Gwiazdy i dekadenci

Ethernet

Ethernet, opracowany przez Digitala, Intela i Xeroxa, powstał w 1979 r. Rozkwit przeżył w ostatnim dziesięcioleciu. Sukces zawdzięcza prostocie i niskiej cenie.

Choć na rynku pojawiało się wielu konkurentów (Token Ring, FDDI, ATM), to kolejne jego generacje - Fast Ethernet i Gigabit Ethernet - w odpowiednim czasie umacniały rynkową pozycję Ethernetu. Ustandaryzowany niedawno Gigabit Ethernet oraz zapowiedzi prac nad Ethernetem o szybkości 10 Gb/s dobrze wróżą tej technologii.

Multimedia

Napędy CD-ROM, DVD, karty dźwiękowe, karty i akceleratory graficzne o wydajności profesjonalnych stacji roboczych, techniki MPEG, MP3 wzbogaciły komputery o nowe zastosowania, a przed producentami otworzyły zupełnie nowe rynki. Mulitmedia pozostają jednak zamknięte w pojedynczych komputerach PC. Ich zastosowanie w sieciach napotyka barierę przepustowości.

Pożyjemy, zobaczymy...

Komputery naręczne

Standaryzacja takich technologii, jak WAP (Wireless Application Protocol) spowoduje popularyzację urządzeń przenośnych (komputerów naręcznych, telefonów, dedykowanych urządzeń), które będą mogły komunikować się bezprzewodowo korzystając z różnego rodzaju serwisów internetowych. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowana będzie integracja tych urządzeń ze stacjonarnymi komputerami i pracującymi na nich aplikacjami, co umożliwi praktyczną realizację idei informacji "dostępnej natychmiast, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze".

Interfejs głosowy

Kolejna próba ułatwienia komunikacji człowieka z maszyną. Chociaż idea interfejsu głosowego od lat wzbudza emocje, to okazuje się, że dzisiejsze komputery są jeszcze zbyt słabe, by rozpoznawać mowę w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzą inne trudności - konieczność opracowania efektywnych algorytmów rozpoznawania mowy w różnych językach, rozpoznawanie jej bez względu na wady wymowy itp. Producenci doskonale wiedzą o tym, że interfejs nie dopracowany lub nieefektywny, nie spełniający stawianych wymagań, nie ma szansy na aprobatę użytkowników - chyba że będzie go promował Microsoft.

Wyświetlacze LCD

Więcej miejsca na biurku i doskonała jakość obrazu - to główne powody, dla których wyświetlacze ciekłokrystaliczne staną się w ciągu najbliższych lat standardem i wyprą tradycyjne monitory. Już w tej chwili monitory LCD są o ponad 50% tańsze niż rok temu. Za kilka lat nikt nie będzie rozważał zakupu tradycyjnego monitora - podobnie jak teraz nikt już nie myśli o zakupie monitora 14".

Usługi katalogowe

Chociaż o usługach katalogowych słychać od wielu lat, tak naprawdę dopiero od niedawna widać pierwsze korzyści - centralizację zarządzania heterogenicznymi platformami; dostępne w całej firmie, replikowane repozytorium informacji o użytkownikach oraz dostępnych zasobach; możliwość wykorzystywania wszystkich tych informacji w ograniczonym prawami dostępu zakresie przez dowolne aplikacje.

Protokół LDAP, umożliwiający standardowy sposób wymiany informacji między usługami katalogowymi różnych producentów oraz aplikacjami klienckimi, pozwoli w najbliższym czasie na współdzielenie informacji zawartych w katalogach nie tylko w ramach indywidualnych firm, ale także w ekstranetach - wirtualnych sieciach łączących firmy i ich partnerów handlowych. Usługi katalogowe staną się więc podstawowym repozytorium informacji nie tylko o zasobach informatycznych firmy, ale o jej relacjach ekonomicznych, partnerach, klientach itp.

Połączenie transmisji głosu i danych

"Czy rozmowy telefoniczne mogą być bezpłatne?" To pytanie zadają przedstawiciele największych firm sieciowych i telekomunikacyjnych pracujący nad integracją transmisji danych i głosu w sieciach komputerowych. Nie jest ono bezpodstawne. Zamieniając głos na strumień pakietów, można go przesłać siecią komputerową na dowolną odległość nie martwiąc się, czy jest to rozmowa międzymiastowa, czy międzynarodowa.

Chociaż obecnie trudno jest jeszcze wyprowadzić głos poza szybką sieć korporacyjną (ze względu na znacznie mniejsze przepustowości sieci publicznych), to w ciągu najbliższych lat sytuacja ta musi się zmienić. Aby mogło to jednak nastąpić, konieczna jest demonopolizacja rynku telekomunikacyjnego.


TOP 200