Internetowe centra danych

Kompleksowe projektowanie

Tworzenie nowych obiektów IDC wymaga kompleksowego podejścia w projektowaniu (najlepiej od fundamentów) i wyposażeniu ich w rozwiązania uwzględniające specyfikę działalności centrum, z zapewnieniem odpowiedniego zaplecza do prowadzenia takiej działalności. Zagadnieniami tymi zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy (w Polsce np. ColoSpace), udzielające nie tylko konsultacji, ale dostarczające także rozwiązań "pod klucz".

Projekty takie, oprócz systemowych rozwiązań niezawodności infrastruktury teleinformatycznej, powinny uwzględniać także elementy zapewniające odpowiednie warunki eksploatacji zainstalowanych urządzeń i bezpieczeństwa obiektu, w tym:

  • oceny ryzyka i stopnia wymaganej dostępności do ośrodka

  • opracowania kompletnych rozwiązań infrastruktury obiektu w zakresie:

    - niezawodnej dostawy energii AC i DC

    - właściwych warunków klimatyzacji pomieszczeń i urządzeń

    - instalacji systemów przeciwpożarowych i wczesnego wykrywania zagrożeń

    - ochrony przed włamaniem i nieuprawnionym dostępem

    - odpowiedniej infrastruktury budowlanej i wykończenia pomieszczeń (podwieszany sufit, podnoszona podłoga), oraz zapewnienia odpowiedniej odporności ogniowej

    - ciągłego monitorowania, rejestracji, nadzoru i zarządzania wszystkimi elementami infrastruktury centrum

  • serwisu i opieki nad zainstalowanymi systemami podczas eksploatacji ośrodka.

    Krajowe centra IDC

    Młody rynek rozwiązań Data Center w Polsce powstał niewiele ponad rok temu, kiedy to pojawiły się pierwsze usługi nowo powstających dotkomów, oparte na technice prezentacji stron WWW. Od tego czasu rynek tych usług znacząco rozszerzył się na inne obszary działalności, takie jak: wirtualne serwisy, portale i elektroniczne sklepy prowadzone przez średniej wielkości korporacje. Pierwszymi klientami tych ośrodków są zwykle firmy założycielskie, które w miarę wzrostu zapotrzebowania na te usługi, rozwijają infrastrukturę techniczną swojego centrum, a następnie rozpoczynają odpłatne świadczenie usług użytkownikom zewnętrznym.

    Internetowe centra danych

    Elementy projektowe systemu Data Center

    Od zeszłego roku powstają już w Polsce internetowe centra danych z prawdziwego zdarzenia, a jednym z pierwszych był krakowski ośrodek eCenter, będący własnością Elektrimu i Internet Investment Found. Wielkim jego konkurentem stał się Warsaw Data Center (WDC) spółki WEB Corporation Polska, który rozpoczął działalność w listopadzie ub.r. w Warszawie.

    W ostatnich kilku miesiącach powstały kolejne centra IDC w Polsce, chociaż początkowy koszt założenia jednego może wynieść 10-50 mln złotych. Na początku tego roku w Piasecznie pod Warszawą internetowe centrum danych uruchomił brytyjski koncern telekomunikacyjny Energis. W lipcu rozpoczął swą działalność we Wrocławiu ośrodek informacyjny spółki Incenti, z szeroką ofertą usług internetowych, a jego założycielami są Telekomunikacja Polska i Prokom. Także w połowie lipca ComputerLand ogłosił uruchomienie "gdzieś na obszarze Górnego Śląska" swego centrum internetowego Web Inn.

    Prawdopodobnie najmłodsze centrum danych w Polsce powstało na początku sierpnia br. w Warszawie pod nazwą Casper - zarządzane i finansowane przez firmę ComArch Internet Ventures SA (CIV). Jest to już drugi tego typu ośrodek firmowy (z trzech planowanych do uruchomienia w tym roku), z przeznaczeniem głównie do internetowej obsługi małych i średnich przedsiębiorstw. Wkrótce ComArch Internet Ventures SA zamierza otworzyć kolejny Data Center - tym razem w Poznaniu.


  • TOP 200