Masowe szkolenia

Usługi raportowania

Nowym produktem, dostępnym prawdopodobnie pod koniec wakacji, będzie Microsoft SQL Server 2000 Reporting Services. Jest to nowy mechanizm tworzenia raportów na podstawie różnych źródeł danych (nie tylko SQL). Raport powstaje na podstawie specyfikacji zapisanej w języku XML (zgodnie ze specyfikacją Report Definition Language). Obecnie jest już dostępne środowisko do projektowania raportów zintegrowane z Visual Studio.Net. W związku z tym, że RDL jest "otwartą" specyfikacją, prawdopodobnie pojawią się też narzędzia innych producentów.

W Reporting Services można łatwo tworzyć "wspólne elementy" raportów. Administrator ma możliwość definiowania bibliotek, które później będą wykorzystywane w wielu innych raportach. Prawa dostępu do projektu czy danych mogą być oparte na rolach, podobnie jak w SQL Server.

Raport może być utworzony w różnych formatach wyjściowych, np. HTML, XML, Excel, RTF, PFD. Ciekawym pomysłem jest układ macierzowy raportu - ze źródła danych są pobierane zarówno wartości zawarte w tabeli, jak i opisy obu osi (trochę przypomina to tabelę przestawną).

W Reporting Services można definiować tzw. subskrypcje - raport będzie automatycznie dostarczany użytkownikowi. Zasady subskrypcji można powiązać ze zmianami w danych, np. można żądać nowego raportu po zarejestrowaniu transakcji przekraczającej określoną kwotę i wtedy raport sprzedaży zostanie automatycznie wysłany pod wskazany adres e-mail. W ramach subskrypcji można określić domyślne parametry raportu, np. raz na tydzień użytkownik ma otrzymywać raport ze swojego kraju, a raz na miesiąc ze wszystkich oddziałów zagranicznych (definicja raportu pozostaje taka sama).

Reporting Services mają mechanizm cache, który określa, jak długo raport "jest aktualny". Jeżeli w tym okresie inna osoba zażąda tego samego raportu, tak samo sparametryzowanego, natychmiast otrzyma kopię.

Ważnym elementem jest możliwość tworzenia agregacji raportów. Reporting Services pozwalają stworzyć raport "dla zarządu", w którym będzie dostępnych kilka wskaźników, generowanych na podstawie innych raportów. Dopiero po kliknięciu (drill down) otwierają się raporty szczegółowe.

SQL Server Raporting Services jest mechanizmem działającym tylko na serwerze. Klient dysponuje albo przeglądarką internetową, albo specjalną kontrolką osadzoną w programie .Net.

Serwer MIIS i identyfikacja

Jednym z problemów poruszanych na konferencji było zapewnienie spójności danych o użytkownikach - nie tylko haseł, ale wszystkich informacji zgromadzonych w różnych systemach. Microsoft przedstawił plany związane z serwerem służącym do zarządzania identyfikacją.

Microsoft Identity Integration Server w pewnym sensie przypomina dostępne już rozwiązania przeznaczone do realizacji wizji single sign-on, ale ma go wyróżniać kilka elementów. Projektując strukturę przekazywania informacji, można określić, jaki będzie obieg danych w obrębie wielu systemów IT. Tak naprawdę mogą być przesyłane nie tylko dane o nazwie użytkownika i haśle, ale dowolne informacje, np. adres.

MIIS nie przechowuje de facto danych, może jednak współpracować z Active Directory, a przede wszystkim z ADAM (specjalną wersją systemu katalogowego będącą lokalnym repozytorium).

Serwer MIIS ma współpracować z większością systemów przechowujących bazy użytkowników: Exchange, Active Directory, Novell eDirectory, bazy danych (LDAP, Oracle itp.). Ponadto będzie obsługiwać zwykłe pliki tekstowe czy np. LDIF, a także większość systemów logowania do systemów Unix.

Developer może włączyć specjalny tryb działania serwera, w którym zmiany są testowane (przypomina to trochę wstępne analizowanie działania polis grupowych w Windows 2003 Server). W tym trybie sprawdza się konfigurację czy reguły dystrybucji poszczególnych encji, ale w przypadku wykrycia nieprawidłowości w działaniu można łatwo wycofać zmiany w metakatalogu.


TOP 200