MST2009: Drugie wydanie WS 2008

Narzędzia SVMM mogą analizować także wykorzystanie zasobów, co jest szczególnie istotne w przypadku wirtualizowania aplikacji mocno obciążających system wejścia/wyjścia. System może wtedy przenosić aplikacje, kierując się regułami obciążenia systemów I/O, nie tylko obciążeniem procesorów danego serwera hostującego.

W firmie i poza nią

W przypadku przedsiębiorstw, które korzystają z komputerów przenośnych, bardzo poważnym zadaniem jest centralizacja dostępu do firmy i realizacja polityki bezpieczeństwa na tych urządzeniach. Większość firm wykorzystuje szyfrowane tunele IPSec, które zapewniają bezpieczeństwo transmisji danych, ale nie zawsze umożliwia kontrolę stanu systemu operacyjnego - czy wszystkie niezbędne poprawki zostały zainstalowane, czy oprogramowanie antywirusowe jest aktualne i czy działa, jakie są ustawienia zapory sieciowej i tak dalej. Opcja DirectAccess w Windows Server 2008 R2 umożliwia m.in. zarządzanie komputerami przenośnymi niezależnie od lokalizacji, w której się znajdują. Podobnie jak Branch Cache, również Direct Access wymaga stacji roboczej z najwyższymi wersjami systemu Windows 7.

Serwer w pliku

W środowisku deweloperskim bardzo przydatna jest możliwość bezpośredniego uruchomienia systemu z plików wirtualnego dysku (boot from VHD). Dzięki niej można szybko wykonać kompletną kopię bezpieczeństwa, odtworzyć stan systemu, wybrać właściwą konfigurację serwera, np. stan aktualności łat. "Taki plik można przenieść do środowiska Hyper-V na innej maszynie, aby w wirtualizowanym środowisku przeprowadzić testy, a następnie ponownie uruchomić system bezpośrednio na sprzęcie" - wyjaśnia Jacek Nowicki.

Możliwość łatwego przenoszenia między środowiskiem wirtualizowanym a pracującym bezpośrednio na sprzęcie jest bardzo cenną opcją dla deweloperów, ale sprawia istotne problemy związane z licencjonowaniem, jeśli system Windows Server został zakupiony w modelu OEM. Podobną opcję wspierają także najwyższe wersje systemu Windows 7. Przy tej konfiguracji serwera występuje pewien spadek wydajności pracy, ale przy wykorzystywaniu zewnętrznych zasobów storage, różnica nie przekracza 5%.

Nie kopiować plików przez WAN

Głównym zadaniem serwerów Windows w wielu firmach jest udostępnianie plików. W przypadku firmy wielooddziałowej problemem jest dość częste kopiowanie tych samych plików przez sieć. Protokół CIFS niezbyt dobrze sprawdza się w takim przypadku, szczególnie przy wolniejszych łączach. Problem ten, niekiedy bardzo dokuczliwy, można rozwiązać za pomocą akceleratorów WAN albo usługi Branch Cache, obecnej w Windows 2008 R2 i Windows 7. Przy takiej konfiguracji serwer w centrali udostępnia pliki, które są transmitowane przez WAN w miarę potrzeb, stacja robocza (albo serwer w oddziale), przechowuje lokalną kopię, aktualizowaną w miarę potrzeb. Gdy stacja robocza zażąda pliku z zasobów centrali, przesyła do serwera informacje o żądaniu, odbywa się autoryzacja w Active Directory, a potem porównywane są skróty kryptograficzne. Jeśli w lokalizacji zdalnej odłożono kopię tego samego pliku, nie ma potrzeby pobierania go ponownie przez WAN. Jeśli plik się zmienił, zostanie pobrany i zaktualizuje lokalną kopię, która potem będzie dostępna dla wszystkich stacji roboczych w danej lokalizacji, zgodnie z uprawnieniami.


TOP 200