M2M - amerykański sposób na sieci 4G

Wydaje się, że dużą część ogromnych możliwości, jakie stwarzają budowane obecnie sieci LTE/4G/IP, mogą pomóc wypełnić rozwiązania typu M2M, już częściowo oferowane i rozwijane przez czołowych amerykańskich operatorów (AT&T, Sprint, Verizon Wireless). Przemysł, budownictwo czy medycyna, to branże, gdzie są one już wykorzystywane, a szacuje się, że zapotrzebowanie na tego typu usługi ma rosnąć o 20% rocznie.

M2M (Machine-to-Machine) to zdolność maszyn podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji między urządzeniami lub innymi systemami zarządzania bez udziału człowieka.

Sieci M2M znajdują zastosowanie tam, gdzie występuje potrzeba automatycznego monitorowania i sterowania pracą urządzeń (telemetria, telematyka), a także w biznesie i przemyśle, gdzie monitoruje się procesy produkcyjne. Ich zadaniem jest stała analiza danych i wczesne wykrywanie niepokojących symptomów, aby zapobiegać awariom i przerwom w pracy. Rozwiązania M2M uwzględnia się również przy projektowaniu tzw. inteligentnych budynków, gdzie sterują systemem oświetlenia, dostawami wody czy ogrzewaniem.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Szacuje się, że w 2011 r. w USA w sieci będzie działać 66 mln urządzeń pracujących w trybie M2M (w 2006 r. - 9 mln). Natomiast na świecie pracuje ich obecnie ponad 120 mln. Oczywiście, żeby spełniać swoje funkcje - potrzebują wydajnych i niezawodnych sieci, dostępnych w dowolnym miejscu i czasie. To mają zapewnić sieci 4G/All-IP.

Przykładowe zastosowania M2M:

· Logistyka, transport i kontrola ruchu - monitorowanie ruchu pojazdów, alarmy, wyświetlanie komunikatów drogowych, automatyczny pobór opłat, lokalizacja pojazdów, monitorowanie temperatury produktów chłodniczych itp.;

· Ochrona zdrowia - gromadzenie danych ze zdalnych urządzeń diagnostycznych instalowanych w domu pacjenta (np. regularny pomiar ciśnienia krwi, wagi, poziomu glukozy itp.) lub wykorzystanie urządzeń mobilnych;

· Dokonywanie płatności, zarządzanie i kontrola urządzeń - różnego rodzaju automaty do napojów, żywności i in., raportowanie stanu ich zawartości oraz alarmowanie o wykrytych awariach; także systemy kontroli ruchu;

· Systemy alarmowania i bezpieczeństwa - monitorujące np. warunki pogodowe, poziom wód, zanieczyszczenie, monitorowanie stanu rzek, wiatru, ognia, czy też temperatury i dostarczania danych lub alarmów o zdarzeniach do innych systemów bezpieczeństwa;

· Analiza zasobów naturalnych - gromadzenie danych o wskaźnikach przepływu i poziomu zasobów, temperatur oraz stanie urządzeń, jako alternatywnego dla działania manualnego.

Źródło: Capgemini Polska

Centrum współpracy M2M Sprinta

Amerykański operator Sprint 26 października 2010 r. otworzył M2M Collaboration Center w Burlingame w Kalifornii i zachęca firmy z różnych branż do współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu nowych usług, urządzeń i aplikacji. Sprint udostępnia im swoje laboratorium i infrastrukturę do przeprowadzania testów. Ericsson, Intel i Panasonic są głównymi partnerami tego przedsięwzięcia. Operator otworzył także portal webowy Sprint Command Center, który ma m.in. pełnić funkcję platformy, na której partnerzy będą mogli prezentować i udostępniać oprogramowanie i aplikacje.

Podczas pokazu dla prasy, zorganizowanego na początku grudnia br. w kalifornijskiej siedzibie Sprint, podkreślano innowacyjne możliwości platformy M2M i zademonstrowano przykładowe zastosowania, w tym m.in. medyczne, jak specjalna opaska Armband na ramię, przygotowana przez firmę BodyMedia. Pozwala ona na pobieranie ponad 9 tys. danych biometrycznych z ciała pacjenta i przesyłanie ich siecią bezprzewodową do systemu, który pomaga monitorować stan zdrowia użytkownika, a w razie potrzeby przekazać dane do lekarza.

M2M - amerykański sposób na  sieci 4G

Inna prezentowana aplikacja dotyczy tzw. systemów digital signage wykorzystywanych na lotniskach, w punktach sprzedaży czy sieciach usługowych. Pozwalają one dostarczać wiadomości lub reklamy dedykowane konkretnym miejscom lub zdefiniowanym grupom ludzi, w określonych porach i z treścią dopasowaną do lokalizacji wyświetlacza. Duża i szybka zmienność treści wymaga stosowania odpowiednich mechanizmów monitoringu i zarządzania online. W przedstawionym systemie, kamera rejestrowała obraz osoby wchodzącej do pomieszczenia (np. do sklepu), który był na bieżąco analizowany pod kątem określenia płci i przybliżonego wieku, by na tej podstawie wyświetlić odpowiednio dobraną reklamę towaru lub inny przekaz, który potencjalnie może zainteresować klienta. System oparto na łączach bezprzewodowych.

M2M - amerykański sposób na  sieci 4G

Sieć 4G/IP za ponad 4 mld USD

Wdrażanie nowych technologii takich jak usługi M2M wymaga rozbudowy i modernizacji sieci. Sprint zamierza w 2011 r. wydać na to 4-5 mld USD w ramach ogłoszonego w grudniu projektu Network Vision. Operator chce zbudować wielopasmową, obsługującą różne standardy radiowe sieć dostępową, sieć szkieletową do przesyłania głosu i danych oraz kompletne rozwiązanie do transmisji IP/mikrofalowej typu backhaul. Infrastruktura ma pracować w trzech zakresach pasma: 800 MHz, 1.9 GHz i 2.5 GHz. Szefowie Sprint oczekują, że dzięki projektowi uda się uzyskać oszczędności 10-11 mld USD dzięki ograniczeniu kosztów roamingu i połączeń typu backhaul. Dostawcami sprzętu, oprogramowania i usług są Alcatel-Lucent, Ericsson i Samsung.

W artykule wykorzystano informacje i dane Capgemini Polska dot. technologii M2M.

Czytaj też: Ile zapłacimy za LTE?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200