MST2009: Drugie wydanie WS 2008

Mechanizm ten działa także wtedy, gdy w zdalnej lokalizacji nie ma Windows Server 2008 R2, wystarczy do tego celu stacja robocza z najwyższymi wersjami Windows 7. Przy pomocy samych stacji roboczych tworzy się wtedy rozproszoną strukturę pamięci cache, która zawiera pobierane przedtem pliki i jest na bieżąco synchronizowana z centralą w miarę potrzeb. Synchronizacja plików odbywa się blokami, rozmiar bloku można ustawić w miarę potrzeb. W przypadku zmiany w części pliku, przesłana zostanie jedynie pewna część danych.

Mechanizm cache może zostać użyty także do replikacji plików w trybie tylko do odczytu. Wtedy wszelkie zmiany zostaną automatycznie zreplikowane do zdalnych lokalizacji, a ochrona tylko do odczytu (ustawiana na poziomie zasobów za pomocą DFRS) zapewnia, że żaden z użytkowników z jednostki terenowej nie dokona modyfikacji we współdzielonym zasobie.

Sprawne zarządzanie

W najnowszym systemie serwerowym Microsoftu dodano obsługę PowerShella, narzędzia skryptowego, będącego analogiem powłoki bash w systemach typu Unix, ale zintegrowanego z Active Directory. Jest to silne narzędzie, dzięki któremu administratorzy mogą opracowywać skrypty zarządzające systemem Windows, a następnie zastosować je do wielu serwerów jednocześnie.

W firmie, która posiada wiele różnych dokumentów, bardzo przydatną usługą będzie klasyfikacja plików. Dokumenty przechowywane w konkretnej lokalizacji można oznaczyć tagami, które następnie umożliwiają przypisanie reguł. W ten sposób można osiągnąć ochronę treści ale także zarządzanie cyklem życia danych. Najczęściej używaną opcją będzie przenoszenie nieużywanych plików na tańsze ale wolniejsze zasoby storage.

Publikowanie aplikacji

Użytkownicy usług terminalowych systemu Windows Server 2003 - po migracji do Windows Server 2008 R2 - mogą skorzystać z kilku nowych opcji, które usprawnią pracę - publikowania aplikacji oraz brokera równoważącego obciążenie. Usługi terminalowe korzystają z nieco zmienionego protokołu, przy czym można udostępnić jedynie okna aplikacji, bez publikowania całego pulpitu. Poprzednio należało zakupić w tym celu oprogramowanie Citrix. Równoważenie obciążenia na farmę serwerów jest realizowane za pomocą brokera. Najnowsza wersja wspiera strumienie multimedialne, DirectX 10 i kilka monitorów. W tym celu wymaga jednak najnowszej wersji klienta terminalowego albo dedykowanego terminala.

Wyłączyć zbędne rdzenie

Nowoczesne wielordzeniowe procesory umożliwiają wyłączenie zbędnych w danej chwili rdzeni. Tę opcję można wyzwalać na podstawie informacji na temat obciążenia poszczególnych maszyn, dostarczaną z narzędzi zarządzania farmą. Gdy maszyna wirtualna generuje bardzo silne obciążenie operacji wejścia/wyjścia, ale w niewielkim stopniu obciąża procesor, można zmniejszyć jego wydajność, oszczędzając energię elektryczną. W przypadku dużego centrum danych, taka opcja może przynieść mierzalne korzyści, ale jeszcze więcej oszczędzi wyłączanie zbędnych w danej chwili maszyn. Wymaga to jednak dobrego planowania i może mieć zastosowanie jedynie przy wysokich nierównomiernościach godzinowych obciążenia pracy centrum.


TOP 200