Liczenie oszczędności

Analizę TCO warto wykonywać w dużych, dojrzałych firmach (gdzie budżet działu IT przekracza 25 mln zł), ponadto działających w sektorze zaawansowanych technologii (gdzie w informatykę inwestuje się istotnie więcej niż przeciętnie). W innych przypadkach pewne zjawiska widać gołym okiem, nie jest do tego potrzebna kosztowna analiza stanowiąca element TCO.

Rzecz w złożoności

Istotnym elementem w analizach TCO Gartnera jest pojęcie złożoności. Generalnie im większa jest złożoność systemu organizacyjnego czy komponentów systemu teleinformatycznego w przedsiębiorstwie, tym wyższy całkowity koszt posiadania infrastruktury informatycznej. Złożoność nieuchronnie zwiększa się wraz z rozwojem stosowanych systemów informatycznych, lecz istotne jest to, by jej wzrost ograniczyć do niezbędnego minimum.

Przykładowo, od złożoności istotnie zależy koszt rocznego utrzymania komputera PC w firmie. Często powtarzana informacja, że wg Gartnera jest to ponad 10 tys. USD rocznie dotyczy tylko środowisk charakteryzujących się bardzo wysoką złożonością. Na przykład w analizie dokonanej przez konsultantów Gartnera w jednej z działających w Polsce firm koszt ten nie przekroczył tysiąca dolarów.

Również dostawcy rozwiązań informatycznych (np. Citrix, Microsoft czy Novell) oferują własne narzędzia TCO. Dzięki nim użytkownik sam potrafi ocenić, czy opłaca mu się wprowadzenie konkretnego upgradu, w jakim stopniu zmieni się rozkład kosztów przy przejściu na inny system. W innych krajach pytanie dostawcy o takie narzędzia powoli staje się standardem.

My niewiele

W Polsce pierwszą firmą informatyczną, która podpisała umowę z Gartner Group w zakresie korzystania z wiedzy i metodologii dotyczącej TCO, była Infovide (w ramach światowej umowy partnerskiej TCO Alliance). Pod koniec ub.r. przeprowadziła ona kompleksową analizę TCO w Telekomunikacji Polskiej SA, jednak jej wyniki dość szybko stały się nieaktualne ze względu na reformę organizacyjną w TP SA. Niedawno wygasła ważność umowy Infovide z Gartnerem. Obecnie, wśród polskich firm, formalne prawo posługiwania się gartnerowskim logo TCO Alliance ma jedynie ComputerLand. Spółka ta rozpoczyna proces wewnętrznej analizy TCO, której celem będzie wprowadzenie zmian mających zwiększyć efektywność własnego działu IT. Należy się spodziewać, że analiza TCO znajdzie się także w ofercie usług ComputerLandu, choć zapewne okrojona do potrzeb projektów wdrożeniowych, realizowanych przez spółkę. Infovide nadal prowadzi analizy TCO w ramach swojego programu konsultingowego ValueIT! w zakresie oceny rzeczywistej wartości inwestycji informatycznych.

Usługi oferowane bezpośrednio przez Gartner Group są drogie, dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie największe przedsiębiorstwa (np. ABB, Polkomtel czy PKO BP). Większość firm, które liczą całościowe koszty posiadania informatyki, posługuje się własnymi zgrubnymi szacunkami. Własnymi metodologiami, opartymi częściowo na osiągnięciach Gartnera, dysponują też największe firmy konsultingowe.


TOP 200