KOF - Definiowalny System Zarządzania

Tworzenie definicji wydruków dokumentów

Dokument elektroniczny musi mieć zdefiniowany swój wydruk. Często zachodzi potrzeba definiowania różnych wydruków na różnych stanowiskach tego samego dokumentu. Na przykład faktura widziana jako dokument VAT i dostarczana klientowi zawiera mniej informacji niż powstały na jej podstawie dokument wewnętrzny z dodatkowymi informacjami np. dotyczącymi kosztów transakcyjnych. Dostarczenie możliwości definiowania wydruku dokumentu jest konieczne ze względu na zmieniające się przepisy co do wyglądu takich dokumentów i zmieniające się odczucia estetyczne kierownictwa firmy. Przykładem mogą byś ścisłe reguły dotyczące postaci faktur VAT-owskich, czy postać formularzy dla urzędów skarbowych.

W momencie, gdy istnieje możliwość definiowania zawartości dokumentów musi być także możliwość definiowania różnego rodzaju zestawień zbiorczych i raportów dotyczących tych dokumentów.

Problemy definicji logicznej urządzeń

Ważne jest, aby wszelkiego rodzaju zasoby sprzętowe, takie jak np. drukarki, urządzenia telekomunikacyjne miały swój logiczny opis w systemie niezależny od ich opisu w systemie operacyjnym, nazw w sieci itp. System powinien operować urządzeniami logicznymi, a powiązanie między urządzeniem logicznym a fizycznym powinno być zadawane przez wypełnienie tablicy połączeń.

Zalety i mankamenty definiowalności systemu

Należy przyznać, że wytworzenie systemu z dużą liczbą mechanizmów definiowalnych jest znacznie trudniejsze i kosztowniejsze niż systemu dedykowanego dla konkretnego użytkownika w konkretnym czasie. Obarczone jest także znacznym stopniem ryzyka. Tworzenia takiego systemu wymaga bardzo starannej analizy w celu przewidzenia istotnych dziedzin, których dotyczyć mogą zmiany. Błąd w wyborze może spowodować przeznaczenie dużych środków na zapewnienie definiowalności elementów, które nigdy nie będą zmieniane i opuszczenie tych, które zmieniać się będą intensywnie. Przy czym z punktu widzenia producenta oprogramowania należy rozumieć zarówno zmiany u pojedynczego klienta, jak również różnice między różnymi klientami.

Wprowadzanie definicji przez użytkownika wymaga dostarczenia mu również mechanizmu bezpiecznego wycofywania się z popełnianych przy definiowaniu błędów. Działanie programu polegającego na interpretacji definicji wymaga też większej mocy obliczeniowej niż systemów dedykowanych. Algorytmy obsługujące elementy definiowalne systemu są bardziej skomplikowane. Trudne jest także tworzenie dokumentacji użytkowej takich systemów.

Podstawową zaletą systemów definiowalnych jest ogromne zmniejszenie kosztów związanych z ich wdrażaniem i modyfikacją. Przy dużych systemach informatycznych żądania poszczególnych klientów różnią się w znacznym stopniu. Dopasowanie systemu definiowalnego do wymagań użytkownika jest znacznie szybsze i dużo łatwiejsze niż systemu tradycyjnego. Na etapie wdrożenia systemu użytkownik zazwyczaj potrzebuje pomocy grupy wdrożeniowej dostawcy, aby szybko doprowadzić do powstania działającego prototypu systemu. Dalsze zmiany mogą być już wykonywane w znacznym zakresie przez użytkownika samodzielnie.

Firma DECSOFT stworzyła zintegrowany system zarządzania KOF na bazie danych ORACLE, który jest w chwili obecnej eksploatowany w ELEKTRIM S.A. Andrzej Paprocki jest wiceprezesem zarządu, do jego kompetencji należy nadzór nad produkcją i wdrażaniem oprogramowania.


TOP 200