Jak usprawnić backup w firmie

Dalszą redukcję ilości przesyłanych danych wprowadzi deduplikacja prowadzona na źródle, dzięki czemu skraca się czas wysyłania informacji, przyspieszając proces backupu. O ile jeszcze kilka lat temu taka operacja generowała duże obciążenie procesora przy obliczaniu skrótów kryptograficznych, o tyle obecne procesory dysponują wsparciem sprzętowym dla niektórych operacji matematycznych i obciążenie to nie jest istotne dla pracy systemów. Ponadto dzięki zmniejszeniu ilości danych przesyłanych przez stos TCP/IP spada obciążenie systemu operacyjnego.

Wyzwanie 3: Wiele serwerów z różnymi zasobami

Skomplikowana infrastruktura dzisiejszych przedsiębiorstw sprawia, że kopia bezpieczeństwa musi objąć wiele zasobów z różnych maszyn. Dane są kopiowane z zasobów plikowych, blokowych, baz danych, z serwerów o różnej funkcji i konstrukcji, a także ze stacji roboczych, którymi coraz częściej są laptopy. Aby skopiować dane ze wszystkich zasobów, niezbędna jest instalacja klientów oprogramowania backupowego (nazywanych także agentami) na każdym z tych serwerów, a następnie transfer danych przez sieć LAN do serwera backupowego, który następnie skopiuje informację na taśmę lub dysk. Technologia ta nie zmieniła się od lat, ale obecnie musi przesłać znacznie więcej informacji, a niektóre ze źródeł są skomplikowanymi bazami danych. Streamery stały się coraz szybsze, zatem informacje należy im dostarczać z wymaganą prędkością, by pracowały cały czas z pełną prędkością. Nie zawsze pojedyncze źródło może dostarczać dane w odpowiednim tempie, dlatego też stosuje się różne rozwiązania, takie jak połączenie strumieni z wielu źródeł na jeden napęd. Wymaga to kopiowania ze wszystkich źródeł w tym samym czasie, co w praktyce napotyka na problemy, ponadto odtwarzanie danych do pojedynczego systemu będzie wtedy bardzo wolne. Zastosowanie bufora dyskowego w postaci puli tymczasowej wymaga macierzy dyskowej o wydajności zbliżonej do macierzy produkcyjnych, co jest z kolei bardzo kosztowne.

Alternatywą do klasycznego backupu takiego środowiska stały się kopie na dysk, które pozbawione są tych wad, gdyż zapisują dane w dowolnym tempie, w tym także wolniejszym od maksymalnego, ponadto czas odtworzenia wybranego fragmentu kopii zapisanej z wielu źródeł jest o wiele szybszy niż przy pamięci taśmowej. Kopia w tym modelu nie wymaga synchronizacji rozpoczęcia kopiowania danych ze wszystkich źródeł, co w przypadku streamerów zapisujących wiele strumieni jest regułą.

Wyzwanie 4: Krótki czas przywrócenia sprawności systemu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zmienił się model działania wielu przedsiębiorstw. Wprowadzenie obsługi przez internet sprawiło, że czas pracy sklepu lub centrum obsługi klienta nie jest już ograniczony przez godziny pracy biura. Razem z tymi zmianami znacznie skrócił się czas, w którym firma musi mieć zagwarantowane przywrócenie sprawności systemów IT po awarii. Jak wiadomo, czas odtworzenia standardowej kopii jest dłuższy od czasu jej zapisania, gdyż w przypadku kopii taśmowych czas dostępu do porcji informacji związanych z daną kopią zapasową może być długi. Przy zapisie za pomocą wielu strumieni z różnych źródeł czas ten wydłuża się jeszcze bardziej. Zapis kopii na dyski jest wielokrotnie szybszy, ale przez długi czas był zbyt kosztowny. Obecnie wysoko pojemne i niedrogie dyski SATA stają się konkurentem taśm magnetycznych przy krótkotrwałym składowaniu kopii bezpieczeństwa, gdyż charakteryzują się krótkim czasem dostępu.

Najważniejszym skokiem technologicznym było wprowadzenie opcji disaster recovery do systemów pracujących bezpośrednio na sprzęcie oraz wdrożenie wirtualizacji z opcją szybkiego odtworzenia kopii migawkowej pracującej maszyny. Te rozwiązania skracają znacznie czas odtworzenia sprawności systemu - unika się ponownej instalacji systemu operacyjnego ze wszystkimi aplikacjami, gdyż wystarczy uruchomić agenta do odtworzenia systemu w stanie pełnej funkcjonalności. Połączenie tej opcji z deduplikacją znacząco przyspiesza odtwarzanie, gdyż przez sieć przesyła się znacznie mniej danych.


TOP 200