Masowe szkolenia

Lokalizacja

Na konferencji pokazano interesujący system lokalizacyjny wykorzystujący telefon komórkowy SmartPhone (może być również zwykły telefon i komputer PocketPC). Vodafone, jeden z większych operatorów mobilnych, udostępnił usługę Web pozwalającą zlokalizować telefon o danym numerze. W połączeniu z możliwościami MapPoint.Net (usługa Web Microsoft służąca do rysowania map czy planowania trasy) powstało rozwiązanie pozwalające znaleźć np. technika, który znajduje się najbliżej klienta zgłaszającego usterkę.

Zapowiedziany w Barcelonie Microsoft Location Server ma w przyszłości uprościć tworzenie tego typu aplikacji. Będzie mieć punkty styku z operatorami GSM i serwisem dostarczającym mapy. Ma także zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, np. użytkownik będzie mógł określić, kto będzie miał możliwość zlokalizowania jego telefonu. Może także być informowany o tym, że jest przez kogoś poszukiwany. W założeniach MLS nie będzie związany tylko ze standardem GSM. Będzie mógł korzystać z funkcji służących do lokalizacji wbudowanych w urządzenia Wi-Fi zgodne z 802.11.

Prawa

Jednym z głównych tematów było bezpieczeństwo i zapewnienie prywatności przy równoczesnej ochronie informacji. Microsoft oferuje pełny zestaw narzędzi przeznaczonych do zarządzania prawami dokumentów. Windows Rights Management Server umożliwia zabezpieczenie dokumentu przed nie autoryzowanym dostępem do treści i określić, jakie działania może użytkownik wykonać.

Od strony technicznej RMS to usługa Web działająca na IIS 6. Do konfigurowania i rejestrowania komunikacji jest wykorzystywany SQL Server lub MSDE. Każda maszyna uczestnicząca w procesie "aktywuje się", wygrywając określone certyfikaty. Autor pliku definiuje zestaw praw i zasad. Następnie koduje swój dokument za pomocą klucza symetrycznego. RMS tworzy licencję autorską do oznaczania chronionych elementów. Serwer generuje również licencję dla klienta w przypadku, gdy ten zgadza się na spełnienie warunków postawionych przez autora dokumentu.

RMS stosuje tworzony protokół XrML pozwalający opisać zasady licencjonowania i przysługujące prawa przy użyciu języka XML. Można także (podobnie jak w CryptAPI) rozszerzać listę obsługiwanych protokołów kryptograficznych.

Mechanizm RMS można stosować nie tylko do zabezpieczania treści publikowanych na stronach WWW, ale także np. do zabezpieczania informacji przesyłanych pocztą elektroniczną.

Kabelek jeszcze pewniejszy...

Tradycją TechEd jest udostępnienie uczestnikom sieci bezprzewodowej, która z założenia ma objąć swym zasięgiem całe centrum konferencyjne. W tym roku była to sieć łącząca standardy 802.11a, 11b i 11g. Szybko okazało się, że popularność urządzeń

bezprzewodowych nie jest mitem. Zapotrzebowanie na dostęp Wi-Fi przerosło możliwości tej technologii. W sieci było aktywnych równocześnie prawie 4000 różnych urządzeń. Znacznie przekroczono granicę dopuszczalnego zagęszczenia urządzeń Wi-Fi, zwłaszcza że część wystawców niezależnie instalowała własne sieci bezprzewodowe. Na domiar złego okazało się, że część spośród 70 punktów dostępowych dostarczonych przez firmę Proxim miała błąd w oprogramowaniu, który powodował, że uszkodzony pakiet mógł blokować urządzenie (do uszkodzenia pakietu wystarczy np. przerwanie transmisji), a tym samym cały segment sieci.

Nagroda dla kelnerów

Podczas konferencji odbył się finał konkursu Imagine Cup na najlepszą aplikację opracowaną przez studentów z całego świata. Pierwsze miejsce zajął projekt Point of Delivery System (opracowany na uniwersytecie stanowym Nebraska) przeznaczony dla restauracji. Kelner wprowadza zamówienie we własnym języku, po czym jest ono przekazywane (z odpowiednim numerem stolika) do kuchni.

Szefowi kuchni jest ono prezentowane w jego macierzystym języku (przy założeniu, że kelner i kucharz nie mówią tym samym językiem).

Konferencji towarzyszyła trochę uboższa niż rok temu wystawa partnerów Microsoftu. Warto dodać, że jednym z wystawców była polska firma Logotec Engineering prezentująca m.in. Mobile@Connector.


TOP 200