Koniec PC? - jeszcze nie czas

Tablety i smartfony

Koniec PC? - jeszcze nie czas

Architektura systemu opartego na PC over IP

Dostęp do wirtualnego pulpitu z tabletów i smartfonów to jedno z istotniejszych zastosowań tej technologii. Pracownik nie musi zabierać w podróż ciężkiego notebooka. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wraz z ulepszaniem protokołu RDP (Remote Desktop Protocol) i jego mobilnych aplikacji. Zarówno na platformę Android (LogMeIn Ignition, Teamviewer, Wyse PocketCloud), iOS (Jump Desktop, WinAdmin), jak i Windows Mobile czy BlackBerry są już dostępne dojrzałe rozwiązania klientów. Ceny wspomnianych aplikacji wynoszą 20-30 dolarów, część z nich jest udostępniana za darmo. Oprócz wspomnianych niedrogich rozwiązań, pozwalających na zdalne połączenie z pulpitem poprzez RDP, dostępne są także rozwiązania wiodących w wirtualnym świecie producentów, takich jak Citrix czy VMware.

Główni konkurenci

Te dwie firmy to główni gracze na rynku wirtualnych desktopów. Citrix oferuje rozwiązanie XenDesktop, VMware - oprogramowanie View. Oba rozwiązania mają zbliżoną budowę - w obu występuje hiperwizor bare metal (typ 1). Oba posiadają mechanizm connection broker do połączenia użytkownika z odpowiednim obrazem dyskowym. Narzędzia oferują również dostępny przez przeglądarkę system do zarządzania tworzeniem, aktualizacją i przypisywaniem wirtualnych maszyn do użytkowników.

Polecamy Wirtualizacja: obsługa SMB na czterech U

Protokołem wyświetlającym zdalny pulpit jest w przypadku Citrixa rozwiązanie HDX (High Definition User Experience), a w przypadku VMWare - PC over IP. Protokół HDX opiera się na komunikacji TCP, z kolei PC over IP wykorzystuje protokół UDP. Oba rozwiązania są porównywalne, jeśli chodzi o wydajność i jakość obrazu oraz dźwięku dostarczanego do użytkownika. Przy odpowiedniej konfiguracji i odpowiednim łączu oglądanie filmów z YouTube na wirtualnych desktopach bez opóźnień i zniekształceń nie jest żadnym problemem. To właśnie od rozwoju zaawansowanych i wydajnych protokołów zdalnego pulpitu w znacznej mierze zależy szybka adaptacja technologii VDI. Zarówno XenDesktop, jak i View wspierają protokół RDP opracowany przez Microsoft.

Sieć przede wszystkim

Koniec PC? - jeszcze nie czas

Procentowy udział aplikacji w różnych typach środowisk

Stabilna i wydajna praca technologii VDI wymaga, oprócz stosownej konfiguracji serwerów i odpowiedniego oprogramowania, solidnego łącza internetowego. Wymusza to konsolidację ruchu po stronie serwera - przy dużych obciążeniach montażu portów 10 Gigabit Ethernet w szafie, żeby agregować ruch tylko do kilku przełączników i unikać rozproszonych połączeń. Istotna jest też przepływność łącza z internetem, które zapewni odpowiednią wydajność.

Polecamy VDI - nie tylko dla dużych firm

Równie ważne jest odpowiednie skonfigurowanie sieci pod kątem zapewniania odpowiedniego poziomu usług multimedialnych. Konieczne są w takich sytuacjach narzędzia QoS (Quality of Service). Tylko w takiej konfiguracji zapewniona będzie bezproblemowa obsługa narzędzi do współpracy czy telefonii IP.


TOP 200