Kto będzie potrzebny jutro

"Trudno jest wskazać jeden konkretny i najbardziej przyszłościowy kierunek studiów z zakresu IT - jeśli nawet najwięcej ogłoszeń rekrutacyjnych znajdą obecnie programiści, to nadal zapotrzebowanie na informatyków pozostałych specjalizacji jest duże i będzie rosło także w przyszłości" - zauważa Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. Jednocześnie biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę czasu, warto zastanowić się nad poszerzaniem wiedzy w zakresie technologii wykorzystywanych w nowoczesnych systemach IT - m.in. architektury SOA, specyfiki budowy hurtowni danych, zaawansowanych algorytmów czy sieci neuronowych oraz rozproszonych platform systemowych, takich jak na przykład zapowiadana Windows Azure.

Pewne jest jednak tylko jedno - przy wyborze studiów nie warto kierować się tylko modą, analizami rynku pracy czy oczekiwaniami finansowymi. Wykształcenie nie zawsze jest najważniejsze, jednak w połączeniu z pasją może okazać się znacznie cenniejszym kapitałem aniżeli surowa wiedza zdobyta na najlepszych nawet studiach. Zwłaszcza, że tegoroczni maturzyści po skończeniu studiów trafią na rynek pracy najpewniej w szczycie koniunktury gospodarczej.

Programiści i nie tylko

Z analiz konsultantów Grupy Pracuj wynika, że w ubiegłym roku poszukiwani byli przede wszystkim programiści, zwłaszcza specjalizujący się w językach Java i PHP. Ogółem do programistów skierowanych było ok. 13% ogłoszeń z ponad 11 tys. ofert pracy dla specjalistów IT opublikowanych na portalu Pracuj.pl. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku było ich ok. 6 tys. Poza znajomością konkretnego języka programowania od kandydatów najczęściej wymagano m.in. umiejętności tworzenia baz danych, znajomości zasad programowania obiektowego, znajomości serwerowych środowisk uniksowych i Windows, czy wreszcie technologii internetowych. Istotna jest też praktyczna umiejętność obsługi konkretnych narzędzi i środowisk programistycznych. Wymagana bywa również znajomość technik programowania niskopoziomowego i umiejętności niezwiązane z IT. "Standardem jest znajomość języka angielskiego, niezbędnego przy zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy w tej branży. Coraz częściej wymagany jest drugi język obcy. Niemal wszystkie ogłoszenia zawierają wymóg ukończenia studiów kierunkowych związanych z wybraną dziedziną IT" - zauważa Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. Wśród innych pożądanych cech wymieniane są również m.in. umiejętność pracy zespołowej, myślenia analitycznego i zdolność szybkiego uczenia się. W przypadku specjalności nie związanych bezpośrednio z programowaniem ceniona jest wiedza z zakresu ochrony danych i systemów. W gronie 10 najczęściej poszukiwanych specjalności IT znaleźli się też m.in. testerzy oprogramowania, graficy i webmasterzy.


TOP 200