Internetowe centra danych

Realizacja takiej idei korzystania z oprogramowania wymaga rutynowego stosowania dwóch komponentów infrastruktury teleinformatycznej ASP/ISP: uniwersalnych centrów przetwarzania Data Center (DC/IDC) - mieszczących serwery aplikacji, przetwarzania i archiwizowania danych wraz z przełącznikami i routerami do aplikacji backupowych oraz sieci szkieletowych IP - stanowiących podstawowe medium przekazu informacji między klientami a centrum usługowym. Dotyczy to medium szerokopasmowego z infrastrukturą internetową nowej generacji, szerokim zakresem aplikacji oraz gwarancją jakości dostępu do usług na poziomie nie mniejszym niż "pięć dziewiątek", czyli z prawdopodobieństwem od 0,99999.

Internetowe centra danych

Struktura teleinformatyczna Centrum Danych

Dostosowując się do wielu możliwości oferowanych przez ośrodki IDC, zaczęli się kształtować różni poddostawcy sprzętu i oprogramowania, przybierające różne nazwy, jak np.: ISP (dostawcy usług internetowych), IISP (dostawcy infrastruktury dla usług internetowych), ASP (dostawcy usług aplikacyjnych) oraz AIP (dostawcy infrastruktury dla usług aplikacyjnych).

Rozbudowana infrastruktura teleinformatyczna

Zarówno wewnętrzna, jak i sieciowa infrastruktura teleinformatyczna centrum IDC musi zapewniać tak wysoki poziom bezpieczeństwa danych powierzanych im przez klienta, aby wyeliminować możliwości zagubienia, wymiany, niekontrolowanej zmiany treści informacji lub - co niedopuszczalne - przekazania żywotnych dla użytkownika danych w niepowołane ręce. Spełnienie tych oczekiwań wymaga zastosowania równocześnie wielu środków ostrożności, które mogą zapewnić jedynie: najnowsza technologia rejestracji, nowoczesne środki instalacyjne i korzystanie ze sprzętu o wysokiej jakości. Zasadniczą rolę odgrywa też niezawodne zasilanie w energię wszystkich kluczowych elementów systemu centrum.

Serwery

Zasadą jest, że sprzęt techniczny zainstalowany w serwerowni, która jest sercem centrum danych, pochodzi głównie od producentów o ustalonej renomie. Olbrzymie pojemności informacji, sięgające petabajtów, są zwykle lokowane na wydzielonych funkcjonalnie i fizycznie serwerach (bazodanowe, aplikacyjne, pocztowe, webowe, faksowe i in.), chociaż istnieją rozwiązania łączące kilka aplikacji na jednym, uniwersalnym serwerze.

Do sprawnego zarządzania serwerami często stosuje się technikę zrównoważonego obciążenia Load Balancing, umożliwiającą dystrybucję obciążenia serwerów zlokalizowanych w obrębie jednej lub nawet w kilku lokalizacjach fizycznych. Stosowanie tej procedury daje równomierne obciążenia sprzętu oraz zwiększa dyspozycyjność ośrodka.

W krajowych centrach IDC są to najczęściej silne serwery firm, takich jak: Compaq, Fujitsu-Siemens Computers, Intel, IBM czy Sun Microsystems, przystosowane do łączenia w klastry i pełniące zasadniczo funkcje zarządzania i rejestracji danych nadchodzących on-line z sieci globalnej. Bezwzględnie wymagane w takich systemach klastrowe kopie danych (polegające na zwielokrotnieniu powiązanych ze sobą logicznie serwerów systemu) zabezpieczają ciągłość działania operacji w razie nagłej awarii jednego lub nawet kilku dysków podstawowych równocześnie.

Pamięci masowe

Istotną rolę w zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych pełnią zainstalowane w centrum zestawy pamięci masowych, tworzone na dyskach magnetycznych i optycznych, także w zespołach pamięci taśmowych oraz w automatycznych zestawach optycznych jukebox, pochodzących od różnych firm (EMC, ADIC, Hewlett-Packard, Legato, Brocade, StorageTec, Veritas i in.). Umożliwiają one tworzenie w sposób ciągły kopii zapasowych, szybkie odzyskiwanie z nich (w razie potrzeby) straconych informacji oraz przechowywanie danych archiwalnych.

Do efektywnego i niezawodnego łączenia na terenie serwerowni poszczególnych (lub wszystkich) urządzeń środowiska Data Center stosuje się specjalizowane sieci optyczne SAN (Storage Area Network), przystosowane do współdziałania z wieloma klastrami i macierzami dyskowymi klasy RAID. Są one zwykle zrealizowane w technologii Fibre Channel (przepływność 1-4 Gb/s), pozwalającej praktycznie na nielimitowany dostęp do wszystkich lokalnych urządzeń Data Center. Od niedawna najnowsze rozwiązania stosują wirtualizację zasobów pamięci masowych (dyskowych i taśmowych jednocześnie), co może nawet kilkakrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na maksymalną objętość fizycznych zasobów pamięciowych ośrodka.

Niezależnie od stosowanej technologii SAN, do uzyskania właściwego poziomu niezawodności transportu danych na podstawowych trasach łączeniowych wewnątrz ośrodka IDC, są jeszcze dodatkowo potrzebne przełączniki i gigaroutery. Za ich pomocą tworzy się połączenia zastępcze na wypadek awarii podstawowej transzy dostępu do sprzętu aktywnego. Można powiedzieć, że w centrach danych o bardzo wysokiej dyspozycyjności nigdy nie jest za dużo połączeń rezerwowych (wszak każdy element może ulec uszkodzeniu), lecz należy tutaj zachować pewien umiar, zwłaszcza ekonomiczny.


TOP 200