Komputeryzacja warszawskiego metra

System zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej ruchu pociągów

System zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej (SZSiKD) dla metra warszawskiego wykonał Zakład Sterowania Ruchem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. System realizuje funkcje indywidualnego nastawiania zwrotnic, gromadzi i przetwarza informacje na temat ruchu, położenia wszystkich pociągów znajdujących się na trasie metra, przygotowuje raporty itp.

Na SZSiKD składa się kilka podsystemów: obrazowania sytuacji ruchowej dla całej linii metra ( obecnie 11 stacji), zdalnego sterowania ruchem pociągów, wymiany informacji między personelem ruchu, rejestracji i archiwizacji zdarzeń oraz podsystem diagnostyczny.

System zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej wyposażony jest w pięć stanowisk operatorskich: dyspozytora ruchu i jego pomocnika, dyspozytora automatyki, operatora systemu, dyspozytora elektrowozowni oraz stanowisko dyżurnego ruchu stacji techniczno-postojowej Kabaty. Stanowiska dyspozytora elektrowozowni oraz stanowisko dyżurnego ruchu zlokalizowane są na stacji techniczno-postojowej Kabaty, pozostałe znajdują się w Centrum Dyspozytorskim.

SZSiKD jest rozproszonym systemem komputerowym wyposażonym w dwa komputery: centralny i pomocniczy oraz 11 sterowników lokalnych. Komputer centralny znajduje się na stacji Politechnika a pomocniczy na stacji Kabaty. Monitory obrazowania, terminale konwersacyjne, terminale zdarzeń, dyspozytora automatyki i operatora systemu podłączone są do komputera centralnego, a terminale dyżurnego ruchu stacji Kabaty i dyspozytora elektrowozowni do komputera pomocniczego. Aby ułatwić dyspozytorom posługiwanie się systemem jako urządzenie wejścia obok klawiatury zastosowano digitizery. Na wyjściu, w celu szybszego informowania zarządzających sprzętem, komputer centralny podłączono do syntetyzera mowy typu Kubuś, odczytującego komunikaty w języku polskim.

System transmisji SZSiKD składa się z trzech podsystemów: transmisji z terminalami (łacza RS 233C, kable światłowodowe z modemami firmy LANEX - 9600 b/s), transmisji ze sterownikami lokalnymi (przemysłowa sieć transmisyjna pracująca w czasie rzeczywistym PROFIBUS, łącza RS 485 kable światłowodowe z modemami produkcji Siemensa SINEC L2F0 - prędkość transmisji 187,5 Kb/s) oraz podystemu pętli zwrotnej (dodatkowy kanał transmisyjny składający się z dwóch łączy RS 232C i kabli światłowodowych z modemami LANEX - prędkość transmisji 19,2 kb/s). Podsystem pętli zwrotnej zapewnia utrzymanie łączności w obrębie systemu w razie przerwania bezpośredniego kabla.

Oprogramowanie stworzono w PASCAL-u. Modułowość sprzętu i oprogramowanie zapewnia łatwe rozszerzanie systemu w wypadku dołączenia nowych funkcji lub dalszej rozbudowy metra.

System zdalnego sterowania urządzeniami techniczno-sanitarnymi oraz system zdalnego sterowania i nadzoru dystrybucji energii

System zdalnego sterowania urządzeniami techniczno-sanitarnymi zajmuje się nadzorem nad przepompowniami oraz sterowaniem i nadzorem wentylatorów głównych znajdujących się na stacjach i szlakach metra a także zasuwami sieci wodnej. System zdalnego sterowania i nadzoru dystrybucji energii zarządza energią rozprowadzaną dla potrzeb pociągów oraz przesyłaną do innych urządzeń. Oba systemy wykorzystują komputery EY-2400 firmy Sauter.

Podstawowymi zadaniami obu systemów jest ciągłe monitorowanie stanu urządzeń, sygnalizowanie awarii oraz automatyczne uruchamianie bądź wyłączanie urządzeń w miarę potrzeb.

Do obsługi obu systemów metro zakupiło 3 specjalizowane komputery centralne systemu EY-2400. Każde stanowisko wyposażone jest w wyspecjalizowaną klawiaturę oraz kolorowy monitor. Do każdego z komputerów podłączono 4 modemy pracujące z prędkością transmisji 1200 b/s. 2 modemy przypisane są do obsługi odcinka od stacji Kabaty do stacji Politechnika, 2 pozostałe zarezerwowano dla nie wybudowanych, kolejnych stacji. Komputery centrale oparte są na 16-bitowych procesorach Motoroli sterowniki instalowane na stacjach są 8-bitowe. Komputery centralne mają 80 MB RAM, w którym przechowywany jest aktualny stan danych. Zabezpieczeniem wygenerowanych plików i programu głównego są cztery dyski typu Winchester, każdy z 2,5 MB pamięci.


TOP 200