I miedź, i światłowód...

Światłowód lepszy od skrętki

I miedź, i światłowód...

Standardy włókien wielomodowych OM

Rynek okablowania jest zdominowany przez rozwiązania miedziane, bazujące obecnie na standardzie kat. 6 (1 Gb/s) i kat. 6a (10 Gb/s), natomiast światłowody stanowią docelowe rozwiązanie komunikacyjne we wszelkich zastosowaniach. Optyczna rewolucja wydaje się nie mieć końca, gdyż transmisje obejmują coraz szerszy zakres częstotliwości transportowanych we włóknie. Teoretyczna szerokość pasma w najbardziej dogodnym do transmisji trzecim oknie sięga 15 THz i stopniowo wypełnia się sygnałami użytkowymi, ale większe możliwości uzyskuje się łącznie z oknem czwartym (1625 nm), którego eksploatacja zaczęła się dopiero przed kilkoma laty.

Czynnikiem, który popularyzuje technologię światłowodową jest bezpieczeństwo samej transmisji oraz jej odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Fakt ten powoduje wzrost zainteresowania włóknem w środowiskach industrialnych, także sektorze wojskowym i instytucjach rządowych - operujących na co dzień poufnymi bądź tajnymi informacjami. Chociaż światłowody stanowią jeszcze niewielki procent wdrożeń LAN w przedsiębiorstwach, okablowanie optyczne stanowi obecnie podstawę wdrażania komunikacji w dużych korporacjach, zwykle potrzebujących łączy kilometrowych na poziomie fizycznym.

I miedź, i światłowód...

Przełączanie całkowicie optyczne OXC

Tworzeniu optycznych sieci sprzyja cyfrowa kompensacja dyspersji sygnału optycznego jeszcze przed jego wprowadzeniem do sieci. Korzystając z procesorów sygnałowych DSP (Digital Signal Processor) z przetwarzaniem cyfrowym mieszczących się w urządzeniach brzegowych, można dzisiaj skutecznie i w szerokim zakresie naprawiać dyspersyjnie zdegradowane parametry transportowanego sygnału. Wielu dostawców rozwiązań optycznych (Nortel, Ciena, Alcatel-Lucent) mają takie cyfrowe moduły kompensacyjne, które już uzyskały swą dojrzałość techniczną i stały się skutecznym sposobem zwiększenia zasięgu łączy optycznych do 2000 km.

Przyszłość okablowania strukturalnego przedsiębiorstw wyznaczają jednak światłowody wielomodowe klasy OM, wśród których największe zainteresowanie wzbudzają rozwiązania ze specjalistycznymi włóknami OM3 (50/125, zasięg bezpośredni do 2 km) oraz nowsze OM4 (50/125, do 4,7 km). Obydwa typy włókien zoptymalizowano pod lasery w technologii VCSEL, operujące w różnych oknach światłowodowych, jednakże największy zasięg można uzyskiwać w oknie 850 nm. Według przewidywań mają one stanowić podstawowe medium udostępniające przepływność 100 Gb/s w sieciach lokalnych.


TOP 200