Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

Nokia dostarcza również terminale dla potencjalnych użytkowników systemu. Przykładowe rozwiązanie to przeznaczona do laptopów karta Wireless LAN C110/111. Karta umożliwia korzystanie z publicznej sieci WLAN dla abonentów GSM/GPRS (wewnątrz karty znajduje się interfejs dla karty SIM). Kolejny produkt tej kategorii, potwierdzający tendencje rynkowe, to karta Nokia D211 (dostępna także w Polsce). Jest to pracująca w wielu trybach karta radiowa umożliwiająca dostęp do sieci przez GPRS, HSCSD lub bezprzewodowy LAN. W przyszłości można się spodziewać terminali w postaci rozbudowanych o funkcjonalność WLAN telefonów komórkowych, umożliwiających korzystanie z szerokopasmowych usług.

Jeśli chodzi o dostawców europejskich, to omówione wyżej systemy są jak na razie jedynymi kompletnymi rozwiązaniami skierowanymi do operatorów GSM/GPRS. Nie znaczy to jednak, że Ericsson i Nokia są jedynymi firmami inwestującymi w tę technologię. Wręcz przeciwnie.

Przykładem mogą być tu produkty firmy Siemens. Proponowane przez Siemensa i250 Access Gateway oraz seria produktów I-Gate (punkty dostępowe oraz karty WLAN) tworzą infrastrukturę umożliwiającą WISP świadczenie usługi publicznego dostępu przez WLAN. Funkcjonalność i250 Access Gateway zapewniają m.in.:

  • wykorzystanie mechanizmów opartych na SMS do celów autoryzacji i uwierzytelniania;

  • zróżnicowanie stosowanych modeli billingowych;

  • wykorzystanie RADIUS (stworzenie możliwości budowania prostych interfejsów do innych WISP).

    Dużą popularność hotspots obserwujemy w USA. W sposób szczególny przyczyniają się do tego bezprzewodowi dostawcy internetowi i to właśnie oni napędzają koniunkturę na rynku usług WLAN. A jeśli chodzi o dostawców sprzętu i technologii, to jest ich całkiem sporo. Po pierwsze jest wielu producentów urządzeń dla samej sieci dostępowej. Chodzi tu o punkty dostępowe (AP), karty WLAN dla PC itp. Jako przykład można wskazać serię produktów Cisco Aironet 350 (bardzo rozbudowany system umożliwiający projektowanie sieci WLAN praktycznie w dowolnej konfiguracji). W tej samej linii można wskazać również dostawców, takich jak D-Link, 3Com, Lucent i inni. Widać więc, że jest w czym wybierać. Po drugie powstało kilka firm, których działalność praktycznie koncentruje się tylko wokół rozwiązań integracji WLAN-GSM/GPRS. Firmy te oferują rozwiązania dla istniejących operatorów telefonii komórkowej oraz dodatkowe rozwiązania dla niezależnych WISP. Ciekawostką jest fakt, iż 5 sierpnia 2002 wiodąca na rynku w USA firma Mobility Network Systems oraz operator sieci GSM/GPRS Rogers AT&T Wireless przeprowadziły pilotową instalację systemu integracji WLAN-GSM/GPRS. Instalacja zakończyła się powodzeniem, a całość wykonano w ciągu 24 godzin!

    Rozwiązanie firmy Mobility Network Systems wyróżnia następujące moduły funkcjonalne:

  • RAC (Radio Access Controller) - moduł działający jako brama uwierzytelniająca dla bazy danych sieci komórkowej (HLR lub AAA); w rozwiązaniu tym nie są wymagane żadne modyfikacje w strukturze HLR.

  • RLM (Radio Link Manager) - moduł zainstalowany w hotspot, jego zadaniem jest kontrolowanie punktów dostępowych (wykorzystywany jest Advanced Encryption Standard).

  • MLC (Multi-Link Client Software) - moduł zainstalowany po stronie użytkownika, zapewnia usługę uwierzytelniania przy wykorzystaniu karty SIM lub pary użytkownik/hasło. Oprogramowanie współpracuje z dowolnym typem karty WLAN pracującej w standardzie 802.11b lub a.

    Integracja systemów WLAN z GPRS/UMTS

    Rys. 5. Rozwiązanie firmy Adjungo Networks

    Podobne rozwiązanie oferuje firma Adjungo Networks - jego komercyjna nazwa to MobileGate. Rozwiązanie oparte jest na "loose coupling" - chodzi tu o zapewnienie spójności na poziomie autoryzacji, uwierzytelniania oraz billingu. Obie sieci (WLAN oraz komórkowa) korzystają z tych samych mechanizmów AAA (Authorization, Authentication, Accounting). MobileGate zapewnia również mechanizmy bezpieczeństwa przepływu danych pomiędzy siecią komórkową a siecią WLAN - chodzi tu o specjalną klasę usług wymagających dodatkowych zabezpieczeń.


  • TOP 200