Internet szansą dla wszystkich

Mechanizmy dystrybucji informacji w Internecie (technologia firmy Akamai)

Ilość informacji znajdującej się w Internecie stale rośnie. Nowe techniki prezentacji informacji sprawiają, że przesyłane dane zajmują coraz szersze pasmo. Powoduje to wzrost ruchu w Internecie, przeciążenie łączy, a w efekcie dłuższy czas oczekiwania internautów na poszukiwaną informację. Dlatego od kilku lat w przypadku dużych serwisów internetowych (np. Yahoo! czy CNN), odwiedzanych przez dużą liczbę użytkowników Internetu, stosuje się technikę serwerów cache. Są to rozproszone po sieci serwery przechowujące kompletne strony serwisów WWW (lub najczęściej całe serwisy) firm z tych serwerów korzystających. Niestety metoda ta ma pewne wady.

Przede wszystkim serwery cache, przechowując kompletne strony serwisów WWW firm z tych serwerów korzystających, utrudniają kontakt macierzystego serwera z użytkownikiem, który jest obsługiwany przez serwery zawierające kopie zawartości serwisu WWW . Uniemożliwia to serwerowi macierzystemu zdobywanie informacji o potencjalnym kliencie i personalizowanie treści WWW - w tym reklam. Stanowi to poważną przeszkodę w prowadzeniu handlu internetowego. Serwery typu cache nie są ponadto często aktualizowane, przez co czasem zawierają treści już nieaktualne.

Internet szansą dla wszystkich

Model tradycyjny - przesyłanie strony z serwisu WWW bez użycia techniki FreeFlow

Internet szansą dla wszystkich

Przesyłanie strony z serwisu WWW przy użyciu techniki FreeFlow

Pierwszą firmą, która opracowała metodę redukcji przeciążeń w sieci Internet w wyniku monitorowania rozkładu natężenia ruchu w Internecie oraz poprzez integrację warstwy sieciowej, transportowej i aplikacji, była firma Akamai Technologies Inc. Jej metoda wypełnia lukę braku powszechnej usługi multicastu w sieciach heterogenicznych.

Obecnie firmy F5Networks, Cisco i inne oferują produkty w postaci tzw. content servers, dostarczających narzędzi o algorytmach podobnych do stosowanych przez Akamai.

Firma Akamai opracowała dwie usługi:

  • FreeFlow - skraca czas oczekiwania na strony WWW i nie wymaga przy tym żadnych modyfikacji przeglądarek, z których korzystają użytkownicy;

  • FreeFlow Streaming - optymalizuje przesyłanie w Internecie wysokiej jakości programów audio i wideo w trybie broadcast i on-demand - usługa jest świadczona od października 1999.
Rysunki prezentują działanie serwisu WWW z użyciem i bez użycia techniki FreeFlow.

Usługa FreeFlow stosuje metodę dynamicznego rozproszenia treści WWW, która towarzyszy stronom. Obiekty, takie jak animowane reklamy, aplety Javy, grafika i dźwięk, stanowią statystycznie ok. 70 proc. objętości stron WWW i dlatego efektywność ich przesyłania decyduje o szybkości ich przesyłania do użytkownika.

W miarę zmian liczby odwołań (popularności, jaką dana treść cieszy się wśród użytkowników) zmienia się liczba serwerów zawierających kopie danej treści.

Biblioteki cyfrowe

Dostęp przez URL nie spełnia wymagań korzystania z bibliotek cyfrowych. Zbadano trwałość URL dla pewnej liczby czasopism on-line. Procent aktualnych odsyłaczy (link) wyniósł 67 dla protokołu HTTP i 31 dla FTP. Półokres zaniku URL wynosi 44 dni. Widać więc, że dotychczasowy system zarządzania informacją w Internecie jest mało użyteczny, szczególnie w przypadku bibliotek cyfrowych. IETF zamierza wprowadzić handle system, ogólny schemat dostępu do obiektów cyfrowych w środowisku rozproszonym. System ten wprowadza uniwersalną przestrzeń adresową oraz uchwyty (handle) dostępu do informacji o następujących cechach:

  • globalna unikatowość

  • trwałość

  • wielokrotność informacji

  • rozszerzalna przestrzeń adresowa

  • oparcie na UNICODE 2.0

  • rozproszony model usług i zarządzania

  • zapewnienie bezpieczeństwa i wartości intelektualnych treści

  • efektywny tryb wyszukiwania.
Handle system ułatwi wprowadzenie wielu usług, np. globalnego mechanizmu cache, typu zaimplementowanego przez firmę Akamai. Na razie zatwierdzono normę ANSI/NISO Z39.84-2000 Syntax for the Digital Object Identifier.


TOP 200