilku latach działania systemu podjęto decyzję o rozbudowie sieci w celu szybszego transferu danych.

Przetarg na nową sieć został rostrzygnięto w połowie 2008 r. "Nowa sieć miała zaspokoić rosnące wymagania ARiMR dotyczące przepustowość sieci" - mówi Marek Steciuk, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "Dotychczasowe łącza były niewystarczające dla systemu IACS, przede wszystkim jego modułu GIS, jak i dla innych użytkowanych systemów, ponieważ transfer danych np. plików z ortofotomapami odbywał się bardzo powoli, co znacznie wydłużało czas rozpatrywania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich Dlatego ARiMR wybrał technologię MPLS" - dodaje. Konkurs wygrało konsorcjum Exatel i Telekomunikacji Kolejowej. Koszt całego 3-letniego kontraktu wynosi 30 mln zł. Projekt trwał do czerwca 2009 r. Migracja prowadzona była na "żywym organizmie". Jest to jeden z największych tego typu projektów w Polsce.

W ramach modernizacji sieci, Agencja zrezygnowała z dotychczasowej, hierarchicznej struktury sieci. Do te pory biuro powiatowe łączyło się z systemami centralnymi poprzez oddział regionalny. Teraz - dzięki MPLS - ruch jest kierowany bezpośrednio do centralnej serwerowni. "Nowa technologia sprawia, że sieć ma mniej pojedynczych punktów awarii. Ruch może być kierowany w zależności od potrzeb, nie jest wymuszany architekturą sieci, która wcześniej wymagała transmisji poprzez kolejne węzły. Obecnie wszystkie węzły są równorzędne" - mówi Marek Steciuk. "Dzięki takiej architekturze się zwiększyła się , niezawodność oraz elastyczność połączeń" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200