Innowacyjna Gospodarka na półmetku

Polska wciąż w ogonie Europy

Trwałych efektów przyznanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jeszcze nie widać, ale przeznaczenie tak dużych środków na ten cel przynajmniej częściowo niweluje największą barierę rozwoju innowacji w Polsce - brak pieniędzy. Nie jest to jednak jedyny problem. Przedsiębiorcy narzekają też na niedostępność zewnętrznych środków finansowych na rozwój innowacyjności i niepewny popyt na nowe produkty. Badania pokazują ponadto, że polskie przedsiębiorstwa innowacyjne nie mają znajomości potencjału rynkowego, większość z nich nie docenia też znaczenia jakości kapitału ludzkiego we wprowadzaniu innowacji i inwestuje głównie w maszyny, urządzenia i oprogramowanie. Dużym problemem jest też to, że polska polityka innowacyjna nie odpowiada na główne problemy i potrzeby polskich przedsiębiorstw innowacyjnych. Tego problemu pieniądze z PO IG na pewno nie rozwiążą. Przedsiębiorcy czekają też na nowelizację ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która dotyczy m.in. przyznawania kredytu technologicznego, ulg podatkowych dla innowacyjnych firm czy budowy centrów badań.

Wiele pozostało też do zrobienia w sferze kontaktów biznesu z nauką. Póki co, nasza gospodarka wciąż zajmuje bardzo dalekie, 26. miejsce w rankingu innowacyjności krajów w Europie i odstaje od przeciętnej dla Unii Europejskiej. Nasz kraj plasuje się poniżej średniej europejskiej w większości kategorii, tj. podaż wysoko wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, dostępność finansowania zewnętrznego dla projektów innowacyjnych, czy wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw na działalność innowacyjną.

Lista błędów na półmetku

- Jesienią 2009 r. wybuchła afera związana z przyznawaniem dotacji na e-biznes. Początkowo bowiem panowała zasada "kto pierwszy ten lepszy", co spotkało się z krytyką i protestami przedsiębiorców.

- PARP na początku 2010 r. zawiesił możliwość ubiegania się o dotacje na R&D. Skończyły się bowiem pieniądze na przygotowanie do wdrożenia i wdrożenie wyników prac, a aplikuje się do tych działań łącznie. Dostępne więc fundusze na same badania zostały przez PARP zablokowane.

- Wśród kryteriów oceny przez PARP wniosków na e-biznes brakowało kryterium... innowacyjności. Kontrowersyjną zasadę częściowo już zmieniono.

- Przedsiębiorcy nauczyli się też pozyskiwać fundusze niekoniecznie na innowacyjne projekty. W tym roku okazało się, że 6 z 32 firm, które zakwalifikowały się do uzyskania unijnej dotacji na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym należy do tych samych lub powiązanych ze sobą osób i zostało założonych w różnych miejscach Polski tego samego dnia.

- Dużym problemem jest też to, że polska polityka innowacyjna nie odpowiada na główne problemy i potrzeby polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw. Tego problemu pieniądze z PO IG na pewno nie rozwiążą.

- Firmy czekają na nowelizację ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która dotyczy m.in. przyznawania kredytu technologicznego, ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsiębiorstw czy budowy centrów badań.

- Wiele pozostało też do zrobienia w sferze kontaktów biznesu z nauką. Póki co, nasza gospodarka wciąż zajmuje dalekie, 26. miejsce w rankingu innowacyjności krajów w Europie i odstaje od przeciętnej dla Unii Europejskiej.


TOP 200