Jak przetrwać zmianę CIO?

Błąd 4: Bycie niewidocznym

Wielu pracowników wierzy, że najbezpieczniejsza jest postawa: pożyjemy - zobaczymy. Starają się nie rzucać w oczy, dopóki nie zorientują się, jaki jest styl pracy nowego szefa. Taka postawa może się okazać szkodliwa dla kariery. Jeśli należy się do bezimiennej, jednolitej masy, łatwiej można okazać się zbędnym. Poza tym lepiej jak najszybciej dowiedzieć się, czy nasze stanowisko jest częścią nowej struktury, czy też będziemy musieli poszukać sobie nowych możliwości.

Błąd 5: Niestaranie się ponownie o pracę

Gdy zjawia się nowy CIO, należy zachowywać się trochę jak podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba udowodnić, że wnosimy wartość do firmy. To może nie być oczywiste ani wyrażone wprost, ale nowy CIO przyjdzie z własnymi pomysłami, ludźmi i procesami. Niektórzy pracownicy IT uważają, że są nietykalni, ponieważ pracują dla firmy od 10, 20, 30 lat. Nie ma to znaczenia. Nowy szef to konieczność ponownego starania się o pracę, a tu ważna jest postawa. Ludzie często chcą powiedzieć nowemu przełożonemu o wszystkich wadach organizacji, a to błąd! Nie mówi się takich rzeczy na rozmowie wstępnej.

Błąd 6: Obawy

Nie należy zakładać, że zdarzą się złe rzeczy, nie należy się bać. Lepiej przyjąć pozytywną postawę. Warto pamiętać, że nowy dyrektor także może mieć tremę, wchodząc do nowego biura. Można dać mu kredyt zaufania i założyć, że ma dobre intencje.

Tekst powstał na podstawie artykułu "How to survive CIO regime change" z amerykańskiego wydania Computerworld.

Jak przetrwać przyjście nowego przełożonego?

Zmiana dyrektora działu to problem, z którym chyba każdy musi się zmierzyć w trakcie kariery. Nie jest to łatwe, ludzie z natury nie lubią zmian, zwłaszcza personalnych. Obawiają się tego rodzaju sytuacji, nawet jeśli narzekali na poprzedniego szefa. Zalecam podejść do sprawy optymistycznie i obiektywnie, bez emocji spróbować ocenić zmianę w kategorii korzyści krótko- i długoterminowych. Warto próbować dostrzec plusy, a nowemu szefowi dać kredyt zaufania. Nowy szef to nowe możliwości, szanse, korzyści dla całego zespołu.

Istotne, aby w sposób profesjonalny zaprezentować się przed nowym przełożonym. Powiedzieć, na czym polegają nasze obowiązki, wymienić najważniejsze sukcesy i opisać, w jaki sposób widzimy rozwój kariery, jakie mamy plany zawodowe i jak nasza praca przekłada się na sukces całej organizacji. Natomiast rolą nowego dyrektora jest przekonanie do planów i pomysłów odpowiednią argumentacją nawet najbardziej opornych sceptyków. Pracownicy muszą wiedzieć, jaki jest cel podejmowanych działań, muszą też mieć możliwość zgłaszania wątpliwości i wypowiadania się.

Daria Cieplak, HR Business Partner, Manpower Polska


TOP 200